İsrail üçün maneə İran yox, bu ölkədir –
İsrailin "Böyük İsrail layihəsi"ni həyata keçirməsinin qarşısında dayanan ən böyük maneə İran deyil, ABŞ-dır.
Medianews.az Axar.az-a istinadən xəbər verir ki, bunu çinli tədqiqatçı, ekspert Jianq Xueqn amerikalı jurnalist Taker Karlsona ABŞ-İsrail hücumlarını və mövcud hadisələri şərh edərkən deyib.
Ekspertin sözlərinə görə, müharibə ən çox İsrail üçün faydalıdır:
“Çünki İsrailin “Böyük İsrail layihəsi” kimi bir məqsədi var. Bütün xəritəyə baxanda bu layihənin Anadolu, Türkiyənin cənubu, hətta Səudiyyə Ərəbistanına qədər uzandığı görünür.
Əgər İsrail üstün mövqeyə çıxarsa, Yaxın Şərqin hakim gücünə çevrilə bilər. Ancaq İsrail ABŞ-ı bu tənlikdən çıxarmağın yolunu tapmalıdır. Çünki bu gərginlikdə ABŞ-ın gücünü ortaya qoyduğunu düşünürəm”.
İsrailin ABŞ-ı Yaxın Şərqdən çıxarmaq üçün bu müharibəyə cəlb etməsi iddiaları ilə bağlı fikirlərini bölüşən tədqiqatçı vurğulayıb ki, ABŞ xalqı müharibə istəmir və nə olursa olsun, ABŞ-ın Yaxın Şərqdən çəkilmək məcburiyyətində qalması, həmçinin İsrailin öz layihəsini həyata keçirə bilməsi ehtimalı var:
“Müharibənin gedişatına baxsaq, bu planın həyata keçəcəyi güman edilir. Bunun səbəbi isə ABŞ ordusunun illərdir real bir müharibədə iştirak etməməsidir”.
Şərhçi İrandakı müharibənin 2003-cü ildə baş verən İraq müharibəsindən fərqli olduğunu diqqətə çatıdırb.
Onun fikrincə, ABŞ İranı güclü hərbi gəmilərlə hədələsə də, bu gəmilər dron təhlükəsinə görə İrana yaxınlaşa bilməyib və effektiv olmayıb. Çünki İran 20 ildən çoxdur ki, belə vəziyyətlərə hazırlaşır və ABŞ-ın addımlarını yaxşı bilir.
“ABŞ ordusu daha ağır və çətin hərəkət edir, İran ordusu isə daha çevik və dözümlüdür”, - deyə Jianq əlavə edib.

The obstacle for Israel is not Iran, it is this country – Expert
The biggest obstacle standing in the way of Israel implementing the "Greater Israel project" is not Iran, but the USA.
Medianews.az According to Axar.az, this was stated by Chinese researcher and expert Jiang Xueqin while commenting on the US-Israel attacks and current events to American journalist Tucker Carlson.
According to the expert, the war is most beneficial for Israel:
“Because Israel has a goal like the 'Greater Israel project.' Looking at the entire map, it can be seen that this project extends to Anatolia, southern Turkey, and even Saudi Arabia.
If Israel gains a superior position, it could become the ruling power of the Middle East. However, Israel must find a way to remove the USA from this equation. Because I think the USA is showing its power in this tension.”
Sharing his thoughts on claims that Israel is involving the USA in this war to push the USA out of the Middle East, the researcher emphasized that the American people do not want war and that regardless of anything, there is a possibility that the USA will be forced to withdraw from the Middle East, and Israel itself could implement its own project:
“If we look at the course of the war, it is presumed that this plan will be realized. The reason for this is that the US military has not participated in a real war for years.”
The commentator pointed out that the war in Iran is different from the Iraq war that took place in 2003.
In his opinion, although the USA threatened Iran with strong warships, these ships could not approach Iran due to drone threats and were not effective. Because Iran has been preparing for such situations for more than 20 years and knows the steps of the USA well.
“The US military acts heavier and with more difficulty, whereas the Iranian military is more agile and resilient,” Jiang added.