Neft bahalaşdı: Azərbaycan nə qədər qazanc əldə edib?
Neft və qaz gəlirlərinin artması qaçılmazdır və bu artım Azərbaycanın ümumi neft gəlirlərinə kifayət qədər müsbət təsir göstərəcək. Bu təsir birbaşa dövlət büdcəsinə deyil, Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun da daxil olduğu icmal büdcəyə yönələcək. Nəticədə Neft Fonduna daxilolmalar artacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Axar.az-a açıqlamasında iqtisadçı Natiq Cəfərli enerji qiymətlərindəki artımın ölkəmizə təsirlərindən danışarkən deyib.
O bildirib ki, hazırda artımın dəqiq həcmini demək çətindir, çünki qiymətlərin nə qədər müddət yüksək qalacağını proqnozlaşdırmaq asan deyil:
“Son üç həftə ərzində qiymətlər ardıcıl şəkildə artır. Bu tendensiyanın nə qədər davam edəcəyi isə zamanla bəlli olacaq”.
İqtisadçı qeyd edib ki, qiymət artımı birbaşa gəlirlərə ciddi təsir göstərir:
“Hər 1 dollar qiymət artımı Azərbaycanın Neft Fonduna gündəlik təxminən 450 min dollar əlavə gəlir gətirir. Əgər qiymət 10 dollar artırsa, bu, gündəlik 4,5 milyon dollar əlavə gəlir deməkdir.
Müharibə başlayandan bəri Azərbaycan neftinin qiyməti təxminən 50–60 dollar yüksəlib. 60 dollarlıq artım isə gündəlik təxminən 27–28 milyon dollar əlavə gəlir deməkdir. Əgər bu vəziyyət bir ay davam edərsə, əlavə gəlirimiz təxminən 700 milyon dollara çata bilər. İki ay davam edərsə, bu rəqəm təxminən 1,5 milyard dollara yaxınlaşa bilər. Bu isə nəzərdə tutulan gəlirdən əlavə qazanc deməkdir”.

Рост доходов от нефти и газа неизбежен, и этот рост окажет достаточно положительное влияние на общие нефтяные доходы Азербайджана. Это влияние будет направлено не напрямую в государственный бюджет, а в сводный бюджет, включающий Государственный Нефтяной Фонд Азербайджана. В результате поступления в Нефтяной Фонд увеличатся.
Medianews.az сообщает, что эти слова в интервью Axar.az сказал экономист Натиг Джафарли, говоря об влиянии роста цен на энергоносители на нашу страну.
Он отметил, что сейчас трудно точно сказать объем роста, так как прогнозировать, как долго цены останутся высокими, нелегко:
«За последние три недели цены последовательно растут. Как долго эта тенденция сохранится, покажет время».
Экономист отметил, что рост цен оказывает серьезное влияние на доходы:
«Каждое повышение цены на 1 доллар приносит Государственному Нефтяному Фонду Азербайджана приблизительно дополнительно 450 тысяч долларов в день. Если цена вырастет на 10 долларов, это будет означать дополнительно 4,5 миллиона долларов в день.
С начала войны цена на азербайджанскую нефть выросла примерно на 50–60 долларов. Рост на 60 долларов — это дополнительно около 27–28 миллионов долларов в день. Если эта ситуация продлится месяц, дополнительный доход может достичь примерно 700 миллионов долларов. Если продлится два месяца — эта цифра может приблизиться к 1,5 миллиардам долларов. Это означает прибавку к запланированному доходу».