Kart ödənişləri ilə bağlı
Bu gündən etibarən ödəniş sistemlərinin iştirakçıları arasında tətbiq edilən interçeynclərlə (xidmət haqqı tariflərinin) bağlı qərar qüvvəyə minib.
Medianews.az-ın xəbərinə görə, ölkə daxilində ödəniş kartları ilə aşağıdakı MCC kodlar (təsərrüfat subyektinin fəaliyyət sahəsinin təsnifləşdirilməsi üçün ekvayer tərəfindən təsərrüfat subyektinə təyin edilən kod) üzrə aparılan ödənişlərdə ödəniş sistemlərinin iştirakçıları arasında tətbiq edilən interçeyncin yuxarı həddi aşağıdakı kimidir:
Bu gündən kart ödənişlərində komissiyalara limit qoyuldu - FOTO
"Drug Stores and Pharmacies" və "Grocery Stores and Supermarket" kateqoriyalarına aid MCC kodlar üzrə aparılan ödənişlərdə ödəniş məbləğinin 1.25 faizi;
"Petrol" kateqoriyasına aid MCC kodlar üzrə aparılan ödənişlərdə ödəniş məbləğinin 0.75 faizi;
"General" kateqoriyasına aid MCC kodlar üzrə aparılan ödənişlərdə ödəniş məbləğinin 1.5 faizi.
Nəzərdə tutulmayan digər MCC kodlar üzrə ölkə daxilində ödəniş kartları ilə aparılan ödənişlərdə ödəniş sistemlərinin iştirakçıları arasında tətbiq edilən interçeyncin yuxarı həddi müəyyən edilmir.
Qərar martın 18-də imzalanıb.
Qeyd edək ki, interçeync (interchange) nağdsız ödənişlər zamanı kartı buraxan bank (emitent) və ödənişi qəbul edən bank (ekvayer) arasında hesablaşmalar zamanı tətbiq olunan komissiya haqqıdır. Bu vəsait adətən satıcının banka ödədiyi xidmət haqqından (ekvayrinq) banklar tərəfindən bölünür və loyallıq proqramları (keşbek) üçün istifadə olunur.//Bakıvaxtı.az

С сегодняшнего дня вступило в силу решение, касающееся применяемых между участниками платежных систем интерчейнджей (тарифами на услуги).
Согласно сообщению Medianews.az, в стране по платежам с использованием платежных карт по следующим MCC кодам (кодам, присваиваемым эквайером хозяйствующему субъекту для классификации деятельности субъекта хозяйствования) верхний предел интерчейнджа, применяемого между участниками платежных систем, установлен следующим образом:
С сегодняшнего дня установлен лимит на комиссии по платежам картами - ФОТО
По платежам, осуществляемым по MCC кодам категорий "Аптеки и аптечные магазины" и "Продуктовые магазины и супермаркеты" — 1,25% от суммы платежа;
По платежам, осуществляемым по MCC кодам категории "Автозаправки" — 0,75% от суммы платежа;
По платежам, осуществляемым по MCC кодам категории "Общие" — 1,5% от суммы платежа.
По прочим неучтённым MCC кодам при платежах с использованием карт внутри страны верхний предел интерчейнджа, применяемого между участниками платежных систем, не устанавливается.
Решение было подписано 18 марта.
Отметим, что интерчейндж (interchange) — это комиссия, применяемая при безналичных платежах между банком-эмитентом карты и банком-эквайером во время расчетов. Эти средства обычно распределяются банками из платы за услуги (эквайринг), которую продавец платит банку, и используются для программ лояльности (кэшбэк).//Bakıvaxtı.az