"İranın dəniz qüdrəti" darmadağın edildi:
İsrail Müdafiə Ordusu (SAXAL) İranın dəniz silahlarının istehsalı, planlaşdırılması və saxlanması üçün istifadə olunan "ən mərkəzi" və strateji əhəmiyyətli hərbi obyekti darmadağın etdiyini açıqlayıb.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, ordunun yaydığı rəsmi bəyanata görə, İranın Yezd şəhərində yerləşən bu məxfi müəssisə İran Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün nəzərdə tutulmuş müasir raketlərin və minaların əsas istehsal mərkəzi olub. Məlumata görə, hədəf alınan obyektdə suüstü gəmilər, sualtı qayıqlar və helikopterlərdən həm hərəkət edən, həm də stasionar dəniz hədəflərinə qarşı buraxılan ən yeni nəsil raketlərin layihələndirilməsi, yığılması və sınaqları həyata keçirilirdi.
SAXAL vurğulayır ki, bu obyekt İranın dənizdəki hücum potensialının "ürəyi" hesab olunurdu və burada hazırlanan silahlar Hörmüz boğazında naviqasiya azadlığını təhlükə altına qanunsuz dəniz əməliyyatlarında istifadə edilirdi. Zərbə nəticəsində zavodun istehsal xətlərinin və hazır raket anbarlarının tamamilə sıradan çıxdığı, həmçinin SEPAH-ın dəniz silahlanması üzrə aparıcı mütəxəssislərinin hadisə yerində ola biləcəyi ehtimal edilir.
Qeyd olunur ki, Yezd şəhərinin sahildən uzaqda, ölkənin içərisində yerləşməsinə baxmayaraq belə dəqiqliklə vurulması, İsrail kəşfiyyatının İranın hərbi-sənaye kompleksinin ən gizli nöqtələrinə nəzarət etdiyini bir daha nümayiş etdirir. Bu hücum, bir neçə gün əvvəl SEPAH-ın Dəniz Qüvvələri komandanı Əlirza Təngsirinin öldürülməsindən sonra İranın dəniz gücünə vurulan ikinci ən ağır zərbədir.

Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила о полном уничтожении «самого центрального» и стратегически важного военного объекта, используемого Ираном для производства, проектирования и хранения морского оружия.
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что согласно официальному заявлению армии, этот секретный объект, расположенный в городе Йезд в Иране, был основным центром производства современных ракет и мин для военно-морских сил Ирана. По информации, на целевом объекте осуществлялось проектирование, сборка и испытания новейшего поколения ракет, запускаемых с надводных кораблей, подводных лодок и вертолетов по как движущимся, так и стационарным морским целям.
ЦАХАЛ подчеркивает, что этот объект считался «сердцем» наступательного потенциала Ирана на море и что оружие, созданное здесь, использовалось в незаконных морских операциях, угрожающих свободе судоходства в Ормузском проливе. В результате удара производственные линии завода и склады готовых ракет были полностью уничтожены, также предполагается, что на месте происшествия могли находиться ведущие специалисты Корпуса стражей исламской революции по морскому вооружению.
Отмечается, что, несмотря на то, что город Йезд находится далеко от побережья, в глубине страны, точность удара вновь демонстрирует, насколько израильская разведка контролирует самые секретные точки военно-промышленного комплекса Ирана. Эта атака является вторым по тяжести ударом по морской силе Ирана после убийства командующего военно-морскими силами КСИР Алирезы Тангсири несколько дней назад.