Hərbi qulluqçulara ödənilən pul təminatı
Azərbaycanda hərbi qulluqçulara (müddətli həqiqi hərbi qulluqçular istisna olmaqla) tutduqları vəzifəyə, habelə hərbi rütbələrə görə ödənilən pul təminatının məbləğinin artırılması təklif olunur.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsi"ndə yer alıb.
Həmçinin sənəddə real vəziyyət, habelə mənzil kirayəsində qiymət artımı nəzərə alınaraq, hərbi qulluqçulara müvəqqəti mənzil kirayəsi üçün müəyyən edilmiş pul kompensasiyasının məbləğinin artırılması da təkliflər arasında yer alıb.
Bundan başqa, Birinci Qarabağ müharibəsindən Vətən müharibəsinin başlanmasınadək olan müddətdə respublikamızın ərazi bütövlüyü uğrunda baş vermiş döyüş əməliyyatlarında (2016-cı ilin aprel döyüşlərində, 2020-ci ilin iyul ayında Tovuz döyüşlərində və digər hərbi toqquşmalarda), həmçinin 2023-cü ildə keçirilmiş antiterror əməliyyatında iştirak etmiş şəxslərin statusuna aydınlıq gətirilməsi qurumun təklifləri arasındadır.
Vurğulanıb ki, şəxs müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olduğu müddətdə onun uşaqlarına ödənilən müavinətin məbləğinin ölkə üzrə uşaqlar üçün müəyyən edilmiş yaşayış minimumuna uyğunlaşdırılması da təklif olunur.

Денежное обеспечение военнослужащих
В Азербайджане предлагается увеличить размер денежного обеспечения военнослужащих (за исключением срочной военной службы) в зависимости от занимаемой должности и воинских званий.
Medianews.az, ссылаясь на Oxu.Az, сообщает, что это отражено в «Отчёте Уполномоченного Азербайджанской Республики по правам человека (омбудсмана) за 2025 год», обсуждавшемся на сегодняшнем заседании Комитета по правам человека Милли Меджлиса.
В документе также предложено увеличить размер денежной компенсации военнослужащим за временную аренду жилья с учётом реальной ситуации и роста цен на аренду жилья.
Кроме того, в числе предложений организации – разъяснение статуса лиц, участвовавших в боевых операциях за территориальную целостность нашей республики в период от Первой Карабахской войны до начала Отечественной войны (в апрельских боях 2016 года, июльских боях 2020 года в Товузе и других военных столкновениях), а также в антитеррористической операции, проведённой в 2023 году.
Подчёркивается, что предлагается также привести пособие, выплачиваемое детям лица, проходящего срочную военную службу, в соответствие с установленным по стране прожиточным минимумом для детей.