İranda əhalinin 40 faizi yoxsulluq həddinə yaşayır
Azərbaycanın mehriban qonşuluq siyasəti müqabilində İranın nankor və riyakar davranışı təəssüf doğurmaqla yanaşı, bir sıra mühüm sualları gündəmə gətirir. Molla rejiminin belə riyakar siyasəti İrana nə verir?
Qonşular ilə ziddiyyət formatını seçən İranın böyük enerji ehtiyatlarına malik olmasına baxmayaraq ölkə hələ də aşağı-orta gəlirli ölkələr sırasındadır. Dünya Bankının hesabatına əsasən, İranda əhalini 40 faizi yoxsulluq həddinə yaşayır. Enerji ölkəsi olmasına rəğmən fiskal kəsir ÜDM-in 4 faizdən çoxdur.
Dünyada 33 trilyon kubmetr qaz ehtiyatları həcmi ilə ikinci, 280 milyard barrel neft rezervləri ilə isə üçüncü yerdə qərarlaşan İranda adambaşına düşən ÜDM cəmi 4250 dollardır. Yoxsulluq və eləcə də bərabərsizlik səviyyəsinin kifayət qədər yüksək olduğunu nəzərə alsaq İranda sadə vətəndaşların qazanclarının nə qədər az olduğunu təsəvvür etmək çətin olmaz. Dünyada enerji ehtiyatlarına görə ilk üçlükdə olan İran adambaşına düşən milli gəlir səviyyəsinə görə 131-cidir. Bu müqayisə də İranda sosial-iqtisadi vəziyyətin necə acınacaqlı olduğunu göstərir.
İranda son illər baş verən etirazların əsas tələbi molla rejiminin riyakar siyasətindən inkişaf trayektoriyasına keçid ilə bağlı idi. Bunun üçün isə Tehranın davranışda fundamental dəyişikliklərə ehtiyac var.

Неверное и лицемерное поведение Ирана в ответ на добрососедскую политику Азербайджана вызывает сожаление, а также поднимает ряд важных вопросов. Что дает Ирану такая лицемерная политика режима мулл?
Несмотря на то, что Иран, выбирая формат противоречий с соседями, обладает большими энергетическими ресурсами, страна по-прежнему относится к странам со средним и ниже среднего уровнем доходов. По данным Всемирного банка, 40 процентов населения в Иране живут на грани бедности. Несмотря на статус энергетической страны, фискальный дефицит превышает 4 процента валового внутреннего продукта.
Иран занимает второе место в мире по запасам газа объемом 33 триллиона кубометров и третье по нефтяным резервам в 280 миллиардов баррелей, однако валовой внутренний продукт на душу населения составляет всего 4250 долларов. Учитывая высокий уровень бедности и неравенства, нетрудно представить, насколько малы доходы простых граждан в Иране. Иран, входящий в тройку лидеров по энергетическим ресурсам, занимает 131-е место в мире по уровню национального дохода на душу населения. Это сравнение также показывает, насколько плачевна социально-экономическая ситуация в Иране.
Основным требованием протестов, прошедших в Иране в последние годы, было прекращение лицемерной политики режима мулл и переход к траектории развития. Для этого необходимо фундаментально изменить поведение Тегерана.