İnsanı sürətlə qocaldan vərdiş -
Ağıllı telefonlar gündəlik həyatımızın ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Oyandığımız andan gecə yatana qədər əlimizdən düşməyən bu cihazlar çox vaxt çarpayının yanında, hətta yastığın altında saxlanılır. Lakin mütəxəssislərin fikrincə, bu vərdiş fərqinə varmadan ciddi sağlamlıq problemlərinə yol açır və insanı tədricən qocaldır.
Medianews.az Lent.az-a istinadən bu detalları təqdim edir:
Telefonu başa yaxın yerdə şarjda saxlayaraq yatmaq həm yuxu keyfiyyətini aşağı salır, həm də bioloji ritmi pozur. Mütəxəssislər bildirirlər ki, elektromaqnit sahəsinə məruz qalmanın təsiri düşündüyümüzdən qat-qat çoxdur.
Yuxunu pozur
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, şarj kabeli və mobil telefon elektromaqnit sahəsi yaradır. Bu sahənin təsir dairəsində qalmaq, xüsusilə yuxu zamanı beynin yuxu mərhələlərinə keçməsini çətinləşdirir. Bərpaedici yuxu baş tutmadığı üçün insan səhərlər özünü dincəlmiş hiss etmir.
Az yatmaq üstünlük deyil
Bir çox insan daha səmərəli yaşamaq üçün az yatmağın mümkün olduğunu düşünür. Lakin yetkin bir insanın məhsuldar ola bilməsi üçün gündə 7-8 saat yuxuya ehtiyacı var. Uzun illər davam edən keyfiyyətsiz yuxu qısa müddətdə yorğunluq yaratsa da, uzunmüddətli perspektivdə orqanizmdə qalıcı dəyişikliklərə səbəb olur.
Yuxu saatına diqqət yetirin
Mütəxəssislər bildirirlər ki, yuxunun müddəti qədər, vaxtı da vacibdir. Əgər insan saat 22:00-23:00 aralığında yatmırsa, bədənin “sirkadiyen ritm” adlanan təbii dövrü pozulur. Bu isə gecə tez-tez oyanmağa, səthi yuxuya və gün ərzində yenidən tez yorulmağa səbəb olur.
“Öldürücü” hüceyrələr 70% azalır
Aparılan araşdırmalar göstərir ki, gündə 6 saatdan az yatmaq immun sistemində mühüm rol oynayan öldürücü T hüceyrələrinin sayını təxminən 70% azaldır. Bu hal həm xərçəng riskini, həm də infeksiyalara yoluxma ehtimalını artırır.
İnsulin müqavimətinə səbəb olur
Yuxusuzluq orqanizmin toksinləri təmizləmə prosesini də ləngidir və erkən demensiya (bunama) riskini artırır. Bununla yanaşı, qan şəkəri səviyyəsinə də ciddi təsir göstərir. Tədqiqatlar sübut edir ki, 6 gün ərzində cəmi 4–5 saat yatmaq, hətta sağlam insanlarda belə insulin müqavimətinin yaranmasına səbəb ola bilər. Mütəxəssislər gecə saatlarında telefonu başdan uzaqda saxlamağı, şarjda ikən yataq otağında qoymamağı və sağlam yuxu rejimi formalaşdırmağı tövsiyə edirlər. Bu sadə dəyişiklik həm sağlamlığı qorumağa, həm də vaxtından əvvəl qocalmanın qarşısını almağa kömək edə bilər.

The habit that ages a person quickly -
Smartphones have become an integral part of our daily lives. These devices, which do not leave our hands from the moment we wake up until we go to bed at night, are often kept next to the bed, even under the pillow. However, according to experts, this habit unknowingly leads to serious health problems and gradually ages the person.
Medianews.az, referring to Lent.az, presents these details:
Charging the phone close to the head while sleeping both lowers sleep quality and disrupts the biological rhythm. Experts state that the effect of exposure to the electromagnetic field is much greater than we think.
Disrupts Sleep
According to experts, the charging cable and mobile phone create an electromagnetic field. Staying within the influence of this field, especially during sleep, makes it difficult for the brain to transition through the stages of sleep. Since restorative sleep does not occur, the person does not feel rested in the morning.
Sleeping Less is Not an Advantage
Many people believe that it is possible to live more efficiently by sleeping less. However, for an adult to be productive, 7-8 hours of sleep per day are necessary. Although poor-quality sleep over many years causes fatigue in the short term, it leads to permanent changes in the body in the long term.
Pay Attention to Sleep Time
Experts say that not only the duration but also the timing of sleep is important. If a person does not sleep between 10:00 pm and 11:00 pm, the body's natural cycle called the "circadian rhythm" is disrupted. This causes frequent awakenings during the night, superficial sleep, and quicker fatigue during the day.
"Killer" Cells Decrease by 70%
Research shows that sleeping less than 6 hours a day reduces the number of killer T cells, which play an important role in the immune system, by approximately 70%. This condition increases both the risk of cancer and the likelihood of infections.
Causes Insulin Resistance
Insomnia also slows down the body's process of cleansing toxins and increases the risk of early dementia. Additionally, it seriously affects blood sugar levels. Studies prove that sleeping only 4–5 hours for 6 days can cause insulin resistance even in healthy people. Experts recommend keeping the phone away from the head at night, not leaving it in the bedroom while charging, and establishing a healthy sleep routine. This simple change can help protect health as well as prevent premature aging.