İran təhlükəsizlik qüvvələrində yüksəkvəzifəli mənbə bildirib ki, Hörmüz boğazında hər hansı hərbi əməliyyat onun qeyri-müəyyən müddətə tam bağlanmasına səbəb olacaq.
Oxu.Az xəbər verir ki, mənbənin sözlərinə görə, ABŞ İrana qarşı quru əməliyyatına başlasa, Tehran "tam simmetrik cavab" vermək hüququna malik olacaq.
Bu açıqlama "The Wall Street Journal" qəzetinin Pentaqonun Yaxın Şərqə əlavə olaraq təxminən 10 min hərbçi göndərmə planları barədə məlumatı fonunda səsləndirilib.
Eyni zamanda, "Bloomberg" mənbələrə istinadən bildirir ki, Vaşinqtonun yaxın perspektivdə İranda quru əməliyyatı planı yoxdur, lakin ABŞ Prezidenti Donald Tramp mövqeyini dəyişə bilər.

Высокопоставленный источник в силах безопасности Ирана заявил, что любые военные действия в Ормузском проливе приведут к его полной блокаде на неопределенный срок.
Как сообщает Oxu.Az, по словам источника, если США начнут сухопутную операцию против Ирана, Тегеран будет иметь право на «полностью симметричный ответ».
Это заявление прозвучало на фоне информации газеты «The Wall Street Journal» о планах Пентагона дополнительно направить примерно 10 тысяч военнослужащих на Ближний Восток.
В то же время, со ссылкой на источники, «Bloomberg» сообщает, что у Вашингтона в ближайшей перспективе нет планов сухопутной операции в Иране, но президент США Дональд Трамп может изменить свою позицию.