İran müharibəsi və Avropada inflyasiya
İran müharibəsi Avropada inflyasiyanı gücləndirə bilər. Medianews.az-ın məlumatına görə, iqtisadçılar deyirlər ki, neft və qazın bahalaşması avro zonasında qiymət artımını sürətləndirə və Avropa Mərkəzi Bankını uçot dərəcəsini qaldırmağa məcbur edə bilər.
Avropada yanacaq qiymətlərini izləyən “Fuelo” platformasının məlumatına görə, Milanda Aİ-95 benzininin litri 1,89 avro, dizelin litri isə 2,10 avrodur. Parisdə benzinin litri 1,92 avro, dizelin litri 2,06 avro təşkil edir. Frankfurt bu şəhərlər arasında ən bahalısı olaraq qalır – burada Aİ-95 benzininin litri 2,12 avro, dizelin litri 2,19 avrodur.
Avropa ölkələrinin əksəriyyəti xam neft və qaz idxalçısıdır. Buna görə də İran müharibəsi, enerji qiymətlərinin artması Avropa iqtisadiyyatına birbaşa təsir göstərir, Avropada inflyasiya riski doğurur. Hesablamalara görə, neft qiymətlərində 10 faiz artım avro zonasında inflyasiyanı təxminən 0,3 faiz yüksəldə bilər.
Ehtimallara görə, neftin bir barreli təxminən 80 dollar səviyyəsində sabitləşsə, avro zonasında inflyasiya qısa müddətə 2,5 faizə yüksələ, amma bir qədər sonra 2 faizdən aşağı düşə bilər.
Neftin qiyməti 100 dollara, qazın qiyməti isə daha yüksək səviyyəyə çatsa, 2026-cı ildə Avropada orta inflyasiya 2,4 faiz təşkil edə və iqtisadi artım zəifləyə bilər.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, enerji qiymətlərinin artımına əvvəlki sayaq müvəqqəti faktor kimi yanaşmaq mümkün deyil. Enerji qiymətlərindəki şoklar inflyasiya gözləntilərinə təsir göstərdiyi üçün mərkəzi banklar daha sərt tədbirlər görmək məcburiyyətində qala bilər.
Maliyyə proqnozları platforması olan “Polymarket”in məlumatına görə, hazırda bazarlar 2026-cı ildə Avropa Mərkəzi Bankının faiz dərəcələrini artırması ehtimalını 42 faiz səviyyəsində qiymətləndirir. İranda müharibə başlamazdan əvvəl bu göstərici cəmi 12 faiz idi.
Analitiklərin fikrincə, enerji qiymətləri yüksək qalsa, Avropa Mərkəzi Bankı yaxın aylarda pul siyasətini yenidən sərtləşdirmək məcburiyyətində qalacaq.

The Iran war may intensify inflation in Europe. According to Medianews.az, economists say that the rise in oil and gas prices could accelerate price increases in the eurozone and force the European Central Bank to raise its interest rate.
According to data from the "Fuelo" platform that tracks fuel prices in Europe, in Milan, the liter of AI-95 gasoline is 1.89 euros, and the liter of diesel is 2.10 euros. In Paris, the liter of gasoline is 1.92 euros, and the liter of diesel is 2.06 euros. Frankfurt remains the most expensive among these cities – there, the liter of AI-95 gasoline is 2.12 euros, and the liter of diesel is 2.19 euros.
The majority of European countries are importers of crude oil and gas. Therefore, the Iran war and the rise in energy prices directly affect the European economy and pose an inflation risk in Europe. Calculations show that a 10 percent increase in oil prices could raise inflation in the eurozone by approximately 0.3 percent.
According to estimates, if the price of a barrel of oil stabilizes around 80 dollars, inflation in the eurozone could rise to 2.5 percent in the short term but could drop below 2 percent after a while.
If the price of oil reaches 100 dollars and the price of gas rises to an even higher level, the average inflation in Europe could reach 2.4 percent in 2026, and economic growth could weaken.
Experts believe that the rise in energy prices can no longer be considered a temporary factor as before. Since shocks in energy prices affect inflation expectations, central banks may be forced to take tougher measures.
According to data from "Polymarket," a financial forecasting platform, markets currently assess the probability that the European Central Bank will raise interest rates in 2026 at 42 percent. Before the war started in Iran, this rate was only 12 percent.
Analysts believe that if energy prices remain high, the European Central Bank will be forced to tighten monetary policy again in the coming months.