“Kral öldü” anonsu ölkəni silkələdi
İngiltərədə köklü radiostansiyalardan biri texniki səhv nəticəsində canlı yayımda Kral III Çarlzın öldüyünü elan edib.
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə ölkədə qısa müddətli çaşqınlıq yaradıb.
Məlumata görə, Radio Caroline adlı stansiyada kompüter xətası səbəbilə “rəsmi ölüm protokolu” təsadüfən aktivləşib.
Stansiya rəhbərliyi sonradan hadisənin texniki nasazlıqdan qaynaqlandığını açıqlayıb və həm kraldan, həm də dinləyicilərdən üzr istəyib. Bildirilib ki, sistemdə gələcəkdə mümkün monarx ölümü üçün saxlanılan avtomatik xəbərdarlıq səhvən işə düşüb.
Qısa müddətli panikadan sonra yayım qeydlərinin bir hissəsinin silindiyi açıqlanıb.
Hadisə baş verən zaman Kral Çarlz və Kraliça Kamilla Şimali İrlandiyada rəsmi səfərdə olublar. Onların vəziyyətdən xəbərsiz olduqları bildirilib.

Объявление «Король умер» потрясло страну
Одна из крупных радиостанций в Англии из-за технической ошибки в прямом эфире объявила о смерти короля Карла III.
Medianews.az сообщает, что инцидент вызвал кратковременную путаницу в стране.
По информации, на станции Radio Caroline из-за ошибки компьютера случайно был активирован «официальный протокол смерти».
Руководство станции позднее заявило, что инцидент произошёл вследствие технической неисправности, и извинилось перед королём и слушателями. Было сообщено, что автоматическое предупреждение, сохраняемое для возможной будущей смерти монарха, сработало ошибочно.
После кратковременной паники стало известно, что часть записей трансляции была удалена.
Во время происшествия король Карл и королева Камилла находились с официальным визитом в Северной Ирландии. Сообщается, что они не были осведомлены о случившемся.