Sabah İranı nə gözləyir? –
ABŞ prezidenti Donald Tramp bəyan edib ki, Tehran çərşənbə axşamı saat 20:00-a qədər (Bakı vaxtilə çərşənbə günü saat 04:00) Vaşinqtonla razılığa gəlməsə, İranın körpüləri və elektrik stansiyaları məhv ediləcək. Tramp İrandakı hər bir körpünün dağıdılacağını, elektrik stansiyalarının yanacağını, partlayacağını və tam istifadəsiz hala düşəcəyini iddia edib.
Tehrandan isə belə bir cəhdin cavabsız qalmayacağı, regionun od-alova bürünəcəyi, ABŞ-nin bölgədəki mülki və hərbi obyektlərinə ağır zərbələr endiriləcəyi təhdidləri səslənir.
Ən son məlumatlar da göstərir ki, tərəflər arasında Pakistanın vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar nəticə vermir.
Trampın ultimatumunda göstərilən vaxt başa çatandan sonra bölgədə nələr baş verəcək? Sabah İranı nə gözləyir?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan hərbi ekspert Səxavət Məmməd bildirib ki, Donald Trump artıq neçənci dəfədir İrana vaxt verir. Onun sözlərinə görə, Tramp verdiyi vaxtlar ərzində indiyədək heç nə əldə etməyib: “Hətta İranda təyyarəsi vurulandan sonra katapult etmiş pilotların xilasetmə əməliyyatını belə Amerika cəmiyyəti normal qarşılamadı və bu əməliyyat ciddi şəkildə tənqid olundu. Faktiki olaraq Tramp çətin vəziyyətdə qalıb. Çünki İrana nə qədər zərbələr endirilsə də, Tehran Hörmüz boğazını açmır və açmayacağını da bildirir. Tramp da görür ki, istər İranın atom elektrik stansiyalarına, istərsə də neftayırma zavodlarına zərbələr endirilsə belə İran müqavimət göstərir və müharibəni davam etdirir”.
Ekspert qeyd edib ki, bu təhdidlərə cavab olaraq İran tərəfi Küveyti, Səudiyyə Ərəbistanını və Bəhreyni açıq şəkildə hədəf ala biləcəyini göstərib: “Ona görə də Amerika tərəfi İsraillə birlikdə atom elektrik stansiyalarına, neftayırma zavodlarına, qaz müəssisələrinə və dəmir yollarına zərbələr endirə bilər. Körpülərə onsuz da zərbələr endirilib. Amma bunun nəticəni dəyişəcəyini düşünmürəm.
Bütün dünya ABŞ-nin endirəcəyi zərbələrin hansı formada olacağını təxmin edir. Yalnız bir məsələ müzakirə olunur ki, nüvə silahından istifadə edilə bilərmi? Əslində, Amerikanın bu cür zərbələri region üçün çox ağır problemlər yarada bilər, xüsusilə də atom sahəsində. Atom elektrik stansiyalarına endirilən zərbələr regionda ciddi fəsadlara səbəb ola bilər və bizim regiona da təsir göstərə bilər. Ona görə düşünürəm ki, Trampın təhdidlərinə cavab olaraq İran tərəfi də tədbirlər görəcək. Bir sözlə, zərbələrdən sonra belə Trampın tələblərinin yerinə yetiriləcəyini gözləmirəm”.

US President Donald Trump has declared that if Tehran does not reach an agreement with Washington by Tuesday at 8:00 PM (Baku time Wednesday at 4:00 AM), Iran's bridges and power plants will be destroyed. Trump claims that every bridge in Iran will be destroyed, power plants will burn, explode, and become completely unusable.
From Tehran, threats are being voiced that such an attempt will not go unanswered, the region will be engulfed in fire, and severe strikes will be inflicted on the US civilian and military facilities in the region.
The latest information also shows that negotiations conducted through Pakistan's mediation between the parties are not yielding results.
What will happen in the region after the deadline given in Trump's ultimatum expires? What awaits Iran tomorrow?
Speaking to Medianews.az on the issue, military expert Sakhavat Mammad stated that Donald Trump has been giving Iran deadlines multiple times. According to him, Trump has gained nothing during these deadlines so far: “Even after a plane was shot down in Iran, the American society did not receive the rescue operation of the ejected pilots normally and this operation was severely criticized. In fact, Trump is left in a tough situation. Because however many strikes are inflicted on Iran, Tehran does not open the Hormuz Strait and states that it will not open it. Trump also sees that, even if strikes are inflicted on Iran’s nuclear power plants or oil refineries, Iran resists and continues the war.”
The expert noted that in response to these threats, Iran has clearly indicated that it can target Kuwait, Saudi Arabia, and Bahrain: “For this reason, the American side, together with Israel, can strike nuclear power plants, oil refineries, gas facilities, and railways. Bridges have already been hit. But I do not think this will change the outcome.
The whole world is guessing what form the US strikes will take. Only one issue is being discussed: could nuclear weapons be used? Actually, American strikes of this kind could create very serious problems for the region, especially in terms of atomic issues. Strikes on nuclear power plants could cause serious consequences in the region and might also affect our region. Therefore, I think that in response to Trump’s threats, Iran will also take measures. In a word, even after strikes, I do not expect Trump’s demands to be fulfilled.”