“İranın terroruna Azərbaycanın reaksiyası göstərdi ki...” -
“İranın Naxçıvana PUA-larla zərbəsi ilə əlaqədar prezident İlham Əliyevin, bütövlükdə Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin tutduğu mövqenin və sərt reaksiyasının alternativsizliyi heç kəsdə şübhə döğurmur”. İctimai xadim, hüquqşünas Qulamhüseyn Əlibəyli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
Q.Əlibəyli bildirib: “İran rejimi birinci dəfə deyildi ki, Azərbaycan Respublikasına qarşı belə təxribatlar və terror aksiyaları törədirdi. İran rejimi dəfələrlə Azərbaycanın hava və su məkanını pozub. Hətta 44 günük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycanın quru sərhədlərini pozmağa cəhdlər göstərib. Azərbaycan sərhədləri yaxınlığında hərbi təlimlər keçirib, dəfələrlə Ermənistanı özünün qırmızı xətti hesab etdiyini bildirib. Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə qarşı terror aktı təşkil edib. İran açıq şəkildə Zəngəzur dəhlizinə qarşı çıxır, Türkiyə–Azərbaycan birliyini, bütövlükdə türk dünyasının inteqrasiyasını təhlükə kimi görür. İran rəsmiləri dəfələrlə Azərbaycana qarşı hərbi əməliyyatlar keçirilməsinin zəruriliyini bəyan ediblər”.
Q.Əlibəylinin fikrincə, İranın Naxçıvana, özü də mülki obyektlərə PUA-larla zərbə endirməsi İran rəsmilərinin hədə-qorxu gəlməkdən əməli fəaliyyətə keçdiyinin əyani göstəricisidir: “Bu hücum haqlı olaraq İran rejiminin Azərbaycana qarşı illərlə apardığı düşmənçilik münasibətinin nəticəsi, Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə, ərazi bütövlüyünə və dövlət suverenliyinə qarşı növbəti qəsd kimi qiymətləndirilir.
Ona görə də İranın Naxçıvana hücumuna dövlətimizin və cəmiyyətimizin belə sərt reaksiya göstərməsi tamamilə başadüşüləndir. Bu məsələdə Azərbaycanın siyasi qüvvələrinin demək olar ki, eyni mövqedən çıxış etməsi təqdirəlayiqdir. Əksər dövlətlərin bu hücumu pisləməsi də Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə apardığı siyasətin uğuru və beynəlxalq münasibətlər sisteminin vacib iştirakçısına çevrilməsinin təsdiqi kimi dəyərləndirilməlidir.
İranın terroruna Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin, o cümlədən siyasi cameənin birgə reaksiyası göstərdi ki, heç kim Azərbaycanla hədə-qorxu, zor gücünə, təxribat və terrorla danışa bilməz. Bütün daxili narazılıqlara baxmayaraq ölkəmizin milli təhlükəsizliyinə, ərazi bütövlüyünə və dövlət suverenliyinə qarşı xarici təhdidlərə qarşı milli birlik nümayiş etdirə bilirik”.

"Iran's terrorism showed Azerbaijan's reaction that..." -
“No one doubts the inevitability of the position and firm reaction of President Ilham Aliyev, as well as the entire Azerbaijani state and society, regarding Iran’s strike on Nakhchivan with UAVs,” said public figure and lawyer Gulamhuseyn Alibeyli in an interview with Medianews.az.
G. Alibeyli stated: “It was not the first time that the Iranian regime carried out such provocations and terrorist acts against the Republic of Azerbaijan. The Iranian regime has repeatedly violated Azerbaijan’s air and water space. Even during the 44-day Patriotic War, it attempted to violate Azerbaijan’s land borders. It conducted military exercises near Azerbaijan’s borders and repeatedly emphasized that Armenia is its red line. It organized a terrorist attack against Azerbaijan’s embassy in Tehran. Iran openly opposes the Zangezur corridor, perceiving the Turkey-Azerbaijan unity and, in general, the integration of the Turkic world as a threat. Iranian officials have repeatedly declared the necessity of conducting military operations against Azerbaijan.”
According to G. Alibeyli, Iran’s strike on Nakhchivan, even targeting civilian objects with UAVs, is a visible indicator that Iranian officials have moved from threats to actual operations: “This attack is rightly assessed as the result of the years-long hostile attitude of the Iranian regime towards Azerbaijan, as well as the next attempt against Azerbaijan’s national security, territorial integrity, and state sovereignty.
Therefore, the firm reaction of our state and society to Iran’s attack on Nakhchivan is completely understandable. It is commendable that almost all political forces in Azerbaijan expressed a stance from nearly the same position on this issue. The condemnation of this attack by most states should also be seen as the success of Azerbaijan’s foreign policy and confirmation of its transformation into a key participant in the international relations system.
The joint reaction of the Azerbaijani state and society, including the political community, to Iran’s terrorism demonstrated that no one can negotiate with Azerbaijan through threats, force, provocations, or terror. Despite all internal dissent, we can show national unity against external threats to our country’s national security, territorial integrity, and state sovereignty.”