Hörmüz boğazı ilə gündə neçə milyon barel neft daşınır?
ABŞ və İsrailin İrana zərbələri fonunda diqqət mərkəzinə gələn məsələlərdən biri də Hörmüz boğazıdır.
Zərbələrdən sonra İran bu boğazı bağladığını elan edib, lakin az sonra boğazın açıldığı bəyan olunub.
Medianews.az bildirir ki, Hörmüz boğazı Omanla İran arasında yerləşir. Boğaz şimalda Fars körfəzini cənubda Oman körfəzi, daha sonra Ərəbistan dənizi ilə birləşdirir.
Boğaz ən dar nöqtəsində cəmi 33 kilometr enindədir. Gəmiçilik üçün ayrılmış hərəkət zolağı isə hər istiqamət üzrə təxminən 3 kilometr təşkil edir ki, bu da onu dünyanın ən həssas dəniz keçidlərindən birinə çevirir.
Beynəlxalq enerji bazarı üçün Hörmüz boğazının əhəmiyyəti olduqca böyükdür. Dünyada istehlak olunan neftin təxminən beşdə biri bu marşrutdan daşınır. Analitik şirkət “Vortexa”nın məlumatına görə, ötən il boğazdan gündə orta hesabla 20 milyon bareldən çox xam neft, kondensat və yanacaq məhsulları keçib.
OPEC üzvləri olan Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Küveyt və İraq xam neft ixracının əsas hissəsini məhz bu boğaz vasitəsilə, əsasən Asiya bazarlarına yönəldir.
Dünyanın ən böyük mayeləşdirilmiş təbii qaz ixracatçılarından biri olan Qətər də mayeləşdirilmiş təbii qaz tədarükünün demək olar ki, hamısını bu keçid üzərindən həyata keçirir.
Tehran əvvəllər dəfələrlə bəyan edib ki, İrana hücum olacağı təqdirdə Hörmüz boğazını kommersiya gəmiçiliyi üçün bağlaya bilər. Bu cür ssenari qlobal enerji bazarında ciddi təlatüm riski yaradır.

How many million barrels of oil are transported daily through the Strait of Hormuz?
One of the issues that came to the forefront against the background of the US and Israel's strikes on Iran is the Hormuz Strait.
After the strikes, Iran announced that it had closed this strait, but shortly afterwards it was declared that the strait was open.
Medianews.az reports that the Hormuz Strait is located between Oman and Iran. The strait connects the Persian Gulf in the north to the Gulf of Oman in the south, and then to the Arabian Sea.
At its narrowest point, the strait is only 33 kilometers wide. The lane allocated for vessel traffic is approximately 3 kilometers in each direction, which makes it one of the world's most sensitive maritime passages.
The Hormuz Strait is extremely important for the international energy market. About one-fifth of the world's consumed oil is transported through this route. According to data from the analytical company “Vortexa,” last year on average more than 20 million barrels of crude oil, condensate, and fuel products passed daily through the strait.
OPEC members Saudi Arabia, Iran, United Arab Emirates, Kuwait, and Iraq direct most of their crude oil exports through this strait, mainly to Asian markets.
Qatar, one of the world's largest liquefied natural gas exporters, also carries out nearly all of its liquefied natural gas supplies through this passage.
Tehran has repeatedly declared that if Iran is attacked, it may close the Hormuz Strait to commercial shipping. Such a scenario poses a serious risk of turmoil in the global energy market.