“İran təzyiqi davam etdirsə, bir neçə günə qalib gələ bilər” -
Rusiyalı siyasi analitik və filosof Aleksandr Duqin İranla ABŞ-İsrail xəttində artan gərginliklə bağlı açıqlama verib.
Medianews.az xəbər verir ki, Duqin münaqişənin nəticəsi yaxın günlərdə müəyyənləşəcəyini deyib.
Duqinin sözlərinə görə, müharibənin taleyini müəyyən edən əsas amil İranın mövcud hərbi təzyiqi davam etdirib-etdirməməsi olacaq. O hesab edir ki, Tehran bu təzyiqi qoruya bilsə, müharibədə üstünlük əldə edə bilər.
Analitik həmçinin İranın ABŞ ilə danışıqlara getməmək qərarını strateji addım kimi qiymətləndirib. Onun fikrincə, Tehran Vaşinqtonla danışıqlara başlamazdan əvvəl hərbi müqaviməti davam etdirməyə çalışır.
Duqin daha əvvəl də Yaxın Şərqdəki gərginliyin qlobal böhrana çevrilə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib. O bildirib ki, İranın zəifləməsi regiondakı digər ölkələrlə yanaşı Rusiyaya da təsir göstərə bilər.
Ekspertlər isə ABŞ və İran arasında artan hərbi gərginliyin Yaxın Şərqdə daha geniş münaqişə riskini artırdığını və bunun qlobal siyasi balanslara təsir edə biləcəyini qeyd edirlər.

“If the Iranian pressure continues, it can win in a few days” -
Russian political analyst and philosopher Aleksandr Dugin has made a statement regarding the increasing tension on the Iran-US-Israel line.
Medianews.az reports that Dugin said the outcome of the conflict will be determined in the coming days.
According to Dugin, the main factor determining the fate of the war will be whether Iran continues the current military pressure or not. He believes that if Tehran can maintain this pressure, it may gain an advantage in the war.
The analyst also evaluated Iran's decision not to negotiate with the US as a strategic move. In his opinion, Tehran is trying to continue military resistance before starting talks with Washington.
Dugin has previously warned that the tension in the Middle East could turn into a global crisis. He stated that the weakening of Iran could affect not only other countries in the region but also Russia.
Experts note that the increasing military tension between the US and Iran raises the risk of a wider conflict in the Middle East and that this could impact global political balances.