İran Trampa meydan oxudu –
ABŞ-İsrail və İran arasında davam edən müharibə 17-ci gününə daxil olub. Tərəflər arasında qarşılıqlı hücumlar və sərt bəyanatlar regionda gərginliyi daha da artırıb.
Medianews.az xəbər verir ki, İran İnqilab Keşikçiləri Korpusunun sözçüsü, briqada generalı Əli Məhəmməd Naini ABŞ prezidenti Donald Trampın İranın dəniz qüvvələrinin məhv edildiyi barədə açıqlamasına reaksiya verib.
O bildirib ki, Hörmüz boğazı tamamilə İranın nəzarəti altındadır.
Naini qeyd edib ki, İran Hərbi Dəniz Qüvvələri düşmənin dənizdəki hücumlarına cavab olaraq hava qüvvələri ilə birlikdə raket və pilotsuz uçuş aparatları ilə hərbi bazalar və döyüş gəmilərini hədəfə alır.
Onun sözlərinə görə, Oman dənizi istiqamətində yerləşən ABŞ-yə məxsus bəzi döyüş gəmiləri İranın qanadlı raket hücumlarından sonra bölgədən geri çəkilib və ehtimal ki, ciddi zərər gördükləri üçün təmirə göndəriliblər.
Naini həmçinin bildirib ki, indiyədək ABŞ və İsrailə məxsus hədəflərə qarşı təxminən 700 raket və 3600 pilotsuz uçuş aparatı istifadə olunub. O əlavə edib ki, istifadə olunan raketlərin bir qismi köhnə modellərdir və İranın daha yeni silahları hələ döyüşdə tətbiq edilməyib.
İran rəsmisi ABŞ prezidentinə müraciətlə deyib:
“Tramp İranın dəniz gücünü məhv etdiklərini deyir. Əgər cəsarəti varsa, gəmilərini Fars körfəzinə gətirsin”.
Naini bildirib ki, müharibənin başa çatması yalnız İranın hərbi və ictimai gücünün qəbul edilməsindən sonra mümkün olacaq və hücumların davam edəcəyini vurğulayıb.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrail 28 fevralda İranın müxtəlif hərbi obyektlərinə zərbələr endirib. İran isə buna cavab olaraq İsraillə yanaşı ABŞ bazalarının yerləşdiyi Qətər, BƏƏ və Bəhreyndə müəyyən hədəflərə hücumlar həyata keçirib.
İran rəsmilərinin məlumatına görə, ABŞ-İsrail hücumları nəticəsində ölənlərin sayı 1348-i, yaralıların sayı isə 17 mindən çoxdur.

Iran challenged Trump –
Iran challenged Trump – "If he has the courage, let him bring his ships to the Persian Gulf" - VIDEO
The ongoing war between the USA-Israel and Iran has entered its 17th day. Mutual attacks and harsh statements between the parties have further increased tensions in the region.
According to Medianews.az, the spokesman of the Iranian Revolutionary Guards Corps, Brigadier General Ali Mohammad Naini, reacted to US President Donald Trump's statement about the destruction of Iran's naval forces.
He stated that the Strait of Hormuz is completely under Iran's control.
Naini noted that in response to the enemy's naval attacks, the Iranian Navy targets military bases and combat ships with missiles and unmanned aerial vehicles together with air forces.
According to him, some US combat ships located in the direction of the Sea of Oman have withdrawn from the region after Iran's cruise missile attacks and have probably been sent for repairs due to serious damage.
Naini also said that approximately 700 missiles and 3600 unmanned aerial vehicles have been used against US and Israeli targets so far. He added that some of the missiles used are old models and Iran's newer weapons have not yet been employed in the battle.
The Iranian official addressed the US president:
“Trump says they destroyed Iran's naval force. If he has the courage, let him bring his ships to the Persian Gulf.”
Naini stated that the war can only end after acceptance of Iran's military and public power and emphasized that the attacks will continue.
Recall that on February 28, the US and Israel struck various military facilities in Iran. In response, Iran carried out certain attacks on targets in Qatar, UAE, and Bahrain, where US bases are located, alongside Israel.
According to Iranian officials, the number of dead as a result of US-Israel attacks is 1,348, and the number of injured exceeds 17,000.