İçərişəhərdə qala divarlarının bir hissəsi
Bu gün səhər saat 5 radələrində Kiçik Qala küçəsi ünvanında, 13-14 saylı bürclərin kəsişdiyi hissədə tarixi Qala divarlarının kiçik bir sahəsində aşınma müşahidə edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi məlumat yayıb.
Mütəxəssislərin ilkin rəyinə əsasən, aşınmaya əsas səbəb son günlər müşahidə olunan aramsız atmosfer yağıntıları nəticəsində yaranan rütubət və təbii eroziya prosesləridir.
Hadisə baş verdiyi andan etibarən idarə tərəfindən dərhal operativ tədbirlər görülüb, sözügedən ərazi tam nəzarətə götürülərək vətəndaşların təhlükəsizliyi üçün zəruri qabaqlayıcı addımlar atılıb. Hazırda tarixi abidənin həmin hissəsində yaranmış vəziyyətin aradan qaldırılması istiqamətində lazımi işlərin icrasına başlanılıb.
Bildirilir ki, tarixi irsimizin qorunması və vətəndaşların təhlükəsizliyi idarənin fəaliyyətində prioritet məsələdir və proses daim diqqət mərkəzində saxlanılır.

This morning around 5 o'clock, at the address of Kichik Gala Street, at the intersection of 13-14 towers, erosion was observed in a small area of the historic Gala walls.
Medianews.az reports that the "Icherisheher" State Historical-Architectural Reserve Department has released information about this.
According to the initial expert opinion, the main cause of the erosion is the moisture and natural erosion processes resulting from continuous atmospheric precipitation observed in recent days.
Since the incident occurred, immediate operational measures have been taken by the department, the mentioned area has been fully brought under control, and necessary preventive steps have been taken for the safety of citizens. Currently, work has begun to address the situation caused in that part of the historic monument.
It is reported that the preservation of our historic heritage and the safety of citizens is a priority in the department’s activities, and the process is constantly kept under close attention.