İspaniya Baş nazirin həyat yoldaşına korrupsiya
İspaniyanın Baş naziri Pedro Sançezin həyat yoldaşı Beqonya Qomesə qarşı iki illik cinayət araşdırmasından sonra ona qarşı rəsmən korrupsiya ittihamı irəli sürülüb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Trend məlumat yayıb.
İspaniyada dörd cinayət əməli üzrə (nüfuz alveri, biznes sahəsində korrupsiya, vəsaitlərin mənimsənilməsi, vəsaitlərin israf edilməsi) ittiham olunur.
Qomes ittihamları rədd edir.
Məhkəmə sübutların kifayət etməməsi səbəbindən vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə maddəsi üzrə ittihama xitam verib. Hakim tərəflərə şifahi dinləmələrin başlanması ilə bağlı vəsatətlərin təqdim edilməsi və ya müdafiə qeydlərinin hazırlanması üçün beş gün müddət verib.
Qeyd edək ki, iş 2024-cü ildən korrupsiya hallarının ifşası ilə məşğul olan “Manos Limpias” (“Təmiz Əllər”) təşkilatının şikayəti əsasında açılıb. Aprelin 13-də qəbul edilən qərardan sonra iş andlılar məhkəməsinə yönləndirilib.
İstintaqın diqqət mərkəzində Qomesin Madridin universitetdəki (“Complutense University of Madrid” ) fəaliyyəti və bu təhsil müəssisəsinin təşviq etdiyi layihələr və peşəkar əməkdaşlıq çərçivəsində biznes nümayəndələri ilə münasibətləri dayanır.

After a two-year criminal investigation against Begonya Gomes, the wife of Spain's Prime Minister Pedro Sánchez, she has been formally charged with corruption.
Medianews.az reports that Trend has released this information.
She is accused in Spain of four criminal acts (influence peddling, corruption in business, embezzlement of funds, misuse of funds).
Gomes denies the charges.
The court dropped the charge of abuse of power due to insufficient evidence. The judge gave the parties five days to submit petitions regarding the start of oral hearings or to prepare defense statements.
It should be noted that the case was opened based on a complaint from the "Manos Limpias" ("Clean Hands") organization, which has been dealing with the exposure of corruption cases since 2024. After the decision made on April 13, the case was referred to the jury court.
The investigation focuses on Gomes’s activities at Madrid’s university ("Complutense University of Madrid") and her relations with business representatives within the framework of projects promoted by this educational institution and professional cooperation.