Kürəkənin münaqişə həll etməsi –
Adam həyata 1:0 öndə başlayıb: 1981-ci ildə dünyaya amerikalı daşınmaz əmlak inşaatçısı Çarlz Kuşnerin oğlu olaraq gəlib. İkinci qolu isə 2009-cu ildə özü vurub: gələcəkdə ABŞ-nin 45-ci və 47-ci prezidenti seçiləcək Donald Trampın qızı İvanka ilə evlənib.
İndi o, daşınmaz əmlak sahəsində ixtisaslaşmış Kuşner şirkətlərinin sahibidir, milyarderdir və dünyadakı ən qlobal konfliktlərin tənzimlənməsi prosesində iştirak edir – Qəzza münaqişəsinə dair müzakirələrdən çıxır, Rusiya-Ukrayna danışıqlarına gedir, oradan ayrılır, Qrenlandiya ilə maraqlanır. Hazırda isə o, ABŞ adminsrasiyası tərəfindən Pakistana göndərilmiş, İranla danışıqlar prosesində iştirak edən nümayəndə heyətinin 4 üzvündən biridir.
Onun adı Careddir, Cared Kuşner. 45 yaşı var. 36 yaşından etibarən Ağ Evdədir. Bundan əvvəl, 20 yanvar 2017-ci ildən 20 yanvar 2021-ci ilə qədər o, ABŞ-nin 45-ci prezidenti Donald Trampın baş məsləhətçisi olub. Əslində isə, deyilənə görə, Cared 2015-ci ildən bəri Trampın seçki kampaniyasının meneceri və etibarlı şəxsi vəzifəsində çalışıb.
Yəqin ki, məhz elədir. ABŞ boyda ölkəni ailə şirkəti və ya Şərq satraplıqlarından biri kimi idarə edən Tramp, əl-əlbət, yaxın çevrəsində ən yaxın, ən sadiq adamını işlətməliydi. Osmanlı sultanları baş vəzir vəzifəsinə əsasən bacılarının və ya qızlarının ərini təyin etdikləri kimi, Tramp da məhz elə etməliydi. Hazırda o, yenə də prezident qayınatasının müşaviridir.
Kuşnerlər təkcə prezident ailəsi ilə qohum olduqlarına görə yox, 1939-45-ci illərdə Avropada yaşayan və Holokostda (Hitlerin yeritdiyi yəhudi qırğını) məhv olmayan yəhudilərdən biri olaraq da şanslıdır. Caredin babası və nənəsi Belarusdan Macarıstana qaça bildikləri üçün, nasistlər tərəfindən öldürülmüş 6 milyon insanın içində olmayıblar, 1945-ci ildə Budapeştdə evləniblər və 1949-cu ildə ABŞ-yə köçüblər.
Caredin özü imkanlı ailədə doğulması səbəbindən yaxşı təhsil alıb, 2003-cü ildə Harvard Universitetini dövlət idarəçiliyi üzrə bakalavr dərəcəsi ilə bitirib. 2007-ci ildə Nyu-York Universitetini hüquqşünas ixtisasına da yiyələnib.
Caredin qanunçuluqla çoxsaylı problemləri olan qayınatası kimi, atası da 2004-cü ildə bir sıra ittihamlarla (vergidən yayınma da daxil olmaqla) həbs edilib və iki il həbs cəzasına məhkum edilib.
Kuşnerlər əvvəllər demokratlara yaxın olublar, partiyanın maliyyələşməsində iştirak ediblər, Trampla qohum olduqdan sonra isə respublikaçılara könül və ianə verməyə başlayıblar. Cared qayınatasının qızğın müdafiəçilərindəndir, ona toz qondurmur, Trampın media ilə qalmaqallarında birmənalı olaraq jurnalistləri qınayır.
Hazırda 45 yaşlı bu şəxs ölkəsinin ən məşhur, adı ən çox çəkilən 5 siyasi xadimindən biridir.
Onun kompanyonu da var: Stiv Uitkof. Onlar dünya münaqişələrini birlikdə həll edirlər.
Daha dəqiqi, Kuşner-Uitkof cütlüyünün hələ bir münaqişə həll etdiyi yoxdur, eləcə, ölkədən-ölkəyə gedir, saatlarla davam edən toplantılara qatılır, bir-birinə düşmən kəsilmiş tərəfləri dinləyir, Trampdan və onun analitiklər komandasından aldıqları təlimatlar əsasında tərəflərə yol göstərir, sonra isə hər hansı bir nəticəyə nail olmadan Vaşinqtona qayıdırlar.
Bir ara Cared Kuşner ABŞ-nin İsrail ilə münasibətlərinə nəzarət edib. Fələstin-İsrail münaqişəsinin həlli üçün "Əsrin müqaviləsi" layihəsinin hazırlanması prosesi onun kuratorluğu altında gedib. İsrail ilə bir sıra ərəb dövlətləri arasında münasibətlərin normallaşdırılmasını nəzərdə tutan “İbrahim sazişləri” də Cared Kuşnerin birbaşa iştirakı ilə başa gəlib.
Bəlkə də o, zamanla Henri Kissincer və ya Zbiqnev Bjezinski kimi ölkəsinin siyasi həyatına böyük töhfələr verən diplomat, strateq olacaq, amma indilikdə Cared Kuşner Trampın əziz kürəkəni olaraq başını başlara qoşur.
ABŞ vitse-prezidenti Ceyms Devid Vensin, Cared Kuşnerin və Stiv Uitkofun təmsil etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibindəki ən ciddi adam Çarlz Bredford Kuperdir. O, ABŞ hərbi dəniz qüvvələrinin admiralıdır, 2025-ci ilin avqust ayından etibarən ABŞ Mərkəzi Komandanlığının komandanı vəzifəsində işləyir. 2026-cı ilin fevral ayında, regional münaqişənin kəskinləşməsi fonunda, ABŞ prezidentinə İrana qarşı mümkün hərbi əməliyyat variantlarını məhz admiral Kuper təqdim edib.
Başqa sözlə, admiral özünün körükləyib qızışdırdığı müharibəni danışıqlar yolu ilə həll etmək üçün hazırda Pakistandadır.
Görək, bu danışıqlarda münaqişənin optimal həlli yolu tapılacaqmı? İntuisiya “tapılmayacaq” variantına meyllidir.

Как крестьянин решает конфликты –
Человек начал жизнь с преимуществом 1:0: в 1981 году он родился в Америке, став сыном застройщика недвижимости Чарльза Кушнера. Второй гол он забил в 2009 году: женившись на Иванке Трамп, дочери будущего 45-го и 47-го президента США Дональда Трампа.
Сейчас он владеет компаниями Кушнер, специализирующимися на недвижимости, является миллиардером и участвует в урегулировании самых глобальных конфликтов мира – выходит из переговоров по конфликту в Газе, отправляется на российско-украинские переговоры, уходит оттуда, интересуется Гренландией. В настоящее время он является одним из четырёх членов делегации, отправленной администрацией США в Пакистан для участия в процессе переговоров с Ираном.
Его зовут Джаред, Джаред Кушнер. Ему 45 лет. С 36 лет он работает в Белом доме. Ранее, с 20 января 2017 года по 20 января 2021 года, он был главным советником 45-го президента США Дональда Трампа. По сути, как говорят, Джаред с 2015 года занимал должность менеджера предвыборной кампании Трампа и был его доверенным лицом.
Вероятно, так и есть. Дональд Трамп, управляя страной величиной с США как семейной компанией или одной из восточных сатрапий, конечно же, должен был брать на работу самого близкого и преданного человека из своего ближайшего окружения. Точно так же, как османские султаны назначали на пост великого визиря мужей своих сестер или дочерей, так и Трамп должен был поступать. Сейчас он все еще остается советником президента – своего тестя.
Кушнеры удачливы не только потому, что родственники президентской семьи, но и потому, что являются одними из немногих евреев, живших в Европе в 1939-45 годах и не погибших в Холокосте (еврейском геноциде, устроенном Гитлером). Дедушка и бабушка Джареда бежали из Беларуси в Венгрию, поэтому не попали в число 6 миллионов убитых нацистами. Они поженились в Будапеште в 1945 году и в 1949 году эмигрировали в США.
Сам Джаред получил хорошее образование благодаря тому, что родился в обеспеченной семье. В 2003 году он окончил Гарвардский университет со степенью бакалавра государственного управления. В 2007 году получил юридическое образование в Нью-Йоркском университете.
Как и его тесть, у Джареда были многочисленные проблемы с законом: его отец в 2004 году был арестован по ряду обвинений (включая уклонение от уплаты налогов) и приговорен к двум годам тюремного заключения.
Ранее кушнеры поддерживали демократов, участвовали в финансировании партии, а после родства с Трампом стали поддерживать республиканцев пожертвованиями и личной симпатией. Джаред – горячий защитник тестя, не допускает ошибок с его стороны и в скандалах Трампа с прессой однозначно обвиняет журналистов.
Сейчас этому 45-летнему человеку принадлежит статус одного из пяти самых известных и часто упоминаемых политиков своей страны.
У него есть напарник – Стив Уиткоф. Вместе они решают мировые конфликты.
Точнее сказать, пара Кушнер-Уиткоф пока ни одного конфликта не разрешила: они только ездят из страны в страну, участвуют в многочасовых заседаниях, слушают стороны, которые стали обоюдными врагами, направляют им указания на основе полученных от Трампа и его аналитической команды инструкций, а затем возвращаются в Вашингтон без каких-либо результатов.
В своё время Джаред Кушнер курировал отношения США с Израилем. Под его руководством шёл процесс подготовки проекта "Сделка века" по урегулированию израильско-палестинского конфликта. Нормализация отношений между Израилем и рядом арабских государств согласно «Соглашениям Авраама» также была завершена при непосредственном участии Джареда Кушнера.
Возможно, со временем он станет дипломатом и стратегом, оказавшим большое влияние на политическую жизнь своей страны, подобно Генри Киссинджеру или Збигневу Бжезинскому, но пока Джаред Кушнер как любимый зять Трампа пытается наладить свою репутацию.
В состав делегации, которую представляют Джаред Кушнер и Стив Уиткоф, входит и самый серьёзный человек – Чарльз Брэдфорд Купер. Он адмирал военно-морских сил США, с августа 2025 года занимает пост командующего Центральным командованием США. В феврале 2026 года, на фоне обострения регионального конфликта, именно адмирал Купер представил президенту США возможные варианты военных операций против Ирана.
Другими словами, адмирал, разжигавший войну, сейчас находится в Пакистане, чтобы попытаться решить этот конфликт мирным путём.
Посмотрим, удастся ли найти оптимальное решение этого конфликта на переговорах? Интуиция склоняется к варианту "нет".