“İranın terroruna Azərbaycanın reaksiyası göstərdi ki...” -
“İranın Naxçıvana PUA-larla zərbəsi ilə əlaqədar prezident İlham Əliyevin, bütövlükdə Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin tutduğu mövqenin və sərt reaksiyasının alternativsizliyi heç kəsdə şübhə döğurmur”. İctimai xadim, hüquqşünas Qulamhüseyn Əlibəyli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
Q.Əlibəyli bildirib: “İran rejimi birinci dəfə deyildi ki, Azərbaycan Respublikasına qarşı belə təxribatlar və terror aksiyaları törədirdi. İran rejimi dəfələrlə Azərbaycanın hava və su məkanını pozub. Hətta 44 günük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycanın quru sərhədlərini pozmağa cəhdlər göstərib. Azərbaycan sərhədləri yaxınlığında hərbi təlimlər keçirib, dəfələrlə Ermənistanı özünün qırmızı xətti hesab etdiyini bildirib. Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə qarşı terror aktı təşkil edib. İran açıq şəkildə Zəngəzur dəhlizinə qarşı çıxır, Türkiyə–Azərbaycan birliyini, bütövlükdə türk dünyasının inteqrasiyasını təhlükə kimi görür. İran rəsmiləri dəfələrlə Azərbaycana qarşı hərbi əməliyyatlar keçirilməsinin zəruriliyini bəyan ediblər”.
Q.Əlibəylinin fikrincə, İranın Naxçıvana, özü də mülki obyektlərə PUA-larla zərbə endirməsi İran rəsmilərinin hədə-qorxu gəlməkdən əməli fəaliyyətə keçdiyinin əyani göstəricisidir: “Bu hücum haqlı olaraq İran rejiminin Azərbaycana qarşı illərlə apardığı düşmənçilik münasibətinin nəticəsi, Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə, ərazi bütövlüyünə və dövlət suverenliyinə qarşı növbəti qəsd kimi qiymətləndirilir.
Ona görə də İranın Naxçıvana hücumuna dövlətimizin və cəmiyyətimizin belə sərt reaksiya göstərməsi tamamilə başadüşüləndir. Bu məsələdə Azərbaycanın siyasi qüvvələrinin demək olar ki, eyni mövqedən çıxış etməsi təqdirəlayiqdir. Əksər dövlətlərin bu hücumu pisləməsi də Azərbaycanın beynəlxalq müstəvidə apardığı siyasətin uğuru və beynəlxalq münasibətlər sisteminin vacib iştirakçısına çevrilməsinin təsdiqi kimi dəyərləndirilməlidir.
İranın terroruna Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin, o cümlədən siyasi cameənin birgə reaksiyası göstərdi ki, heç kim Azərbaycanla hədə-qorxu, zor gücünə, təxribat və terrorla danışa bilməz. Bütün daxili narazılıqlara baxmayaraq ölkəmizin milli təhlükəsizliyinə, ərazi bütövlüyünə və dövlət suverenliyinə qarşı xarici təhdidlərə qarşı milli birlik nümayiş etdirə bilirik”.

«Ни у кого не вызывает сомнений альтернативности позиции президента Илхама Алиева, а также всей азербайджанской государственной и общественной власти и жесткой реакции в связи с ударом Ирана по Нахчывану с использованием беспилотников». Такое мнение в интервью Medianews.az выразил общественный деятель, юрист Гуламхусейн Алибейли.
Г.Алибейли отметил: «Иранский режим не в первый раз совершает такие провокации и террористические акции против Азербайджанской Республики. Иранский режим неоднократно нарушал воздушное и водное пространство Азербайджана. Даже во время 44-дневной Отечественной войны предпринимались попытки нарушить сухопутные границы Азербайджана. В непосредственной близости от границ Азербайджана проводились военные учения, неоднократно заявлялось, что Армения является для него красной чертой. Организован теракт против азербайджанского посольства в Тегеране. Иран открыто выступает против Зангезурского коридора, рассматривает единство Турции и Азербайджана, а в целом интеграцию тюркского мира, как угрозу. Иранские чиновники не раз заявляли о необходимости проведения военных операций против Азербайджана».
По мнению Г.Алибейли, удары Ирана по Нахчывану с применением беспилотников даже по гражданским объектам наглядно свидетельствуют о том, что иранские власти перешли от угроз к реальным действиям: «Эта атака справедливо оценивается как результат многолетней враждебной политики иранского режима по отношению к Азербайджану, как очередная попытка покушения на национальную безопасность Азербайджана, территориальную целостность и государственный суверенитет.
Поэтому совершенно понятно, что государство и общество нашей страны отреагировали на нападение Ирана на Нахчыван так жестко. Заслуживает уважения и практически единодушная позиция политических сил Азербайджана по этому вопросу. Осуждение данной атаки большинством государств следует рассматривать как успех проводимой Азербайджаном внешнеполитической линии и подтверждение превращения нашей страны в важного участника системы международных отношений.
Ответная реакция азербайджанского государства и общества, включая политическую среду, на террор Ирана показала, что никто не может разговаривать с Азербайджаном посредством угроз, силы, провокаций и терроризма. Несмотря на все внутренние разногласия, мы способны проявлять национальное единство перед внешними угрозами национальной безопасности, территориальной целостности и государственному суверенитету нашей страны».