Kaya Kallas: Azərbaycan dəyərli və etibarlı enerji tərəfdaşıdır
Azərbaycan Avropa İttifaqı üçün dəyərli və etibarlı enerji tərəfdaşıdır. Xüsusilə ticarət, nəqliyyat və rəqəmsal texnologiyalar sahələrində əməkdaşlığımızın dərinləşdirilməsi üçün aşkar potensial var.
Medianews.az Xezerxeber.az-a istinadən xəbər verir ki, bu fikri Avropa İttifaqının Xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının Vitse-Prezidenti Kaya Kallas söyləyib.
Aİ, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya arasında əlaqələrin gücləndirilməsinin ortaq strateji maraqlara uyğun olduğunu bildirən Kaya Kallas Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesi barədə də danışıb: “Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesində irəliləyiş tarixi bir fürsətdir və bu dinamikanı qoruyub saxlamaq vacibdir. Aİ-nin bunu dəstəkləmək üçün etimad qurucu tədbirlərdən tutmuş mina təmizləmə fəaliyyətinə qədər bir sıra vasitələri vardır ki, bu sahələrdə biz artıq ən böyük donoruq”.

Азербайджан является ценным и надежным энергетическим партнером Европейского Союза. Особенно существует явный потенциал для углубления нашего сотрудничества в сферах торговли, транспорта и цифровых технологий.
Medianews.az, ссылаясь на Xezerxeber.az, сообщает, что эти слова произнесла Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Европейской Комиссии Кая Каллас.
Кая Каллас, отметив, что укрепление связей между ЕС, Южным Кавказом и Центральной Азией соответствует общим стратегическим интересам, также поговорила о процессе мира между Азербайджаном и Арменией: «Прогресс в процессе мира между Азербайджаном и Арменией — историческая возможность, и важно сохранить эту динамику. ЕС имеет ряд инструментов для поддержки этого, начиная от мер по укреплению доверия и заканчивая деятельностью по разминированию, и в этих сферах мы уже являемся крупнейшим донором».