Ölkədə yeni maaş modeli:
Yeni qanunvericilik aktları çərçivəsində dövlət qulluğunda maaş sisteminin dəyişdirilməsi texniki xarakter daşısa da, ümumilikdə müsbət təsirlərlə qiymətləndirilir. Yeni model maaşların daha şəffaf və aydın şəkildə formalaşmasına, hesablamaların sadələşməsinə və müqayisə imkanlarının genişlənməsinə şərait yaradır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Axar.az-a açıqlamasında iqtisadçı Xalid Kərimli dövlət qulluğunda əmək haqqı sistemində aparılan dəyişikliklərdən danışarkən deyib.
O bildirib ki, əvvəlki sistemdə maaşlar müxtəlif əlavələr – iş şəraiti, staj və digər amillər əsasında formalaşırdı:
“Yeni yanaşmada isə bu əlavələr sadələşdirilərək daha aydın, müqayisə oluna bilən və rahat hesablanan vahid bir sxemə salınır. Bu baxımdan dəyişiklik müsbət qiymətləndirilir.
X.Kərimlinin sözlərinə görə, maaşların sabitləşdirilməsi pensiya sisteminə də müsbət təsir göstərə bilər:
“Maaşların sabitləşməsi nəticəsində pensiya fonduna daxilolmaların daha stabil və ehtimal ki, daha yüksək olması gözlənilir. Bu isə həm sistemin özü, həm də gələcək pensiya təminatı baxımından əhəmiyyətli müsbət təsir kimi qiymətləndirilə bilər”.

В рамках новых законодательных актов изменение системы оплаты труда в государственной службе носит технический характер, но в целом оценивается положительно. Новая модель способствует более прозрачному и ясному формированию зарплат, упрощению расчетов и расширению возможностей для сравнения.
Medianews.az сообщает, что эти слова в своем интервью Axar.az выразил экономист Халид Керимли, рассказывая об изменениях в системе оплаты труда в государственной службе.
Он отметил, что в предыдущей системе зарплаты формировались на основе различных надбавок — условий труда, стажа и других факторов:
«В новом подходе эти надбавки упрощаются и включаются в единую схему, которая более ясна, сопоставима и удобна для расчета. С этой точки зрения изменения оцениваются положительно.
По словам Х. Керимли, стабилизация зарплат может положительно сказаться и на пенсионной системе:
«Ожидается, что вследствие стабилизации зарплат поступления в пенсионный фонд станут более стабильными и, вероятно, более высокими. Это можно оценивать как значительный положительный эффект как для самой системы, так и с точки зрения будущего пенсионного обеспечения».