Livan prezidentindən İsrailə
Livan Prezidenti Cozef Aun İsrailə biraylıq atəşkəs təklif edərək, bu müddət ərzində "Hizbullah" hərəkatının tərksilah edilməsinə nail olacağına söz verib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "Əşarq əl-Əvsət" qəzeti Beyrutdakı diplomatik mənbələrə istinadən məlumat verib.
Qəzetdə qeyd olunub ki, dövlət başçısı sülh təklifini ABŞ-nin Livandakı səfiri Maykl İssa vasitəsilə İsrail tərəfinə çatdırıb. Aun bildirib ki, Livan ordusunun bütün qanunsuz hərbi qrupları tərksilah etmək üçün təsdiqlənmiş planı tamamlaya bilməsi üçün atəşkəs lazımdır. O, belə bir əməliyyatın hərbi şəraitdə həyata keçirilməsinin mümkün olmadığını vurğulayıb.
Qəzetin mənbələrə istinadən verdiyi məlumata görə, Aun dövlət silah inhisarının həyata keçirilməsinin İsrailin quruda, havada və dənizdə hərəkətlərinin artması fonunda başa çatdırıla bilməyəcəyini iddia edib.//Oxu.Az

From the President of Lebanon to Israel
Lebanon President Joseph Aoun has proposed a one-month ceasefire to Israel, promising that during this period the disarmament of the "Hezbollah" movement will be achieved.
Medianews.az reports that this information was provided by the newspaper "Asharq Al-Awsat," citing diplomatic sources in Beirut.
The newspaper noted that the head of state conveyed the peace proposal to the Israeli side through the US Ambassador to Lebanon, Michael A. Issa. Aoun stated that a ceasefire is necessary for the Lebanese army to be able to complete the approved plan to disarm all illegal military groups. He emphasized that carrying out such an operation under military conditions is impossible.
According to the newspaper's information based on sources, Aoun claimed that the state's monopoly on weapons could not be accomplished in the context of increased Israeli actions on land, in the air, and at sea. //Oxu.Az