Maaş və pensiyalar artırıla
Azərbaycanda belə ənənə var ki, may-iyun aylarında büdcəyə əlavələr və dəyişikliklər oluna bilər. Yəqin ki, mayın sonu iyun ayının əvvəllərində parlamentə büdcəyə əlavələr və dəyişikliklərlə bağlı qanun layihəsi təqdim olunacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Unikal-a açıqlamasında iqtisadçı Natiq Cəfərli deyib. O bildirib ki, burada bəzi sosial xərclərin, maaşların və təqaüdlərin artırılması nəzərdə tutula bilər.
"Bundan əvvəlki müzakirələrdə hər il minimum əməkhaqqının artırılması ilə bağlı təklif var idi. Bu il hələki minimum əməkhaqqı artırılmayıb. Ona görə minimum əməkhaqqının və minimum təqaüdün artırılması ilə bağlı qanunvericilik təklifləri ola bilər. Düşünürəm ki, ən azı 10-15%-lik artımlar gözlənilir".
Qeyd edək ki, 2026-cı ilin dövlət büdcəsində neftin bir barelinin qiyməti 65 dollar nəzərdə tutulub. Hazırda isə "Azeri Light" markalı neftin 1 barelinin qiyməti 100 dollardan baha satılır.

There is a tradition in Azerbaijan that budget supplements and amendments can be made in May-June. It is likely that a draft law on budget supplements and amendments will be submitted to the parliament at the end of May or the beginning of June.
Medianews.az reports that economist Natiq Jafarli said this in an explanation to Unikal. He stated that some social expenditures, salaries, and pensions might be planned to increase here.
"In previous discussions, there was a proposal to increase the minimum wage every year. This year, the minimum wage has not yet been increased. Therefore, there may be legislative proposals to increase the minimum wage and minimum pension. I think at least a 10-15% increase is expected."
It should be noted that in the 2026 state budget, the price of one barrel of oil is projected at 65 dollars. Currently, the price of one barrel of "Azeri Light" crude oil is being sold for more than 100 dollars.