“Kişilər artıq utanmırlar, gəlib birbaşa deyirlər"
Plastik cərrahiyyə kişilər üçün artıq tabu mövzusu deyil. Getdikcə daha çox kişi pasiyentlər yalnız üz gərmə əməliyyatları ilə kifayətlənməyib, digər problemləri də həll etmək üçün cərrahlara müraciət edirlər.
Milli.Az xəbər verir ki, plastik cərrah Oleq Sniqir yaxın illərdə kişilər arasında hansı əməliyyatların normal halına gələcəyi və bu trendin niyə güclənəcəyi haqqında danışıb.
Ekspertin sözlərinə görə kişilərdə üzün yaşlanma əlamətləri ilə bağlı əməliyyatlar həmişə populyar olub. Əsasən göz ətrafı və üzün aşağı hissəsi ilə işləyirlər. Pasiyentlərdən aşağı göz qapaqlarının altındakı yırtıqları aradan qaldırır, yuxarı qapaqların sallanmasını düzəldir, üz ovalını və boyun xəttini korreksiya edirlər.
"Biz aşağı üz hissəsinin gərmə əməliyyatlarını aparırıq, boyunu düzəldirik, yanaklardakı sallanmaları aradan qaldırırıq, daha aydın oval formalaşdırırıq və cavanlaşdırıcı effekt əldə edirik", - deyə Sniqir izah edib.
İndi klassik yaşlanma əməliyyatlarına endoskopik üz gərmə olunub. Əvvəllər qulaq arxasında böyük kəsiklər edilirdisə, indi cərrahlar minimal invaziv üsullara üstünlük verirlər.
"Bu il və gələn il, həmçinin sonrakı illərdə kişilər getdikcə daha çox endoskopik üz dəstəyi seçəcəklər. Həkimlər bir neçə santimetr uzunluğunda kiçik kəsiklər edir və onların vasitəsilə orta və yuxarı üz hissələrinin endoskopik gərməsini aparır, üzü daha cavan edirlər", - deyə mütəxəssis bildirib.
Lazımi hallarda bu əməliyyat blefaroplastika ilə tamamlanır. Nəticədə müdaxilə daha texnoloji olur, kəsiklər az olur, reabilitasiya isə xeyli asan və qısa çəkir.
Cərrahın sözlərinə görə son illərdə həqiqətən "partlayan" ikinci istiqamət kişi liposkulpturası, yəni idmançı lipomodelləşdirməsidir. Kişilər sıxılmış və arıq olmaq, idman zalında uzun müddət məşğul olmadan da idmançı fiquru əldə etmək istəyirlər. Cərrahlar pasiyentin uzun müddət özü çalışacağı relyefi "çəkirlər".
"Bir çox kişilərdə əzələlər artıq var, amma gündəlik intensiv məşqlər və su-qida nəzarəti olmadan aydın relyef əldə etmək çətindir. O zaman cərrahiyyə kömək edir. Biz kişi tipində lipomodelləşdirmə aparırıq: dərialtı yağ hüceyrələrini azaldır, idmançı relyef yaradırıq. Əslində, fitnesdə uzun "qurutma" effektini yalnız əməliyyatla formalaşdırırıq", - deyə mütəxəssis izah edib.
Digər əməliyyat növü beldəki "halqa"dır. Bu şikayətlə çox tez-tez müraciət edirlər. Bel genişlənir, yanlarda və qarında çox yağ yığılır, dəri uzanır, qarın sallanmağa başlayır. Belə hallarda artıq dərialtı yağları aradan qaldırır, abdominoplastika aparır, artıq dərini çıxarır və düz, güclü, gözəl fiqur formalaşdırırlar.
Bəzən kişilər eyni vaxtda ombaları da sıxılmış etmək istəyirlər. Ombaya lipofillinq aparılır, hamar keçidlər və düzgün konturlar yaradılır. Qadınlar kişi fiqurunda hansı zonaya baxdıqlarını yaxşı bilirlər, kişilər də bunu anlayır və daha yaxşı görünmək istəyirlər, deyə Sniqir qeyd edib.
Onun sözlərinə görə indi kişi kontur əməliyyatlarının həqiqi bumundan danışmaq olar. "Kişilər artıq utanmırlar. Gəlib birbaşa deyirlər: "Düz qarın istəyirəm, yağı aradan qaldırın". Biz bu problemi həll edirik", - deyə cərrah fikrini yekunlaşdırıb.

Пластическая хирургия для мужчин уже не является табу. Все больше мужчин-пациентов обращаются к хирургам не ограничиваясь только подтяжками лица, но и для решения других проблем.
Как сообщает Milli.Az, пластический хирург Олег Снигирь рассказал о том, какие операции в ближайшие годы станут нормой среди мужчин и почему этот тренд будет усиливаться.
По словам эксперта, операции, связанные с признаками старения лица у мужчин, всегда были популярны. В основном работают с областью вокруг глаз и нижней частью лица. От пациентов устраняют грыжи под нижними веками, исправляют опущение верхних век, корректируют овал лица и линию шеи.
"Мы выполняем подтяжки нижней части лица, исправляем шею, устраняем опущения на щеках, формируем более четкий овал и достигаем омолаживающего эффекта", — пояснил Снигирь.
Теперь классические операции по борьбе со старением дополняются эндоскопической подтяжкой лица. Если раньше делались большие разрезы за ухом, то сейчас хирурги отдают предпочтение минимально инвазивным методам.
"В этом и следующем годах, а также в последующие годы мужчины будут все чаще выбирать эндоскопическую подтяжку лица. Врачи делают несколько маленьких разрезов длиной в несколько сантиметров и через них выполняют эндоскопическую подтяжку средней и верхней части лица, делая лицо более молодым", — отметил специалист.
При необходимости эта операция дополняется блефаропластикой. В результате вмешательство становится более технологичным, количество разрезов уменьшается, а реабилитация значительно проще и короче.
По словам врача, за последние годы действительно "взрывным" направлением стала мужская липоскульптура, то есть спортсменская липомоделировка. Мужчины хотят быть подтянутыми и худыми, получить спортивную фигуру, не посещая долгое время зал. Хирурги "рисуют" пациенту релеф, который он затем самостоятельно будет поддерживать.
"У многих мужчин уже есть мышцы, но без ежедневных интенсивных тренировок и контроля питания трудно получить четкий рельеф. Тогда на помощь приходит хирургия. Мы проводим липомоделирование мужского типа: уменьшаем подкожные жировые клетки, создаем спортивный рельеф. Фактически, только с помощью операции формируется длительный 'сушильный' эффект, как в фитнесе", — пояснил эксперт.
Другой тип операции — "пояс" на талии. С такой жалобой обращаются очень часто. Талия расширяется, на боках и животе скапливается много жира, кожа растягивается, живот начинает обвисать. В таких случаях устраняют излишки подкожного жира, проводят абдоминопластику, удаляют лишнюю кожу и формируют ровную, сильную, красивую фигуру.
Иногда мужчины хотят одновременно сделать более подтянутыми ягодицы. Проводят липофиллинг ягодиц, создают плавные переходы и ровные контуры. Женщины хорошо знают, на какие зоны мужской фигуры смотрят, мужчины тоже это понимают и хотят выглядеть лучше, отметил Снигирь.
По его словам, сейчас можно говорить о настоящем буме контурных операций у мужчин. "Мужчины больше не стесняются. Приходят и прямо говорят: 'Хочу ровный живот, уберите жир'. Мы решаем эту проблему," — подвел итог хирург.