İspaniya Baş nazirin həyat yoldaşına korrupsiya
İspaniyanın Baş naziri Pedro Sançezin həyat yoldaşı Beqonya Qomesə qarşı iki illik cinayət araşdırmasından sonra ona qarşı rəsmən korrupsiya ittihamı irəli sürülüb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Trend məlumat yayıb.
İspaniyada dörd cinayət əməli üzrə (nüfuz alveri, biznes sahəsində korrupsiya, vəsaitlərin mənimsənilməsi, vəsaitlərin israf edilməsi) ittiham olunur.
Qomes ittihamları rədd edir.
Məhkəmə sübutların kifayət etməməsi səbəbindən vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə maddəsi üzrə ittihama xitam verib. Hakim tərəflərə şifahi dinləmələrin başlanması ilə bağlı vəsatətlərin təqdim edilməsi və ya müdafiə qeydlərinin hazırlanması üçün beş gün müddət verib.
Qeyd edək ki, iş 2024-cü ildən korrupsiya hallarının ifşası ilə məşğul olan “Manos Limpias” (“Təmiz Əllər”) təşkilatının şikayəti əsasında açılıb. Aprelin 13-də qəbul edilən qərardan sonra iş andlılar məhkəməsinə yönləndirilib.
İstintaqın diqqət mərkəzində Qomesin Madridin universitetdəki (“Complutense University of Madrid” ) fəaliyyəti və bu təhsil müəssisəsinin təşviq etdiyi layihələr və peşəkar əməkdaşlıq çərçivəsində biznes nümayəndələri ilə münasibətləri dayanır.

После двухлетнего уголовного расследования против супруги премьер-министра Испании Педро Санчеса Бегонии Гомес ей официально выдвинуты обвинения в коррупции.
В Испании ей предъявлены обвинения по четырем уголовным делам (торговля влиянием, коррупция в бизнесе, присвоение средств, растрата средств).
Гомес отвергает обвинения.
Суд прекратил обвинение по статье о злоупотреблении служебными полномочиями из-за недостаточности доказательств. Судья предоставил сторонам пять дней для подачи ходатайств о начале устных слушаний или подготовки защитных записок.
Отметим, что дело было открыто в 2024 году на основании жалобы организации «Manos Limpias» («Чистые руки»), занимающейся раскрытием случаев коррупции. После решения, принятого 13 апреля, дело было направлено в суд присяжных.
В центре внимания следствия находится деятельность Гомес в университете Мадрида («Complutense University of Madrid») и ее отношения с представителями бизнеса в рамках проектов, продвигаемых этим учебным заведением, и профессионального сотрудничества.