“İran nəticə çıxarmalıdır. Azərbaycanla düşmənçiliyi davam etdirsə...” -
“İran tərəfdən belə bir təxribatçı addımın atılacağı ehtimalı kifayət qədər yüksək idi”. Politoloq Oqtay Qasımov bu gün Azərbaycanın dron hücumuna məruz qalması hadisəsini Medianews.az-a şərh edərkən belə deyib.
O qeyd edib ki, hələ fevralın 28-də ABŞ və İsraillə İran arasında başlanan savaşdan qabaq Tehran rəsmiləri bəyan edirdilər ki, hücum olsa, məsələ İran sərhədlərini aşacaq: “Lakin o zaman belə düşünülürdü ki, söhbət ərazisində ABŞ hərbi bazaları olan, yaxud ərazisindən, hava məkanından İrana hücumlarda istifadə edilən ölkələrdən gedir. Azərbaycan heç bir halda bu kateqoriyalara aid olmadığından ölkəmizin hədəf alınacağı ehtimalı çox zəif idi.
Azərbaycan ərazisində başqa bir ölkənin, o cümlədən ABŞ və İsrailin hərbi bazaları yoxdur. Azərbaycan öz ərazisindən və hava məkanından İrana qarşı hücumlarda istifadə edilməsinə heç bir zaman icazə verməyib. Bu baxımdan İranın Naxçıvana dronlar atması təxribatçı bir addımdır. İranda müəyyən dairələr əslində ötən ilin yayında – İsraillə 12 günlük savaş zamanı da Azərbaycanı ittiham etməyə çalışmışdı. Doğrudur, İran prezidenti və digər rəsmilər tərəfindən iddialar təkzib olunmuşdu. Amma bugünkü hadisə göstərir ki, İranda müəyyən dairələr Azərbaycanla münasibəti korlamaq, ölkəmizə zərbə endirmək fikrinə düşüb. Hazırda İran ordusunda vahid koordinasiya yoxdur, orada təxminən müstəqil qərar verən birliklər var. Amma istənilən halda ölkəmizə belə bir münasibət qəti şəkildə qəbuledilməzdir.
Azərbaycan tərəfi ciddi tədbirlər görməlidir və görəcək də. İranın təxribatçı hərəkətləri cavabsız qalmamalıdır və qalmayacaq da. Ölkəmizə yönəlmiş hər hansı təcavüzün qarşısı qətiyyətlə alınacaq. İran tərəfi bu hadisələrdən nəticə çıxarmalıdır. Azərbaycanla düşmənçiliyi davam etdirmələri onların öz vəziyyətini mürəkkəbləşdirir. Onsuz da İrana etimad hədsiz dərəcədə zəifdir. Təxribatlar isə bu etimadı daha da aşağı salır.
Naxçıvanda bu gün baş verən hadisə, iki ölkə arasında münasibətlərin korlanması heç bir tərəfin, ümumilikdə bölgənin maraqlarına uyğun deyil. Amma görünən odur ki, bu rejim və onun siyasətini müəyyən edən bəzi çevrələr münasibətləri tamam korlamaq niyyətindədir”.

«Вероятность того, что с иранской стороны будет предпринят такой провокационный шаг, была достаточно высокой». Политолог Октай Касимов сегодня, комментируя для Medianews.az событие, связанное с ударом дрона по Азербайджану, сказал именно так.
Он отметил, что ещё 28 февраля до начала войны между США, Израилем и Ираном официальные лица Тегерана заявляли, что в случае атаки дело выйдет за пределы иранских границ: «Однако тогда предполагалось, что речь идёт о странах, на территории или в воздушном пространстве которых расположены американские военные базы, или которые используются для атак на Иран. Азербайджан никак не относился к этим категориям, поэтому вероятность того, что наша страна станет целью, была очень низкой.
На территории Азербайджана нет военных баз других стран, в том числе США и Израиля. Азербайджан никогда не разрешал использовать свою территорию и воздушное пространство для нападений на Иран. С этой точки зрения, сброс иранских дронов на Нахичевань — это провокационный шаг. В Иране определённые круги на самом деле уже прошлым летом — во время 12-дневной войны с Израилем — пытались обвинить Азербайджан. Правда, эти обвинения были опровергнуты президентом Ирана и другими официальными лицами. Но сегодняшнее событие показывает, что в Иране определённые круги намерены испортить отношения с Азербайджаном и нанести удар по нашей стране. Сейчас в иранской армии нет единой координации, там действуют примерно независимые подразделения. Но в любом случае такое отношение к нашей стране абсолютно неприемлемо.
Азербайджанская сторона должна принять серьёзные меры и примет их. Провокационные действия Ирана не должны остаться без ответа и не останутся таковыми. Любое нападение на нашу страну будет решительно пресечено. Иран должен сделать выводы из этих событий. Продолжение враждебности в отношении Азербайджана усугубляет их собственное положение. Доверие к Ирану и без того крайне низкое. Провокации ещё больше снижают это доверие.
Событие, произошедшее сегодня в Нахичевани, ухудшение отношений между двумя странами никому и в целом не соответствует интересам региона. Но, судя по всему, этот режим и определённые круги, формирующие его политику, намерены полностью испортить отношения».