Livanda BMT sülhməramlıları vuruldu -
İsrail ordusu Livanın ərazisində yerləşən BMT-nin sülhməramlı qüvvələrinin (UNIFIL) düşərgəsinə zərbə endirib.
Medianews.az Bakıvaxtı.az-a istinadən xəbər verir ki, hadisə qanalı sülhməramlıların yerləşdiyi Əl-Kouzah rayonunda qeydə alınıb.
Hücum nəticəsində üç BMT sülhməramlısı yaralanıb. Hadisə nəticəsində sülhməramlılara məxsus bir neçə obyekt tamamilə yanıb.
İsrail tərəfi hadisənin “Hizbullah”a qarşı cavab zərbəsi endirildiyi zaman baş verdiyini bildirsə də, Livan Prezidenti Cozef Aun sülhməramlılara qəsdən zərbə endirildiyini bəyan edib.
“İsrail hətta UNIFIL-ə birbaşa hücum həyata keçirmə həddini belə aşıb”, - dövlət başçısı bildirib.
UNIFIL isə BMT Təhlükəsizlik Şurasının mandatı ilə vəzifələrini yerinə yetirən sülhməramlıların hədəf alınmasının qəbuledilməz olduğunu elan edib.

Армия Израиля нанесла удар по лагерю миротворческих сил ООН (UNIFIL), расположенных на территории Ливана.
По сообщению Medianews.az со ссылкой на Bakıvaxtı.az, инцидент произошёл в районе Эль-Кузах, где размещены ганские миротворцы.
В результате атаки трое миротворцев ООН получили ранения. В результате происшествия несколько объектов, принадлежащих миротворцам, полностью сгорели.
Израильская сторона заявила, что инцидент произошёл во время нанесения ответного удара по "Хизбалле", однако президент Ливана Жозеф Аун заявил, что удары были нанесены целенаправленно по миротворцам.
«Израиль даже превысил границу прямой атаки на UNIFIL», — сообщил глава государства.
UNIFIL в свою очередь заявила, что недопустимо, чтобы миротворцы, выполняющие свои обязанности в соответствии с мандатом Совета Безопасности ООН, становились мишенью.