"İranın dəniz qüdrəti" darmadağın edildi:
İsrail Müdafiə Ordusu (SAXAL) İranın dəniz silahlarının istehsalı, planlaşdırılması və saxlanması üçün istifadə olunan "ən mərkəzi" və strateji əhəmiyyətli hərbi obyekti darmadağın etdiyini açıqlayıb.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, ordunun yaydığı rəsmi bəyanata görə, İranın Yezd şəhərində yerləşən bu məxfi müəssisə İran Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün nəzərdə tutulmuş müasir raketlərin və minaların əsas istehsal mərkəzi olub. Məlumata görə, hədəf alınan obyektdə suüstü gəmilər, sualtı qayıqlar və helikopterlərdən həm hərəkət edən, həm də stasionar dəniz hədəflərinə qarşı buraxılan ən yeni nəsil raketlərin layihələndirilməsi, yığılması və sınaqları həyata keçirilirdi.
SAXAL vurğulayır ki, bu obyekt İranın dənizdəki hücum potensialının "ürəyi" hesab olunurdu və burada hazırlanan silahlar Hörmüz boğazında naviqasiya azadlığını təhlükə altına qanunsuz dəniz əməliyyatlarında istifadə edilirdi. Zərbə nəticəsində zavodun istehsal xətlərinin və hazır raket anbarlarının tamamilə sıradan çıxdığı, həmçinin SEPAH-ın dəniz silahlanması üzrə aparıcı mütəxəssislərinin hadisə yerində ola biləcəyi ehtimal edilir.
Qeyd olunur ki, Yezd şəhərinin sahildən uzaqda, ölkənin içərisində yerləşməsinə baxmayaraq belə dəqiqliklə vurulması, İsrail kəşfiyyatının İranın hərbi-sənaye kompleksinin ən gizli nöqtələrinə nəzarət etdiyini bir daha nümayiş etdirir. Bu hücum, bir neçə gün əvvəl SEPAH-ın Dəniz Qüvvələri komandanı Əlirza Təngsirinin öldürülməsindən sonra İranın dəniz gücünə vurulan ikinci ən ağır zərbədir.

"Iran's naval power" was smashed:
The Israel Defense Forces (IDF) announced that it has destroyed the "most central" and strategically important military facility used for the production, planning, and storage of Iran's naval weapons.
Medianews.az reports, referring to Musavat.com,  that according to the official statement released by the army, this secret facility located in the city of Yazd, Iran, was the main production center for modern missiles and mines intended for the Iranian Navy. According to the information, the targeted facility was used for the design, assembly, and testing of the latest generation missiles launched from surface ships, submarines, and helicopters against both moving and stationary naval targets.
The IDF emphasizes that this facility was considered the "heart" of Iran's naval attack capability, and the weapons developed there were used in illegal naval operations that endangered navigation freedom in the Strait of Hormuz. As a result of the strike, the factory's production lines and ready missile warehouses were completely destroyed, and it is possible that leading SEPAH experts in naval armament were present at the site.
It is noted that despite Yazd being located far inland, away from the coast, the precision of the strike again demonstrates that Israeli intelligence has control over the most secret points of Iran's military-industrial complex. This attack is the second heaviest blow to Iran's naval power after the killing of SEPAH's Navy commander Alireza Tangsiri a few days ago.