İranda əhalinin 40 faizi yoxsulluq həddinə yaşayır
Azərbaycanın mehriban qonşuluq siyasəti müqabilində İranın nankor və riyakar davranışı təəssüf doğurmaqla yanaşı, bir sıra mühüm sualları gündəmə gətirir. Molla rejiminin belə riyakar siyasəti İrana nə verir?
Qonşular ilə ziddiyyət formatını seçən İranın böyük enerji ehtiyatlarına malik olmasına baxmayaraq ölkə hələ də aşağı-orta gəlirli ölkələr sırasındadır. Dünya Bankının hesabatına əsasən, İranda əhalini 40 faizi yoxsulluq həddinə yaşayır. Enerji ölkəsi olmasına rəğmən fiskal kəsir ÜDM-in 4 faizdən çoxdur.
Dünyada 33 trilyon kubmetr qaz ehtiyatları həcmi ilə ikinci, 280 milyard barrel neft rezervləri ilə isə üçüncü yerdə qərarlaşan İranda adambaşına düşən ÜDM cəmi 4250 dollardır. Yoxsulluq və eləcə də bərabərsizlik səviyyəsinin kifayət qədər yüksək olduğunu nəzərə alsaq İranda sadə vətəndaşların qazanclarının nə qədər az olduğunu təsəvvür etmək çətin olmaz. Dünyada enerji ehtiyatlarına görə ilk üçlükdə olan İran adambaşına düşən milli gəlir səviyyəsinə görə 131-cidir. Bu müqayisə də İranda sosial-iqtisadi vəziyyətin necə acınacaqlı olduğunu göstərir.
İranda son illər baş verən etirazların əsas tələbi molla rejiminin riyakar siyasətindən inkişaf trayektoriyasına keçid ilə bağlı idi. Bunun üçün isə Tehranın davranışda fundamental dəyişikliklərə ehtiyac var.

Iran's ungrateful and hypocritical behavior in response to Azerbaijan's friendly neighborhood policy is not only regrettable but also raises a number of important questions. What does such hypocritical policy of the mullah regime give to Iran?
Despite possessing great energy reserves, Iran, which has chosen the format of contradiction with its neighbors, still remains among the lower-middle-income countries. According to the World Bank report, 40 percent of the population in Iran lives at the poverty line. Despite being an energy country, the fiscal deficit exceeds 4 percent of GDP.
Iran, ranking second in the world with 33 trillion cubic meters of gas reserves and third with 280 billion barrels of oil reserves, has a per capita GDP of only 4,250 dollars. Considering the high level of poverty and inequality, it is not difficult to imagine how low the earnings of ordinary citizens in Iran are. Although Iran is among the top three in the world in terms of energy resources, it ranks 131st in terms of per capita national income. This comparison also shows how deplorable the socio-economic situation in Iran is.
The main demand of the protests in Iran in recent years was the transition from the hypocritical policy of the mullah regime to a development trajectory. For this, fundamental changes in Tehran's behavior are necessary.