Kişilərin neçə faizi “Sevgililər günü”nün ləğvini istəyir? –
Türkiyədə kişilərin 43,2, qadınların isə 35,7 faizi fevralın 14-nün “Sevgililər günü” kimi qeyd olunması ənənəsinin aradan qaldırılmasını istəyir.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Türkiyənin “Areda Survey” sosioloji tədqiqatlar mərkəzinin keçirdiyi sorğu göstərib.
Sorğu fevralın 4-dən 12-dək ölkə boyu 700 nəfər (həm kişilər, həm də qadınlar) arasında keçirilib.
Kişili-qadınlı “Sevgililər günü”nün tamam ləğv olunmasına tərəfdar çıxanlar 38,6 faiz təşkil edib. 31,6 faiz bunun əleyhinə gedib. 29,8 faiz isə “Sevgililər günü” ənənəsinin aradan qaldırılıb-qaldırılmaması məsələsində qərarsız olduğunu söyləyib.
Sorğu nəticəsində aydın olub ki, ümumən respondentlərin 63,6 faizi “Sevgililər günü”nü daha çox kommersiya xarakterli bir bayram kimi qiymətləndirir.
Respondentlərin 15,4 faizi özünü “Sevgililər günü” ərəfəsində total şəkildə maddi təzyiq altında hiss etdiyini söyləyib. 29,1 faiz qismən belə bir təzyiqlə üzləşdiyini bildirib. 31,6 faiz isə heç bir maddi basqı yaşamadığını vurğulayıb.
23,9 faiz fevralın 14-nü heç vaxt bayram kimi qeyd etmədiyini deyib.
Sorğunun nəticələrinə əsasən, insanların 66,7 faizi “Sevgililər günü”nü qeyd etməyə münasibətlərin ciddiliyini ölçən bir məsələ kimi baxmır.
78,3 faiz bahalı hədiyyəni sevginin göstəricisi saymır. Amma sayanlar da var: 3,8 faiz.
Respondentlərin 48,3 faizi bildirib ki, “Sevgililər günü”nü təmtəraqla qeyd edib bunu sosial şəbəkələrdə paylaşanların yaydığı görüntülər onları müəyyən qədər mütəəssir edir. 51,7 faiz isə belə paylaşımlardan heç təsirlənmədiyini vurğulayıb.
Sorğu zamanı “Sevgililər günü” gözləntilərinin kişi-qadın münasibətlərinə təsiri də araşdırılıb. Respondentlərin 40,8 faizi belə gözləntilərin onlarda məyusluq yaratdığını, 39,8 faizi bunun bəzən baş verdiyini qeyd edib. 19,4 faiz isə belə hala düşmədiyini söyləyib.
Sorğu iştirakçılarına hansı günləri “Sevgililər günü”ndən daha əlamətdar hesab etdikləri barədə də sual verilib. 38,8 faiz evlilik ildönümünü, 37,9 faiz doğum gününü, 10,3 faiz tanışlıqların ildönümünü göstərib.

What percentage of men want the “Valentine's Day” to be canceled? –
In Turkey, 43.2% of men and 35.7% of women want the tradition of celebrating February 14 as "Valentine's Day" to be abolished.
Medianews.az reports that this was shown by a survey conducted by Turkey's "Areda Survey" sociological research center.
The survey was conducted between February 4 and 12 across the country among 700 people (both men and women).
Those who supported the complete abolition of "Valentine's Day," both men and women, constituted 38.6%. 31.6% were against it. 29.8% said they were undecided about whether the tradition of "Valentine's Day" should be abolished or not.
The survey results revealed that generally, 63.6% of respondents view "Valentine's Day" more as a commercially-driven holiday.
15.4% of respondents said they feel totally financially pressured around "Valentine's Day." 29.1% reported experiencing such pressure partially. 31.6% emphasized that they have not experienced any financial pressure.
23.9% said they never celebrate February 14 as a holiday.
According to the survey results, 66.7% of people do not regard celebrating "Valentine's Day" as an issue that measures the seriousness of relationships.
78.3% do not consider expensive gifts as indicators of love. But there are those who do: 3.8%.
48.3% of respondents said that the images shared by those who celebrate "Valentine's Day" extravagantly and post it on social networks affect them to some extent. 51.7% emphasized that such posts do not affect them at all.
The survey also investigated the impact of "Valentine's Day" expectations on male-female relationships. 40.8% of respondents said such expectations cause them disappointment, 39.8% noted it happens sometimes. 19.4% said they have never experienced such a situation.
Participants were also asked which days they consider more significant than "Valentine's Day." 38.8% indicated wedding anniversaries, 37.9% birthdays, and 10.3% anniversaries of meeting someone.