Kallasdan ABŞ–İran atəşkəsinə
Avropa İttifaqının xarici siyasət üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallas ABŞ və İran arasında əldə olunan atəşkəsi Yaxın Şərqdə gərginliyin azalması üçün mühüm addım adlandırıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, o, sosial şəbəkədə yazıb ki, razılaşma raket hücumlarının dayandırılması, dəniz daşımalarının bərpası və diplomatiya üçün yeni imkanlar açır.
Kallas həmçinin Hörmüz boğazının yenidən açılmasının vacibliyini vurğulayıb və Pakistanın xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Daraza bu atəşkəsin əldə olunmasına verdiyi dəstəyə görə təşəkkür edib.

Kallas on the US–Iran ceasefire
European Union High Representative for Foreign Affairs Kaya Kallas called the ceasefire achieved between the US and Iran an important step to reduce tensions in the Middle East.
Medianews.az reports that she wrote on social media platform X that the agreement stops rocket attacks, restores maritime transportation, and opens new opportunities for diplomacy.
Kallas also emphasized the importance of reopening the Strait of Hormuz and thanked Pakistan's Foreign Minister Muhammad Ishaq Dar for his support in achieving this ceasefire.