İrandan ABŞ-yə cavab:
ABŞ-nin İran bayraqlı “Touska” yük gəmisinə atəş açaraq müdaxilə etməsindən sonra Tehran cavab addımı atıb. İran Silahlı Qüvvələri ABŞ-yə məxsus bəzi hərbi gəmilərə pilotsuz uçuş aparatları (PUA) ilə hücum edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı “Tasnim” xəbər agentliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, ABŞ qüvvələri xəbərdarlıqlara baxmayaraq dayanmadığını bildirdikləri gəminin mühərrik bölməsini hədəfə alaraq onu dayandırıb və nəzarətə götürüb. İran tərəfi isə bu addımı “qanunsuz” adlandıraraq cavab verəcəyini bəyan edib.
İran mediası hücumların yalnız PUA-larla məhdudlaşmadığını, bəzi ABŞ hərbi obyektlərinin də hədəf alındığını iddia edir
ABŞ prezidenti Donald Tramp müdaxiləni təsdiqləyərək bildirib ki, İran ekipajı əmrlərə tabe olmayıb və gəmi bu səbəbdən zərərsizləşdirilərək nəzarət altına alınıb.

After the US intervened by opening fire on the Iranian-flagged "Touska" cargo ship, Tehran took a retaliatory step. The Iranian Armed Forces attacked some US military ships with unmanned aerial vehicles (UAVs).
Medianews.az reports that the "Tasnim" news agency released information regarding this.
According to the information, US forces targeted the engine compartment of the ship which they stated did not stop despite warnings, disabling and taking control of it. The Iranian side called this move "illegal" and declared that it would respond.
Iranian media claim that the attacks were not limited to UAVs only, and that certain US military facilities were also targeted.
US President Donald Trump confirmed the intervention, stating that the Iranian crew did not obey orders and therefore the ship was neutralized and taken under control.