Kallasdan ABŞ–İran atəşkəsinə
Avropa İttifaqının xarici siyasət üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallas ABŞ və İran arasında əldə olunan atəşkəsi Yaxın Şərqdə gərginliyin azalması üçün mühüm addım adlandırıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, o, sosial şəbəkədə yazıb ki, razılaşma raket hücumlarının dayandırılması, dəniz daşımalarının bərpası və diplomatiya üçün yeni imkanlar açır.
Kallas həmçinin Hörmüz boğazının yenidən açılmasının vacibliyini vurğulayıb və Pakistanın xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Daraza bu atəşkəsin əldə olunmasına verdiyi dəstəyə görə təşəkkür edib.

Каллaсдан США–Иран перемирию
Высший представитель Европейского Союза по иностранным делам Кая Каллас назвала достигнутое между США и Ираном перемирие важным шагом для снижения напряжённости на Ближнем Востоке.
Medianews.az сообщает, что она написала в социальной сети X, что соглашение предполагает прекращение ракетных обстрелов, восстановление морских перевозок и открывает новые возможности для дипломатии.
Каллас также подчеркнула важность повторного открытия пролива Ормус и поблагодарила министра иностранных дел Пакистана Мохаммеда Ишака Дара за поддержку в достижении этого перемирия.