İtlərin gizli dili: Pəncə ilə verilən mesajlar
Çox vaxt ev itləri qəfil pəncəsini sahibinin ayağına və ya əlinə qoyur. Məlum olub ki, bu hərəkət təsadüfi deyil və müxtəlif mənalar daşıya bilər.
Medianews.az-ın məlumatına görə, it təlimçisi Rebekka Forrest bildirib ki, bu jestin bir neçə səbəbi var.
Sevgi və bağlılıq göstəricisi
Mütəxəssisin sözlərinə görə, it sizi sığallayarkən pəncəsini üzərinizə qoyursa, bu, təması davam etdirmək və sevgisini göstərmək istəyi ola bilər. Yəni bu davranış bir növ “səni sevirəm” mesajıdır.
Narahatlıq əlaməti ola bilər
Bəzən isə bu jest itin özünü narahat və ya güvənsiz hiss etdiyini göstərə bilər. Əgər pəncə qoymaqla yanaşı it dodaqlarını yalayır, əsnəyir və ya qulaqlarını geri yatırırsa, bu, onun dəstəyə ehtiyac duyduğuna işarədir.
Aclıq və ya istək
İt ac olanda və ya nəsə istəyəndə də diqqət çəkmək üçün pəncəsindən istifadə edə bilər. Oynamaq, çölə çıxmaq, su qabının doldurulması və ya çatmadığı oyuncağın verilməsi üçün bu üsula əl ata bilər.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, itin bu davranışını düzgün anlamaq üçün onun ümumi bədən dilinə diqqət yetirmək vacibdir. Bu, sahiblə ev heyvanı arasında ünsiyyəti daha da gücləndirə bilər.

Тайный язык собак: Сообщения, переданные с помощью лапы
Очень часто домашние собаки неожиданно кладут свою лапу на ногу или руку хозяина. Выяснилось, что это действие не случайно и может иметь разные значения.
По информации Medianews.az, кинолог Ребекка Форрест заявила, что у этого жеста есть несколько причин.
Показатель любви и привязанности
По словам специалиста, если собака кладет лапу на вас во время ласк, это может быть желанием продолжить контакт и показать свою любовь. То есть такое поведение — своего рода сообщение «я тебя люблю».
Может быть признаком тревоги
Иногда этот жест может означать, что собака чувствует себя обеспокоенной или неуверенной. Если помимо того, что она кладет лапу, собака облизывает губы, зевает или прижимает уши назад, это указывает на то, что ей нужна поддержка.
Голод или желание
Собака может использовать свою лапу, чтобы привлечь внимание, когда она голодна или чего-то хочет. Она может прибегать к этому способу, чтобы поиграть, выйти на улицу, наполнить миску водой или получить игрушку, которая не достается.
Специалисты отмечают, что для правильного понимания этого поведения собаки важно обращать внимание на общий язык тела животного. Это может еще больше укрепить связь между хозяином и питомцем.