“İlin mətbuat fotosu” mükafatı təqdim olundu -
ABŞ-də miqrant ailəsinin ayrıldığı anı əks etdirən foto “İlin mətbuat fotosu” (“World Press Photo”) mükafatının qalibi olub.
Medianews.az xəbər verir ki, kadrı fotoqraf Kerol Quzi çəkib. Foto miqrasiya siyasətinin insani tərəfini yenidən gündəmə gətirib.
Şəkildə Ekvadordan olan ailənin dramı əks olunur: immiqrasiya əməkdaşları Luis adlı atanı saxlayarkən ailə üzvləri onu buraxmamağa çalışır. Foto Nyu-Yorkda məhkəmə binası yaxınlığında çəkilib və ailələrin ayrıldığı anları göstərir.
Münsiflər heyəti Qyzuninin eyni mövzuda çəkdiyi silsilədən məhz bu kadrı seçib. Fotoqraf bildirib ki, belə anların sənədləşdirilməsi cəmiyyətin məlumatlandırılması və məsuliyyətin təmin olunması baxımından vacibdir.
Təşkilat rəhbərliyi qalib işi müstəqil fotojurnalistikanın əhəmiyyətini göstərən güclü nümunə kimi qiymətləndirib.

Фото момента расставания мигрантской семьи в США стало победителем премии «Фото года» («World Press Photo»).
По информации Medianews.az, кадр снят фотографом Кэрол Куизи. Фото вновь подняло на повестку гуманитарный аспект миграционной политики.
На снимке изображена драма семьи из Эквадора: сотрудники миграционной службы задерживают отца по имени Луис, в то время как члены семьи пытаются удержать его. Фото было сделано у здания суда в Нью-Йорке и показывает моменты разлучения семей.
Жюри выбрало именно этот кадр из серии Куизи, снятой на ту же тему. Фотограф заявил, что документирование таких моментов важно для информирования общества и обеспечения ответственности.
Руководство организации оценило победившую работу как сильный пример значимости независимой фото-журналистики.