İsrail üçün maneə İran yox, bu ölkədir –
İsrailin "Böyük İsrail layihəsi"ni həyata keçirməsinin qarşısında dayanan ən böyük maneə İran deyil, ABŞ-dır.
Medianews.az Axar.az-a istinadən xəbər verir ki, bunu çinli tədqiqatçı, ekspert Jianq Xueqn amerikalı jurnalist Taker Karlsona ABŞ-İsrail hücumlarını və mövcud hadisələri şərh edərkən deyib.
Ekspertin sözlərinə görə, müharibə ən çox İsrail üçün faydalıdır:
“Çünki İsrailin “Böyük İsrail layihəsi” kimi bir məqsədi var. Bütün xəritəyə baxanda bu layihənin Anadolu, Türkiyənin cənubu, hətta Səudiyyə Ərəbistanına qədər uzandığı görünür.
Əgər İsrail üstün mövqeyə çıxarsa, Yaxın Şərqin hakim gücünə çevrilə bilər. Ancaq İsrail ABŞ-ı bu tənlikdən çıxarmağın yolunu tapmalıdır. Çünki bu gərginlikdə ABŞ-ın gücünü ortaya qoyduğunu düşünürəm”.
İsrailin ABŞ-ı Yaxın Şərqdən çıxarmaq üçün bu müharibəyə cəlb etməsi iddiaları ilə bağlı fikirlərini bölüşən tədqiqatçı vurğulayıb ki, ABŞ xalqı müharibə istəmir və nə olursa olsun, ABŞ-ın Yaxın Şərqdən çəkilmək məcburiyyətində qalması, həmçinin İsrailin öz layihəsini həyata keçirə bilməsi ehtimalı var:
“Müharibənin gedişatına baxsaq, bu planın həyata keçəcəyi güman edilir. Bunun səbəbi isə ABŞ ordusunun illərdir real bir müharibədə iştirak etməməsidir”.
Şərhçi İrandakı müharibənin 2003-cü ildə baş verən İraq müharibəsindən fərqli olduğunu diqqətə çatıdırb.
Onun fikrincə, ABŞ İranı güclü hərbi gəmilərlə hədələsə də, bu gəmilər dron təhlükəsinə görə İrana yaxınlaşa bilməyib və effektiv olmayıb. Çünki İran 20 ildən çoxdur ki, belə vəziyyətlərə hazırlaşır və ABŞ-ın addımlarını yaxşı bilir.
“ABŞ ordusu daha ağır və çətin hərəkət edir, İran ordusu isə daha çevik və dözümlüdür”, - deyə Jianq əlavə edib.

Самым большим препятствием на пути реализации Израилем «Проекта Большого Израиля» является не Иран, а США.
Medianews.az Согласно информации Axar.az, так сказал китайский исследователь и эксперт Цзян Сюэцинь американскому журналисту Тейкеру Карлсону, комментируя атаки США и Израиля и текущие события.
По словам эксперта, война наиболее выгодна именно Израилю:
«Потому что у Израиля есть цель, известная как «Проект Большого Израиля». Если взглянуть на карту, видно, что этот проект охватывает Анатолию, южную часть Турции и даже Саудовскую Аравию.
Если Израиль займёт доминирующую позицию, он может стать правящей силой на Ближнем Востоке. Однако Израилю необходимо найти способ вывести США из этого уравнения. Потому что я считаю, что в этом напряжении именно США демонстрируют свою мощь».
Комментируя предположения о том, что Израиль втягивает США в эту войну, чтобы вывести их с Ближнего Востока, исследователь отметил, что американский народ не хочет войны, и в любом случае есть вероятность, что США будут вынуждены уйти с Ближнего Востока, а Израиль сможет реализовать свой собственный проект:
«Если смотреть на ход войны, можно предположить, что этот план будет реализован. Причина в том, что американская армия уже много лет не участвовала в реальных боевых действиях».
Комментатор обратил внимание, что война в Иране отличается от войны в Ираке 2003 года.
По его мнению, хотя США и угрожали Ирану мощными военными кораблями, эти корабли не могли приблизиться из-за угрозы дронов и оказались неэффективными. Потому что Иран уже более 20 лет готовится к таким ситуациям и хорошо знает шаги США.
«Американская армия действует медленно и тяжело, а иранская армия более подвижна и вынослива», — добавил Цзян.