Hərbi qulluqçulara ödənilən pul təminatı
Azərbaycanda hərbi qulluqçulara (müddətli həqiqi hərbi qulluqçular istisna olmaqla) tutduqları vəzifəyə, habelə hərbi rütbələrə görə ödənilən pul təminatının məbləğinin artırılması təklif olunur.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsi"ndə yer alıb.
Həmçinin sənəddə real vəziyyət, habelə mənzil kirayəsində qiymət artımı nəzərə alınaraq, hərbi qulluqçulara müvəqqəti mənzil kirayəsi üçün müəyyən edilmiş pul kompensasiyasının məbləğinin artırılması da təkliflər arasında yer alıb.
Bundan başqa, Birinci Qarabağ müharibəsindən Vətən müharibəsinin başlanmasınadək olan müddətdə respublikamızın ərazi bütövlüyü uğrunda baş vermiş döyüş əməliyyatlarında (2016-cı ilin aprel döyüşlərində, 2020-ci ilin iyul ayında Tovuz döyüşlərində və digər hərbi toqquşmalarda), həmçinin 2023-cü ildə keçirilmiş antiterror əməliyyatında iştirak etmiş şəxslərin statusuna aydınlıq gətirilməsi qurumun təklifləri arasındadır.
Vurğulanıb ki, şəxs müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olduğu müddətdə onun uşaqlarına ödənilən müavinətin məbləğinin ölkə üzrə uşaqlar üçün müəyyən edilmiş yaşayış minimumuna uyğunlaşdırılması da təklif olunur.

Monetary allowance paid to military personnel
It is proposed to increase the amount of financial allowance paid to military personnel in Azerbaijan (excluding conscripted active military personnel) according to the positions they hold and their military ranks.
Medianews.az, citing Oxu.Az, reports that this was included in the "Report of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan for 2025," which was discussed at today's meeting of the Human Rights Committee of the National Assembly.
Also, taking into account the real situation and the increase in rent prices, the document proposes increasing the amount of monetary compensation set for temporary housing rental for military personnel.
Furthermore, clarifying the status of persons who participated in the combat operations for the territorial integrity of our republic during the period from the First Karabakh War to the beginning of the Patriotic War (including the April 2016 clashes, the July 2020 Tovuz clashes, and other military conflicts), as well as in the anti-terrorism operation conducted in 2023, is among the organization's proposals.
It was emphasized that it is also proposed to adjust the amount of allowance paid to the children of a person serving in conscripted active military service to correspond with the established subsistence minimum for children nationwide.