İran səfiri Azərbaycan haqda
“İran çətin anlarda dostlarının dəstəyinə və əməkdaşlığına güvənir və Ermənistanla İran uzun müddətin dostlarıdır”.
Musavat.com bildirir ki, bunu İran səfiri Xəlil Şirqolami İrəvanda keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
“Nəticə etibarilə bütün çətin günlər geridə qalır, amma biz həmişə bir-birimizin yanındayıq və bir-birimizi dəstəkləyirik. İndiyə qədər verilən bütün başsağlığı və dəstək sözləri üçün minnətdarlığımı ifadə edirəm”, - Şirqolami deyib. Diplomat, həmçinin, bildirib: “Əminəm ki, İranın zəifləməsi və Allah eləməsin, məğlubiyyəti Ermənistana da ziyan vuracaq”.
Azərbaycanla münasibətlərə gəldikdə, səfir Bakının İsraillə əlaqələrini nəzərə aldığını, lakin Azərbaycanın da İrana qonşu ölkə olduğunu və rəsmi Tehranın bütün qonşularla yaxşı münasibətlər saxlamaq istədiyini vurğulayıb.
“Əgər hər hansı bir yerdə İran əleyhinə elementlər varsa, iki ölkə arasındakı münasibətlərdə problem yaratmamaq üçün onlara nəzarət edilməli və idarə olunmalıdır”, - Şirqolami əlavə edib.
Səfirin “anti-İran elementləri” haqda cümləsi nəyə işarədir? Başqa yandan, İranın zəifləməsi niyə Ermənistanın zərərinə olacaq ki? Bununla nəyə işarə vurur?
Politoloq Züriyə Qarayevanın Musavat.com-a bildirdiyinə görə, eyhamlı danışmaq və siyasi replikalar vermək bir növ İranın Ermənistandakı səfirlərinin adətidir. Onun sözlərinə görə, iranlı diplomatlar bu şakərdən əl çəkmirlər və bir çox hallarda Bakıdakı səfirlərlə mövqeləri uzlaşmır: "Şirqolamidən əvvəl də keçmiş səfir Sobhani Azərbaycan əleyhinə gecə-gündüz bəyanatlar verirdi. Yeni səfir isə daha ehtiyatlı danışmağa çalışıb. Amma yenə də atmacasını başa düşmək çətin deyil. Görünür ki, İrəvana çatan kimi iranlı səfirlər özlərini Ararat Mirzoyanın işçisi kimi hiss edirlər. Ancaq bu, bizi narahat etmir. Azərbaycanın mövqeyi tam aydındır və son hadisələrdə də dövlət öz münasibətini bildirib. Yəni Prezident İlham Əliyev Pezeşkiana başsağlığı verdi, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov iranlı həmkarı ilə əlaqə saxladı və Tehrana da, İran xalqına da bir daha məlum oldu ki, Azərbaycan belə günlərdə qonşusundan üz çevirmir".
İsrail İrana hücum edəcək, amma… | KONKRET
Z.Qarayeva hesab edir ki, baş verənlər İran üçün dərsdir, dostu və düşməni tanımaq imtahanıdır: "Ona görə də səfir Şirqolami yaxşı olardı ki, ritorikasını Tehranla dəqiqləşdirsin. Hazırda İranla münasibətlər inkişafdadır, Azərbaycan heç zaman qonşusuna qarşı siyasət yürütməyib, bu proseslərdən sonra da əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıyıq. Məncə, səfir Ermənistanda oıarkən təsir altına düşməməlidir və diplomat soyuqqanlığını qorumalıdır.
Digər tərəfdən isə İranı narahat edən elementlərin heç biri bizdən qaynaqlanmır. Əgər Zəngəzur dəhlizinə görə bir narazılıq varsa, birbaşa Ermənistana deyilməlidir. Çünki Trampın adını daşıyacaq yola nəzarətin amerikalılara verilməsinə İrəvan razılaşıb. Bu mənada, İrəvandakı iranlı səfirlər həmişə haqqı qoyub, nahaq danışırlar".

Iran's ambassador about Azerbaijan
“Iran relies on the support and cooperation of its friends in difficult times, and Armenia and Iran have been friends for a long time.”
Musavat.com reports that this was stated by Iranian Ambassador Khalil Shirgholami at a press conference held in Yerevan.
“As a result, all difficult days are behind us, but we are always by each other's side and support each other. I express my gratitude for all the condolences and supportive words given so far,” Shirgholami said. The diplomat also stated: “I am sure that Iran's weakening and, God forbid, defeat will harm Armenia as well.”
Regarding relations with Azerbaijan, the ambassador noted that he takes into account Baku’s relations with Israel, but also emphasized that Azerbaijan is a neighboring country to Iran and that official Tehran wants to maintain good relations with all neighbors.
“If there are elements against Iran anywhere, they must be controlled and managed so as not to cause problems in the relations between the two countries,” Shirgholami added.
What does the ambassador’s phrase about "anti-Iran elements" imply? On the other hand, why would Iran's weakening be to Armenia's detriment? What is he hinting at?
According to political analyst Zuriya Garayeva’s statement to Musavat.com, speaking metaphorically and giving political remarks is a kind of custom among Iranian ambassadors in Armenia. According to her, Iranian diplomats have not abandoned this practice and often their positions do not align with those of the ambassadors in Baku: “Before Shirgholami, the previous ambassador Sobhani was issuing statements against Azerbaijan day and night. The new ambassador has tried to speak more cautiously. But it is not difficult to understand his hints. It seems that as soon as Iranian ambassadors arrive in Yerevan, they feel like employees of Ararat Mirzoyan. However, this does not worry us. Azerbaijan’s position is completely clear and the state has already stated its stance in recent events. That is, President Ilham Aliyev extended condolences to Pezeshkian; Foreign Minister Jeyhun Bayramov contacted his Iranian counterpart, and it became known once again to Tehran and the Iranian people that Azerbaijan does not turn its back on its neighbor in such days.”
Israel will attack Iran, but… | KONKRET
Z. Garayeva considers that what is happening is a lesson for Iran, a test to recognize its friends and enemies: “Therefore, Ambassador Shirgholami would do well to clarify his rhetoric with Tehran. Currently, relations with Iran are developing; Azerbaijan has never pursued a policy against its neighbor and after these processes, we are interested in expanding cooperation. I think that while in Armenia, the ambassador should not be influenced and must keep his composure.
On the other hand, none of the elements worrying Iran stem from us. If there is any dissatisfaction regarding the Zangezur corridor, it should be addressed directly to Armenia. Because Yerevan agreed to hand over control of the road named after Trump to the Americans. In this sense, Iranian ambassadors in Yerevan have always put the truth first but speak unfairly.”