İçərişəhərdə qala divarlarının bir hissəsi
Bu gün səhər saat 5 radələrində Kiçik Qala küçəsi ünvanında, 13-14 saylı bürclərin kəsişdiyi hissədə tarixi Qala divarlarının kiçik bir sahəsində aşınma müşahidə edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi məlumat yayıb.
Mütəxəssislərin ilkin rəyinə əsasən, aşınmaya əsas səbəb son günlər müşahidə olunan aramsız atmosfer yağıntıları nəticəsində yaranan rütubət və təbii eroziya prosesləridir.
Hadisə baş verdiyi andan etibarən idarə tərəfindən dərhal operativ tədbirlər görülüb, sözügedən ərazi tam nəzarətə götürülərək vətəndaşların təhlükəsizliyi üçün zəruri qabaqlayıcı addımlar atılıb. Hazırda tarixi abidənin həmin hissəsində yaranmış vəziyyətin aradan qaldırılması istiqamətində lazımi işlərin icrasına başlanılıb.
Bildirilir ki, tarixi irsimizin qorunması və vətəndaşların təhlükəsizliyi idarənin fəaliyyətində prioritet məsələdir və proses daim diqqət mərkəzində saxlanılır.

Сегодня утром примерно в 5 часов по адресу улица Кичик Гала, в месте пересечения 13-14 башен, на небольшом участке исторической стены Гала был зафиксирован износ.
Medianews.az сообщает, что об этом информирует Государственный историко-архитектурный заповедник "Ичери Шехер".
По предварительному мнению специалистов, основной причиной износа являются влажность и естественные процессы эрозии, возникшие вследствие непрекращающихся атмосферных осадков последних дней.
С момента происшествия управление незамедлительно приняло оперативные меры, упомянутая территория полностью взята под контроль, и для безопасности граждан предприняты необходимые превентивные шаги. В настоящее время начаты работы по устранению возникшей ситуации на данном участке исторической памятки.
Отмечается, что охрана нашего исторического наследия и безопасность граждан является приоритетным вопросом в деятельности управления, и процесс постоянно находится под вниманием.