“İran təzyiqi davam etdirsə, bir neçə günə qalib gələ bilər” -
Rusiyalı siyasi analitik və filosof Aleksandr Duqin İranla ABŞ-İsrail xəttində artan gərginliklə bağlı açıqlama verib.
Medianews.az xəbər verir ki, Duqin münaqişənin nəticəsi yaxın günlərdə müəyyənləşəcəyini deyib.
Duqinin sözlərinə görə, müharibənin taleyini müəyyən edən əsas amil İranın mövcud hərbi təzyiqi davam etdirib-etdirməməsi olacaq. O hesab edir ki, Tehran bu təzyiqi qoruya bilsə, müharibədə üstünlük əldə edə bilər.
Analitik həmçinin İranın ABŞ ilə danışıqlara getməmək qərarını strateji addım kimi qiymətləndirib. Onun fikrincə, Tehran Vaşinqtonla danışıqlara başlamazdan əvvəl hərbi müqaviməti davam etdirməyə çalışır.
Duqin daha əvvəl də Yaxın Şərqdəki gərginliyin qlobal böhrana çevrilə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib. O bildirib ki, İranın zəifləməsi regiondakı digər ölkələrlə yanaşı Rusiyaya da təsir göstərə bilər.
Ekspertlər isə ABŞ və İran arasında artan hərbi gərginliyin Yaxın Şərqdə daha geniş münaqişə riskini artırdığını və bunun qlobal siyasi balanslara təsir edə biləcəyini qeyd edirlər.

«Если давление Ирана продолжится, мы сможем одержать победу через несколько дней» -
Российский политический аналитик и философ Александр Дугин дал комментарий по поводу растущей напряжённости на линии Иран — США — Израиль.
По сообщению Medianews.az, Дугин заявил, что исход конфликта станет понятен в ближайшие дни.
По словам Дугина, основным фактором, определяющим судьбу войны, будет, продолжит ли Иран существующее военное давление. Он считает, что если Тегеран сможет сохранить это давление, то сможет получить преимущество в войне.
Аналитик также оценил решение Ирана не вступать в переговоры с США как стратегический шаг. По его мнению, Тегеран пытается продолжать военное сопротивление прежде, чем начать переговоры с Вашингтоном.
Ранее Дугин предупреждал о том, что напряжённость на Ближнем Востоке может перерасти в глобальный кризис. Он отметил, что ослабление Ирана может повлиять не только на другие страны региона, но и на Россию.
Эксперты же отмечают, что усиление военной напряжённости между США и Ираном увеличивает риск более широкого конфликта на Ближнем Востоке и может повлиять на глобальный политический баланс.