İtlərin gizli dili: Pəncə ilə verilən mesajlar
Çox vaxt ev itləri qəfil pəncəsini sahibinin ayağına və ya əlinə qoyur. Məlum olub ki, bu hərəkət təsadüfi deyil və müxtəlif mənalar daşıya bilər.
Medianews.az-ın məlumatına görə, it təlimçisi Rebekka Forrest bildirib ki, bu jestin bir neçə səbəbi var.
Sevgi və bağlılıq göstəricisi
Mütəxəssisin sözlərinə görə, it sizi sığallayarkən pəncəsini üzərinizə qoyursa, bu, təması davam etdirmək və sevgisini göstərmək istəyi ola bilər. Yəni bu davranış bir növ “səni sevirəm” mesajıdır.
Narahatlıq əlaməti ola bilər
Bəzən isə bu jest itin özünü narahat və ya güvənsiz hiss etdiyini göstərə bilər. Əgər pəncə qoymaqla yanaşı it dodaqlarını yalayır, əsnəyir və ya qulaqlarını geri yatırırsa, bu, onun dəstəyə ehtiyac duyduğuna işarədir.
Aclıq və ya istək
İt ac olanda və ya nəsə istəyəndə də diqqət çəkmək üçün pəncəsindən istifadə edə bilər. Oynamaq, çölə çıxmaq, su qabının doldurulması və ya çatmadığı oyuncağın verilməsi üçün bu üsula əl ata bilər.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, itin bu davranışını düzgün anlamaq üçün onun ümumi bədən dilinə diqqət yetirmək vacibdir. Bu, sahiblə ev heyvanı arasında ünsiyyəti daha da gücləndirə bilər.

The secret language of dogs:
Often, dogs suddenly put their paw on their owner's foot or hand. It has been revealed that this action is not accidental and can carry various meanings.
According to Medianews.az, dog trainer Rebekka Forrest stated that this gesture has several reasons.
A sign of love and attachment
According to the expert, if a dog places its paw on you while petting you, it may be a desire to continue contact and show affection. In other words, this behavior is a kind of "I love you" message.
It can be a sign of anxiety
Sometimes this gesture can indicate that the dog feels uneasy or insecure. If, in addition to placing the paw, the dog licks its lips, yawns, or lays its ears back, it signals that it needs support.
Hunger or desire
When a dog is hungry or wants something, it may also use its paw to draw attention. It might resort to this method to play, go outside, refill its water bowl, or get a toy it cannot reach.
Experts say that to correctly understand a dog's behavior, it is important to pay attention to its overall body language. This can further strengthen communication between the owner and the pet.