Kran suyundakı gizli təhlükələr:
"Qaynadılmamış, yəni adi kran suyu içmək potensial olaraq təhlükəlidir. Çünki maye ilə birlikdə orqanizmə viruslar, bakteriyalar və parazitlər daxil ola bilər".
Bunu "İzvestiya"ya rusiyalı infeksionist həkim, tibb elmləri doktoru Vladimir Neronov deyib.
"Mümkün patogenlərə hepatit A virusları, rotaviruslar və noroviruslar daxildir. Bunlar bağırsaq infeksiyalarına, eləcə də qaraciyər zədələnməsinə səbəb ola bilər. Eyni zamanda, suyun normal bakterioloji göstəriciləri belə onun virus təhlükəsizliyinə zəmanət vermir", - deyə həkim bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, kran suyunun təhlükəsizlik dərəcəsi onun təmizlənmə keyfiyyətindən və konkret regiondakı şəbəkələrin vəziyyətindən asılıdır:
"Yaxşı su təmizləmə sistemi olduqda belə, xüsusilə, qəzalar və ya sanitar normalarının pozulması zamanı yoluxma riskini tam istisna etmək mümkün deyil".
Rusiyalı alim risklərin azaldılması üçün suyun qaynadılmasını, sertifikatlaşdırılmış filtrlərdən istifadəni, ultrabənövşəyi emalı və ya mərkəzləşdirilmiş xlorlamanı tövsiyə edir. Həmçinin o, əsas gigiyena qaydalarına əməl etməyi, meyvə və tərəvəzləri yaxşıca yumağı, eləcə də əhalinin ən həssas qruplarının sağlamlıq vəziyyətini nəzərə almağı məsləhət görür./oxu.az

Скрытые опасности крановой воды:
"Некипяченая, то есть обычная водопроводная вода потенциально опасна. Потому что вместе с жидкостью в организм могут попасть вирусы, бактерии и паразиты".
Об этом «Известиям» рассказал российский инфекционист, доктор медицинских наук Владимир Неронов.
"К возможным патогенам относятся вирусы гепатита А, ротавирусы и норовирусы. Они могут вызвать кишечные инфекции, а также поражение печени. При этом нормальные бактериологические показатели воды не гарантируют её вирусную безопасность", – отметил врач.
По словам специалиста, степень безопасности водопроводной воды зависит от качества её очистки и состояния сетей в конкретном регионе:
"Даже при хорошей системе очистки воды, особенно в случае аварий или нарушений санитарных норм, полностью исключить риск заражения невозможно".
Российский учёный рекомендует для снижения рисков кипятить воду, использовать сертифицированные фильтры, ультрафиолетовую обработку или централизованное хлорирование. Также он советует придерживаться основных правил гигиены, тщательно мыть фрукты и овощи, а также учитывать состояние здоровья самых уязвимых групп населения./oxu.az