Kişilərin neçə faizi “Sevgililər günü”nün ləğvini istəyir? –
Türkiyədə kişilərin 43,2, qadınların isə 35,7 faizi fevralın 14-nün “Sevgililər günü” kimi qeyd olunması ənənəsinin aradan qaldırılmasını istəyir.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Türkiyənin “Areda Survey” sosioloji tədqiqatlar mərkəzinin keçirdiyi sorğu göstərib.
Sorğu fevralın 4-dən 12-dək ölkə boyu 700 nəfər (həm kişilər, həm də qadınlar) arasında keçirilib.
Kişili-qadınlı “Sevgililər günü”nün tamam ləğv olunmasına tərəfdar çıxanlar 38,6 faiz təşkil edib. 31,6 faiz bunun əleyhinə gedib. 29,8 faiz isə “Sevgililər günü” ənənəsinin aradan qaldırılıb-qaldırılmaması məsələsində qərarsız olduğunu söyləyib.
Sorğu nəticəsində aydın olub ki, ümumən respondentlərin 63,6 faizi “Sevgililər günü”nü daha çox kommersiya xarakterli bir bayram kimi qiymətləndirir.
Respondentlərin 15,4 faizi özünü “Sevgililər günü” ərəfəsində total şəkildə maddi təzyiq altında hiss etdiyini söyləyib. 29,1 faiz qismən belə bir təzyiqlə üzləşdiyini bildirib. 31,6 faiz isə heç bir maddi basqı yaşamadığını vurğulayıb.
23,9 faiz fevralın 14-nü heç vaxt bayram kimi qeyd etmədiyini deyib.
Sorğunun nəticələrinə əsasən, insanların 66,7 faizi “Sevgililər günü”nü qeyd etməyə münasibətlərin ciddiliyini ölçən bir məsələ kimi baxmır.
78,3 faiz bahalı hədiyyəni sevginin göstəricisi saymır. Amma sayanlar da var: 3,8 faiz.
Respondentlərin 48,3 faizi bildirib ki, “Sevgililər günü”nü təmtəraqla qeyd edib bunu sosial şəbəkələrdə paylaşanların yaydığı görüntülər onları müəyyən qədər mütəəssir edir. 51,7 faiz isə belə paylaşımlardan heç təsirlənmədiyini vurğulayıb.
Sorğu zamanı “Sevgililər günü” gözləntilərinin kişi-qadın münasibətlərinə təsiri də araşdırılıb. Respondentlərin 40,8 faizi belə gözləntilərin onlarda məyusluq yaratdığını, 39,8 faizi bunun bəzən baş verdiyini qeyd edib. 19,4 faiz isə belə hala düşmədiyini söyləyib.
Sorğu iştirakçılarına hansı günləri “Sevgililər günü”ndən daha əlamətdar hesab etdikləri barədə də sual verilib. 38,8 faiz evlilik ildönümünü, 37,9 faiz doğum gününü, 10,3 faiz tanışlıqların ildönümünü göstərib.

В Турции 43,2% мужчин и 35,7% женщин хотят отмены традиции отмечать 14 февраля как «День влюбленных».
Medianews.az сообщает, что об этом свидетельствует опрос, проведённый социологическим центром «Areda Survey» в Турции.
Опрос проводился с 4 по 12 февраля по всей стране среди 700 человек (как мужчин, так и женщин).
Сторонники полного запрета «Дня влюбленных» среди мужчин и женщин составили 38,6%. 31,6% выступили против этого. 29,8% заявили, что не определились по вопросу отмены традиции «Дня влюбленных».
Результаты опроса показали, что в целом 63,6% респондентов рассматривают «День влюбленных» скорее как коммерческий праздник.
15,4% респондентов заявили, что чувствуют себя под полным материальным давлением в преддверии «Дня влюбленных». 29,1% сообщили, что испытывают такое давление отчасти. 31,6% подчеркнули, что не испытывали никакого материального давления.
23,9% заявили, что никогда не отмечали 14 февраля как праздник.
Согласно результатам опроса, 66,7% людей не рассматривают отмечание «Дня влюбленных» как меру серьёзности отношений.
78,3% не считают дорогие подарки показателем любви. Однако есть и те, кто так думает — 3,8%.
48,3% респондентов заявили, что впечатления от тех, кто пышно отмечает «День влюбленных» и делится этим в социальных сетях, оказывают на них некоторое влияние. 51,7% подчеркнули, что такие публикации на них никак не влияют.
В ходе опроса также исследовалось влияние ожиданий «Дня влюбленных» на взаимоотношения мужчин и женщин. 40,8% респондентов отметили, что такие ожидания вызывают у них разочарование, 39,8% сказали, что это происходит иногда. 19,4% заявили, что с ними такого не случалось.
Участников опроса также спросили, какие дни они считают более значимыми, чем «День влюбленных». 38,8% указали годовщину свадьбы, 37,9% — день рождения, 10,3% — годовщину знакомства.