Kartof artıq Ayda yetişəcək
Oreqon Ştat Universitetinin (OSU) kosmik bioloqu Devid Hanri və komandası laboratoriya şəraitində Ay reqolitini (səth tozunu) yenidən canlandıraraq kartof istehsal etməyə nail olublar. Tədqiqatlardan əldə edilən məhsuldarlıq göstərir ki, əlverişli şərait yaradılarsa, gələcəkdə Ay səthində kartof yetişdirmək mümkün olacaq.
Milli.Az xəbər verir ki, Ay səthini örtən reqolit təbəqəsi boş və tozvari quruluşa malikdir. Bu səth bitkilərin böyüməsi üçün lazım olan orqanik maddələri ehtiva etmir. Alimlər də əzilmiş minerallar və vulkanik kül qarışığından istifadə edərək buna bənzər Ay torpağı nümunəsi əldə ediblər. Təəssüf ki, bu torpaqda orqanik maddələr çatışmadığı üçün bitkilərin yetişməsi qeyri-mümkün idi. Komanda bu problemi həll etmək üçün qurd gübrəsindən istifadə etmək qərarına gəlib. Araşdırmalar göstərib ki, qarışığa 5% nisbətində qurd gübrəsi əlavə edildikdə, kartofun böyüməsi üçün lazımi mühit yaranır.
Təcrübə təxminən iki ay davam edib. Yetişdirilən kartoflar yığılıb, dondurularaq qurudulub və üyüdüldükdən sonra analiz edilib. DNA araşdırmaları göstərib ki, bitkilər stresslə bağlı genlərini aktivləşdiriblər. Maraqlıdır ki, "Ay kartofları" ənənəvi kartoflardan daha yüksək mis və sink tərkibinə malik olub. Bu, insan istehlakı üçün potensial risk deməkdir. Lakin bitkilərin qida dəyərləri adi kartoflarla bənzər səviyyədədir. Handi bunu bitkilərin stresslə mübarizə aparmaq üçün əlavə enerji xərcləməsinə baxmayaraq, qida dəyərlərini qoruya bilməsi ilə izah edir.
NASA-nın Jet İtki Laboratoriyasından Ay mütəxəssisi Cared Lonq-Foks bu işin vacib bir addım olduğunu, lakin Ayda mövcud olan vakuum və radiasiya kimi təhlükələrin hələ nəzərə alınmadığını bildirir. O, həmçinin təcrübələrin həqiqi Ay torpağı üzərində təkrarlanmasının vacibliyinə diqqət çəkir. "Artemis" proqramı çərçivəsində daha böyük və müxtəlif Ay nümunələrinin gətirilməsinin bu cür tədqiqatlara yol açacağı gözlənilir. OSU-dan bitki biokimyacısı Aymerik Qoyer isə məqsədlərinin Aya ən uyğun kartof növlərini müəyyən etmək və gələcəkdə genetik seçim yolu ilə Ay mühitinə uyğunlaşmış növlər inkişaf etdirmək olduğunu vurğulayır.

David Hanry, a space biologist at Oregon State University (OSU), and his team have succeeded in producing potatoes by recreating lunar regolith (surface dust) in laboratory conditions. The productivity obtained from the studies shows that if favorable conditions are created, it will be possible to grow potatoes on the lunar surface in the future.
According to Milli.Az, the regolith layer covering the lunar surface has a loose and dusty structure. This surface does not contain the organic materials necessary for plant growth. Scientists have obtained a similar lunar soil sample using a mixture of crushed minerals and volcanic ash. Unfortunately, because this soil lacked organic matter, it was impossible for plants to grow. To solve this problem, the team decided to use worm manure. Research showed that by adding 5% worm manure to the mixture, a suitable environment for potato growth is created.
The experiment lasted about two months. The potatoes grown were harvested, freeze-dried, and ground before analysis. DNA studies showed that the plants activated their stress-related genes. Interestingly, the "moon potatoes" had higher copper and zinc content than traditional potatoes. This indicates a potential risk for human consumption. However, the nutritional value of the plants was similar to that of regular potatoes. Hanry explains this by stating that despite the plants expending additional energy to cope with stress, they were able to maintain their nutritional value.
Jared Long-Fox, a lunar specialist from NASA's Jet Propulsion Laboratory, notes that this work is an important step, but that hazards such as vacuum and radiation present on the Moon have not yet been taken into account. He also emphasizes the importance of replicating experiments on actual lunar soil. It is expected that bringing larger and more diverse lunar samples within the framework of the "Artemis" program will pave the way for such research. Plant biochemist Aymeric Goyer from OSU stresses that their goal is to identify the potato varieties most suitable for the Moon and to develop varieties adapted to the lunar environment through genetic selection in the future.