“İran nəticə çıxarmalıdır. Azərbaycanla düşmənçiliyi davam etdirsə...” -
“İran tərəfdən belə bir təxribatçı addımın atılacağı ehtimalı kifayət qədər yüksək idi”. Politoloq Oqtay Qasımov bu gün Azərbaycanın dron hücumuna məruz qalması hadisəsini Medianews.az-a şərh edərkən belə deyib.
O qeyd edib ki, hələ fevralın 28-də ABŞ və İsraillə İran arasında başlanan savaşdan qabaq Tehran rəsmiləri bəyan edirdilər ki, hücum olsa, məsələ İran sərhədlərini aşacaq: “Lakin o zaman belə düşünülürdü ki, söhbət ərazisində ABŞ hərbi bazaları olan, yaxud ərazisindən, hava məkanından İrana hücumlarda istifadə edilən ölkələrdən gedir. Azərbaycan heç bir halda bu kateqoriyalara aid olmadığından ölkəmizin hədəf alınacağı ehtimalı çox zəif idi.
Azərbaycan ərazisində başqa bir ölkənin, o cümlədən ABŞ və İsrailin hərbi bazaları yoxdur. Azərbaycan öz ərazisindən və hava məkanından İrana qarşı hücumlarda istifadə edilməsinə heç bir zaman icazə verməyib. Bu baxımdan İranın Naxçıvana dronlar atması təxribatçı bir addımdır. İranda müəyyən dairələr əslində ötən ilin yayında – İsraillə 12 günlük savaş zamanı da Azərbaycanı ittiham etməyə çalışmışdı. Doğrudur, İran prezidenti və digər rəsmilər tərəfindən iddialar təkzib olunmuşdu. Amma bugünkü hadisə göstərir ki, İranda müəyyən dairələr Azərbaycanla münasibəti korlamaq, ölkəmizə zərbə endirmək fikrinə düşüb. Hazırda İran ordusunda vahid koordinasiya yoxdur, orada təxminən müstəqil qərar verən birliklər var. Amma istənilən halda ölkəmizə belə bir münasibət qəti şəkildə qəbuledilməzdir.
Azərbaycan tərəfi ciddi tədbirlər görməlidir və görəcək də. İranın təxribatçı hərəkətləri cavabsız qalmamalıdır və qalmayacaq da. Ölkəmizə yönəlmiş hər hansı təcavüzün qarşısı qətiyyətlə alınacaq. İran tərəfi bu hadisələrdən nəticə çıxarmalıdır. Azərbaycanla düşmənçiliyi davam etdirmələri onların öz vəziyyətini mürəkkəbləşdirir. Onsuz da İrana etimad hədsiz dərəcədə zəifdir. Təxribatlar isə bu etimadı daha da aşağı salır.
Naxçıvanda bu gün baş verən hadisə, iki ölkə arasında münasibətlərin korlanması heç bir tərəfin, ümumilikdə bölgənin maraqlarına uyğun deyil. Amma görünən odur ki, bu rejim və onun siyasətini müəyyən edən bəzi çevrələr münasibətləri tamam korlamaq niyyətindədir”.

"Iran must draw conclusions. If it continues hostility with Azerbaijan..." - EXPLANATION
“The likelihood of such a provocative step from the Iranian side was quite high.” Political analyst Oktay Gasimov said this today while commenting on the drone attack on Azerbaijan to Medianews.az.
He noted that even before the war that started on February 28 between the US, Israel, and Iran, Tehran officials declared that if an attack occurred, the issue would go beyond Iran’s borders: “However, at that time, it was thought that the countries being talked about were those with US military bases in the area or countries whose territory or airspace was used to attack Iran. Since Azerbaijan does not belong to any of these categories, the likelihood of our country being targeted was very low.
There are no military bases of any other country, including the US and Israel, on Azerbaijani territory. Azerbaijan has never allowed the use of its territory or airspace for attacks against Iran. In this regard, Iran’s drone strike on Nakhchivan is a provocative step. Certain circles in Iran actually attempted to accuse Azerbaijan during the 12-day war with Israel last summer. It is true that these claims were denied by the Iranian president and other officials. But today’s incident shows that certain circles in Iran have decided to spoil relations with Azerbaijan and strike a blow against our country. At present, there is no unified coordination in the Iranian army; there are approximately independent units making decisions there. However, in any case, such an attitude towards our country is absolutely unacceptable.”
“The Azerbaijani side must take serious measures and will do so. Iran’s provocative actions must not go unanswered and will not go unanswered. Any aggression against our country will be decisively thwarted. The Iranian side must learn a lesson from these events. Continuing hostility towards Azerbaijan complicates their own situation. Trust in Iran is already extremely weak. Provocations lower this trust even further.”
“The incident in Nakhchivan today and the deterioration of relations between the two countries is suitable to neither party nor the region’s overall interests. But it seems that this regime and some circles determining its policies intend to completely ruin the relations.”