Hörmüz boğazında artan hərbi gərginliklərə baxmayaraq, İran xam neft ixracını davam etdirir. Boğaz qlobal neft və LNG ticarətinin kritik keçid nöqtəsi olaraq qalır, İran neftinin 80%-dən çoxunu isə Çin alır.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı gəmiçilik və enerji ticarətini izləyən, neft axınlarını təhlil edən “Kpler” və “TankerTrackers” şirkətləri məulmat yayıb.
Məlumata görə, Çin Hörmüzdən çıxan İran neftinin əsas alıcısıdır. Gündə 1,3–1,4 milyon barrel neft idxal edən Çin neft emalı zavodları, bölgədə gərginlik artsa da tədarükünü saxlayır. 28 fevraldan bəri Hürmüz Boğazından 11-12 milyon barrel neft ötürülüb.
Ekspertlər bildirirlər ki, bu ixracın davam etməsi İranın iqtisadi asılılığını və Çinlə enerji əməkdaşlığının əhəmiyyətini göstərir.
“Wood Mackenzie” şirkətindən Alan Gelder vurğulayıb ki, İran ixracını əsasən dəniz ticarət yolları üzərindən həyata keçirir. Lakin hərbi gərginliklər və ABŞ-İsrail təzyiqləri iqtisadi risk yaradır.
Alan Gelder həmçinin qeyd edib ki, İran nefti əsasən ABŞ maliyyə sistemindən kənar fəaliyyət göstərən müstəqil neft emalı zavodları vasitəsilə Çin bazarına çatır və bu, paralel bir ticarət kanalı yaradır. Günlük ixrac həcmi qlobal bazarın ümumi miqdarına nisbətən kiçik olsa da, İran üçün həyati əhəmiyyət daşıyır.
Enerji analitiki Vandana Hari deyib ki, neft ixracı İranın iqtisadiyyatını müharibə dövründə yaşatmaq üçün əsas vasitədir. O bildirib ki, ölkədə infrastrukturun məhv olması iqtisadi dirçəliş üçün əsas gəlir mənbəyini təhlükəyə ata bilər: "İran yalnız hərbi və dəniz imkanlarının deyil, mülki infrastrukturunun da məhvi ilə üz-üzədir. Neft və təbii qaz hasilatı və bağlı infrastruktura zərər dəyərsə, iqtisadiyyatın bərpası üçün əsas kanalı itirmək riski yaranır".

Strait of Hormuz: Iran's oil exports continue - China is the main buyer
Despite increasing military tensions in the Hormuz Strait, Iran continues to export crude oil. The strait remains a critical transit point for global oil and LNG trade, with China buying more than 80% of Iranian oil.
Medianews.az reports that regarding this, "Kpler" and "TankerTrackers" companies, which monitor shipping and energy trade and analyze oil flows, have released information.
According to the information, China is the main buyer of Iranian oil exiting the Hormuz Strait. Chinese oil refineries, importing 1.3–1.4 million barrels of oil daily, maintain their supply despite the rising regional tensions. Since February 28, 11-12 million barrels of oil have been transported through the Hormuz Strait.
Experts state that the continuation of this export indicates Iran's economic dependence and the importance of energy cooperation with China.
Alan Gelder from "Wood Mackenzie" emphasized that Iran mainly conducts its exports via maritime trade routes. However, military tensions and US-Israel pressures pose an economic risk.
Alan Gelder also noted that Iranian oil reaches the Chinese market mainly through independent refineries operating outside the US financial system, creating a parallel trade channel. Although the daily export volume is small relative to the total global market size, it is vitally important for Iran.
Energy analyst Vandana Hari said that oil export is the main tool for sustaining Iran's economy during wartime. She stated that the destruction of infrastructure in the country could jeopardize the main source of income for economic recovery: "Iran faces not only the destruction of military and maritime capabilities but also of civilian infrastructure. If oil and natural gas production and related infrastructure are damaged, there is a risk of losing the main channel for economic restoration."