İslamabadda sarsıdıcı mənzərə –
İslamabadda ABŞ və İran nümayəndə heyətləri arasında keçirilən tarixi və gərgin danışıqlar fonunda Tehran tərəfi bütün dünyanı şoka salan diplomatik və simvolik addım atıb.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, İrandan Pakistana gələn rəsmi nümayəndə heyətinin təyyarəsində ön oturacaqlarda ABŞ və İsrailin hava zərbələri nəticəsində həlak olmuş dörd iranlı məktəblinin fotoları, həmçinin onlara məxsus məktəbli çantaları və ayaqqabıları yerləşdirilib.
Qeyd olunur ki, İran nümayəndə heyəti bu hərəkəti ilə danışıqlar masasına oturmazdan əvvəl Vaşinqtona və beynəlxalq birliyə müharibənin insani bədəlini xatırlatmaq istəyib. Fotoları yerləşdirilən uşaqların fevral və mart aylarında endirilən "dəqiq zərbələr" zamanı həyatını itirdiyi bildirilir.
Təyyarənin ən görünən hissəsində – rəsmi şəxslərin əyləşdiyi ön sırada uşaqların köhnə ayaqqabılarının və yarımçıq qalmış dərsliklərlə dolu çantalarının qoyulması sosial şəbəkələrdə sürətlə yayılaraq böyük rezonans doğurub.
İran dövlət mediası bu addımı belə şərh edib: "Biz sülh masasına yalnız rəsmi sənədlərlə deyil, həm də qətlə yetirilən övladlarımızın yarımçıq qalmış arzuları ilə gəlmişik".
Bu, Cey Di Vens və Cared Kuşnerin rəhbərlik etdiyi ABŞ heyətinə qarşı psixoloji təzyiq vasitəsi kimi qiymətləndirilir.
Şərhlərdə bildirilir ki, bu cür emosional simvolların istifadə edilməsi danışıqların nə dərəcədə ağır keçəcəyinin və tərəflər arasındakı uçurumun nə qədər dərin olduğunun göstəricisidir.
İslamabadda "Böyük Sövdələşmə" üçün hazırlıqlar davam edərkən, təyyarədəki bu mənzərə artıq danışıqların ən yaddaqalan anlarından birinə çevrilib. Belə bir mənəvi yük fonunda ABŞ heyətinin necə reaksiya verəcəyi və bu simvolikanın sülh planına təsiri böyük maraq doğurur.

На фоне исторических и напряжённых переговоров между делегациями США и Ирана в Исламабаде стороны из Тегерана сделали дипломатический и символический шаг, потрясший весь мир.
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что на борту самолёта официальной иранской делегации, прибывшей в Пакистан, на передних сиденьях размещены фотографии четырёх иранских школьников, погибших в результате воздушных ударов США и Израиля, а также их школьные рюкзаки и обувь.
Отмечается, что иранская делегация этим действием перед началом переговоров хотела напомнить Вашингтону и международному сообществу о гуманитарной плате войны. Говорится, что дети на фотографиях погибли в феврале и марте в ходе нанесённых "точных ударов".
На самом заметном месте самолёта – в передних рядах, где сидят официальные лица – были положены старые ботинки и рюкзаки с неполными учебниками детей, что быстро распространилось в социальных сетях и вызвало широкий резонанс.
Государственные СМИ Ирана прокомментировали этот шаг так: "Мы пришли за стол переговоров не только с официальными документами, но и с незавершёнными мечтами убитых наших детей".
Это оценивается как средство психологического давления на делегацию США, возглавляемую Джей Ди Венсом и Джаредом Кушнером.
В комментариях говорится, что использование таких эмоциональных символов указывает на то, насколько тяжёлыми будут переговоры и насколько глубок пропасть между сторонами.
Пока в Исламабаде продолжаются приготовления к "Великой сделке", эта сцена в самолёте уже стала одним из самых запоминающихся моментов переговоров. На фоне такой моральной нагрузки вызывает большой интерес, как отреагирует делегация США и какое влияние окажет эта символика на план мира.