Kür çayındakı vəziyyətlə bağlı
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Dövlət Agentliyi məlumat yayıb.
Qurum xatırladıb ki, martın sonundan başlayaraq, respublikanın bütün bölgələrində intensiv yağışlar nəticəsində transsərhəd çaylarında, eləcə də daxili çaylarda gürsululuq müşahidə olunub. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin proqnoz məlumatlarına əsasən, Kür çayı üzərində yerləşən Şəmkir və Mingəçevir su anbarlarına may-iyunda daha artıq su daxil olacağı nəzərə alınaraq, aidiyyəti qurumlarla razılaşdırılaraq 13 apreldən Mingəçevir su anbarından Kür çayının aşağı axınına saniyədə 500 kubmetr, 17 apreldən isə 700 kubmetr su buraxılması qərara alınıb. Eyni vaxtda Kür çayına sağ və sol qollarından qoşulan Ağstafaçay, Qarqarçay, Türyançay, Ağsuçay, Göyçay və Girdmançay çayları vasitəsilə daxil olan su artəb, həmçinin yağıntı səbəbilə Kür çayı üzərində yerləşən nasos stansiyalarının işlədilməsinə ehtiyac olmayıb və nəticədə bir sıra rayonlarda lokal ərazilərdə çayın köməkçi bəndindən su sızmaları baş vermiş, mühafizə zonasında olan bir neçə yaşayış evlərinin həyətyanı sahələrinin və örüş torpaqlarının su basma faktları qeydə alınıb.
Mövcud vəziyyət nəzərə alınaraq, baş verə biləcək fəsadların vaxtında qarşısının alınması, aidiyyəti qurumlar və yerli istismar idarələri ilə koordinasiyalı fəaliyyəti təmin edilməsi məqsədilə Agentliyin tabeliyində Regional Su Meliorasiya Xidmətinin rəhbərliyi və aidiyyəti şöbələrinin mütəxəssisləri yerlərə ezam olunub, yarana biləcək fəsadların qarşısının alınması üçün qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilib.
Ölkədə su ehtiyatından səmərəli istifadənin təmin edilməsi, su təsərrüfatının idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi, bu sahədə fəaliyyətin əlaqələndirilməsi məqsədilə ölkə Prezidentinin 15 aprel 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın 23 apreldə keçiririlmiş iclasında aidiyyəti qurumların təklifləri nəzərə alınaraq, Mingəçevir su anbarınının iş rejiminə gündəlik nəzarət olunması və həftəlik rejimlər təsdiq olunmaqla Kür çayının aşağı axınına suyun buraxılması qərara alınıb.
24 apreldən Kür çayında suyun səviyyəsinin tədricən enməsi müşahidə olunub və ayrı-ayrı rayonların ərazisində 30-105 sm arasında dəyişdiyi müəyyən edilib. Hazırda Kür çayının məcrası ilə suyun maneəsiz Xəzər dənizinə axıdılması təmin edilir, su basma təhlükəsi səbəbindən yerli istismar idarələri tərəfindən təhlükəsiz əraziyə təxliyə edilmiş nasos aqreqatları, nasos və elektrik avadanlıqları yerinə quraşdırılır, su basmış ərazilərdən su tədricən kənarlaşdırılır, əhali gündəlik normal təsərrüfat fəaliyyətini davam etdirir.

Regarding the situation in the Kura River
It has been decided to release water from the Mingachevir reservoir to the lower flow of the Kura River.
Medianews.az reports that the State Agency for State Water Reserves of Azerbaijan has issued this information.
The agency recalled that since the end of March, due to intensive rains in all regions of the republic, high water flow has been observed in cross-border rivers as well as internal rivers. Based on the forecast data from the Ministry of Ecology and Natural Resources, considering that more water will enter the Shamkir and Mingachevir reservoirs located on the Kura River in May-June, it was decided, in coordination with the relevant authorities, to release 500 cubic meters of water per second from the Mingachevir reservoir to the lower flow of the Kura River from April 13, and 700 cubic meters per second from April 17. Simultaneously, due to the increased water inflow through the right and left tributaries of the Kura River—Aghstafachay, Karkarchay, Turyanchay, Agsuchay, Goychay, and Girdmanchay—and precipitation, there was no need to operate the pumping stations located on the Kura River. As a result, some local areas in several districts experienced water leaks from the auxiliary dam of the river, and flooding of the yards of several residential houses and pastures in the protected zone was recorded.
Considering the current situation, in order to timely prevent possible damages and to ensure coordinated activity with the relevant bodies and local operating departments, specialists from the Regional Water Melioration Service under the Agency and relevant divisions have been dispatched to the locations, and preventive measures have been taken to avoid potential damages.
To ensure efficient use of water resources in the country, improve water management, and coordinate activities in this field, based on the proposals of relevant bodies, it was decided at the meeting held on April 23 by the Commission established by the decree of the country's President on April 15, 2020, to monitor the daily operation mode of the Mingachevir reservoir and approve weekly regimes, with water being released to the lower flow of the Kura River.
From April 24, a gradual decrease in the water level of the Kura River was observed, varying between 30-105 cm in the territories of different districts. Currently, water is being discharged unhindered to the Caspian Sea along the course of the Kura River. Due to the flooding risk, pump units, pumps, and electrical equipment evacuated to safe areas by local operating departments are being reinstalled, water is gradually being removed from flooded areas, and the population continues daily normal economic activities.