Livanda BMT sülhməramlıları vuruldu -
İsrail ordusu Livanın ərazisində yerləşən BMT-nin sülhməramlı qüvvələrinin (UNIFIL) düşərgəsinə zərbə endirib.
Medianews.az Bakıvaxtı.az-a istinadən xəbər verir ki, hadisə qanalı sülhməramlıların yerləşdiyi Əl-Kouzah rayonunda qeydə alınıb.
Hücum nəticəsində üç BMT sülhməramlısı yaralanıb. Hadisə nəticəsində sülhməramlılara məxsus bir neçə obyekt tamamilə yanıb.
İsrail tərəfi hadisənin “Hizbullah”a qarşı cavab zərbəsi endirildiyi zaman baş verdiyini bildirsə də, Livan Prezidenti Cozef Aun sülhməramlılara qəsdən zərbə endirildiyini bəyan edib.
“İsrail hətta UNIFIL-ə birbaşa hücum həyata keçirmə həddini belə aşıb”, - dövlət başçısı bildirib.
UNIFIL isə BMT Təhlükəsizlik Şurasının mandatı ilə vəzifələrini yerinə yetirən sülhməramlıların hədəf alınmasının qəbuledilməz olduğunu elan edib.

UN peacekeepers were shot in Lebanon -
Medianews.az reports, citing BakuTime.az, that the incident was recorded in the Al-Kouzah district where the peacekeepers with blood are stationed.
As a result of the attack, three UN peacekeepers were injured. Several facilities belonging to the peacekeepers were completely burned as a result of the incident.
Although the Israeli side stated that the incident occurred during a retaliatory strike against "Hezbollah," the President of Lebanon, Joseph Aoun, declared that the peacekeepers were deliberately hit.
"Israel even crossed the line of directly attacking UNIFIL," the head of state said.
UNIFIL has declared that targeting peacekeepers carrying out their duties under the mandate of the UN Security Council is unacceptable.