İnsult zamanı edilən
Böyük Britaniyalı terapevt Nayla Aslam və İnsultla Mübarizə Assosiasiyasının nümayəndəsi Emili Herd insult zamanı ilk yardımda yol verilən 3 təhlükəli səhvi açıqlayıblar.
Medianews.az xəbər verir ki, həkimlərin sözlərinə görə, ilk növbədə insult keçirən şəxsə heç bir qida, su və dərman vermək olmaz. Çünki bu vəziyyətdə udma problemi yarana bilər və boğulma riski artır.
İkinci vacib xəbərdarlıq odur ki, xəstəni özbaşına xəstəxanaya aparmağa çalışmaq təhlükəlidir — vəziyyət yolda kəskinləşə bilər və təcili tibbi yardım tələb oluna bilər.
Üçüncü səhv isə simptomların öz-özünə keçəcəyini gözləməkdir. Mütəxəssislər bildiriblər ki, əlamətlər keçsə belə, dərhal tibbi müayinə vacibdir.

Actions taken during a stroke
British therapist Nayla Aslam and representative of the Stroke Association Emily Herd explained the 3 dangerous mistakes made in first aid during a stroke.
Medianews.az reports that, according to the doctors, firstly, the person having a stroke should not be given any food, water, or medicine. Because in this situation, swallowing problems can arise and the risk of choking increases.
The second important warning is that trying to take the patient to the hospital on their own is dangerous — the condition may worsen on the way and emergency medical assistance may be required.
The third mistake is waiting for the symptoms to resolve by themselves. Specialists have stated that even if the symptoms pass, an immediate medical examination is essential.