İnsult zamanı edilən
Böyük Britaniyalı terapevt Nayla Aslam və İnsultla Mübarizə Assosiasiyasının nümayəndəsi Emili Herd insult zamanı ilk yardımda yol verilən 3 təhlükəli səhvi açıqlayıblar.
Medianews.az xəbər verir ki, həkimlərin sözlərinə görə, ilk növbədə insult keçirən şəxsə heç bir qida, su və dərman vermək olmaz. Çünki bu vəziyyətdə udma problemi yarana bilər və boğulma riski artır.
İkinci vacib xəbərdarlıq odur ki, xəstəni özbaşına xəstəxanaya aparmağa çalışmaq təhlükəlidir — vəziyyət yolda kəskinləşə bilər və təcili tibbi yardım tələb oluna bilər.
Üçüncü səhv isə simptomların öz-özünə keçəcəyini gözləməkdir. Mütəxəssislər bildiriblər ki, əlamətlər keçsə belə, dərhal tibbi müayinə vacibdir.

При инсульте выполняется
Британский терапевт Найла Аслам и представитель Ассоциации борьбы с инсультом Эмили Херд объяснили 3 опасных ошибки, допускаемых при оказании первой помощи при инсульте.
Medianews.az сообщает, что, по словам врачей, в первую очередь человеку, перенесшему инсульт, нельзя давать никакую пищу, воду и лекарства. Потому что в этой ситуации может возникнуть проблема с глотанием и увеличивается риск удушья.
Второе важное предупреждение заключается в том, что пытаться самостоятельно везти больного в больницу опасно — состояние может резко ухудшиться в пути и потребоваться экстренная медицинская помощь.
Третья ошибка — ожидать, что симптомы исчезнут сами собой. Специалисты отметили, что даже если симптомы пройдут, срочное медицинское обследование необходимо.