Kartof artıq Ayda yetişəcək
Oreqon Ştat Universitetinin (OSU) kosmik bioloqu Devid Hanri və komandası laboratoriya şəraitində Ay reqolitini (səth tozunu) yenidən canlandıraraq kartof istehsal etməyə nail olublar. Tədqiqatlardan əldə edilən məhsuldarlıq göstərir ki, əlverişli şərait yaradılarsa, gələcəkdə Ay səthində kartof yetişdirmək mümkün olacaq.
Milli.Az xəbər verir ki, Ay səthini örtən reqolit təbəqəsi boş və tozvari quruluşa malikdir. Bu səth bitkilərin böyüməsi üçün lazım olan orqanik maddələri ehtiva etmir. Alimlər də əzilmiş minerallar və vulkanik kül qarışığından istifadə edərək buna bənzər Ay torpağı nümunəsi əldə ediblər. Təəssüf ki, bu torpaqda orqanik maddələr çatışmadığı üçün bitkilərin yetişməsi qeyri-mümkün idi. Komanda bu problemi həll etmək üçün qurd gübrəsindən istifadə etmək qərarına gəlib. Araşdırmalar göstərib ki, qarışığa 5% nisbətində qurd gübrəsi əlavə edildikdə, kartofun böyüməsi üçün lazımi mühit yaranır.
Təcrübə təxminən iki ay davam edib. Yetişdirilən kartoflar yığılıb, dondurularaq qurudulub və üyüdüldükdən sonra analiz edilib. DNA araşdırmaları göstərib ki, bitkilər stresslə bağlı genlərini aktivləşdiriblər. Maraqlıdır ki, "Ay kartofları" ənənəvi kartoflardan daha yüksək mis və sink tərkibinə malik olub. Bu, insan istehlakı üçün potensial risk deməkdir. Lakin bitkilərin qida dəyərləri adi kartoflarla bənzər səviyyədədir. Handi bunu bitkilərin stresslə mübarizə aparmaq üçün əlavə enerji xərcləməsinə baxmayaraq, qida dəyərlərini qoruya bilməsi ilə izah edir.
NASA-nın Jet İtki Laboratoriyasından Ay mütəxəssisi Cared Lonq-Foks bu işin vacib bir addım olduğunu, lakin Ayda mövcud olan vakuum və radiasiya kimi təhlükələrin hələ nəzərə alınmadığını bildirir. O, həmçinin təcrübələrin həqiqi Ay torpağı üzərində təkrarlanmasının vacibliyinə diqqət çəkir. "Artemis" proqramı çərçivəsində daha böyük və müxtəlif Ay nümunələrinin gətirilməsinin bu cür tədqiqatlara yol açacağı gözlənilir. OSU-dan bitki biokimyacısı Aymerik Qoyer isə məqsədlərinin Aya ən uyğun kartof növlərini müəyyən etmək və gələcəkdə genetik seçim yolu ilə Ay mühitinə uyğunlaşmış növlər inkişaf etdirmək olduğunu vurğulayır.

Картофель теперь будет расти на Луне
Космический биолог Университета штата Орегон (OSU) Дэвид Генри и его команда в лабораторных условиях заново воспроизвели лунный реголит (поверхностную пыль) и смогли вырастить картофель. Результаты исследований показывают, что при создании благоприятных условий в будущем возможно выращивание картофеля на поверхности Луны.
По сообщению Milli.Az, слой реголита, покрывающий поверхность Луны, имеет рыхлую и пылевую структуру. Эта поверхность не содержит органических веществ, необходимых для роста растений. Учёные создали образец почвы, похожей на лунную, используя смесь измельчённых минералов и вулканического пепла. К сожалению, из-за отсутствия органических веществ в этой почве рост растений был невозможен. Команда решила использовать червячный компост для решения этой проблемы. Исследования показали, что при добавлении 5% червячного компоста в смесь создавалась необходимая среда для роста картофеля.
Эксперимент длился около двух месяцев. Выращенный картофель был собран, заморожен и высушен, а затем измельчён для анализа. Исследование ДНК показало, что растения активировали гены, связанные со стрессом. Интересно, что «лунный картофель» содержал больше меди и цинка по сравнению с традиционным картофелем. Это означает потенциальный риск для потребления человеком. Однако пищевая ценность растений была на уровне обычного картофеля. Генри объясняет это способностью растений сохранять пищевые качества, несмотря на затраты дополнительной энергии на борьбу со стрессом.
Специалист по Луне из Лаборатории реактивного движения NASA Джаред Лонг-Фокс отмечает, что это важный шаг, однако такие угрозы, как вакуум и радиация на Луне, ещё не учитывались. Он также подчёркивает важность повторения опытов на настоящей лунной почве. В рамках программы «Артемида» ожидается доставка больших и разнообразных образцов лунного грунта, что откроет путь для подобных исследований. Биохимик растений из OSU Аймерик Гуайе подчёркивает, что их цель — определить наиболее подходящие для Луны сорта картофеля и в будущем путем генетического отбора развить сорта, адаптированные к лунным условиям.