Maaş və pensiyalar artırıla
Azərbaycanda belə ənənə var ki, may-iyun aylarında büdcəyə əlavələr və dəyişikliklər oluna bilər. Yəqin ki, mayın sonu iyun ayının əvvəllərində parlamentə büdcəyə əlavələr və dəyişikliklərlə bağlı qanun layihəsi təqdim olunacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Unikal-a açıqlamasında iqtisadçı Natiq Cəfərli deyib. O bildirib ki, burada bəzi sosial xərclərin, maaşların və təqaüdlərin artırılması nəzərdə tutula bilər.
"Bundan əvvəlki müzakirələrdə hər il minimum əməkhaqqının artırılması ilə bağlı təklif var idi. Bu il hələki minimum əməkhaqqı artırılmayıb. Ona görə minimum əməkhaqqının və minimum təqaüdün artırılması ilə bağlı qanunvericilik təklifləri ola bilər. Düşünürəm ki, ən azı 10-15%-lik artımlar gözlənilir".
Qeyd edək ki, 2026-cı ilin dövlət büdcəsində neftin bir barelinin qiyməti 65 dollar nəzərdə tutulub. Hazırda isə "Azeri Light" markalı neftin 1 barelinin qiyməti 100 dollardan baha satılır.

В Азербайджане существует такая традиция, что в мае-июне в бюджет могут вноситься дополнения и изменения. Вероятно, в конце мая — начале июня в парламент будет представлен законопроект о дополнениях и изменениях в бюджет.
Medianews.az сообщает, что об этом в своем комментарии для Unikal заявил экономист Натиг Джафарли. Он отметил, что здесь могут предусматриваться увеличение некоторых социальных расходов, зарплат и пенсий.
«Ранее на обсуждениях был предложен ежегодный рост минимальной заработной платы. В этом году минимальная зарплата пока не повышалась. Поэтому могут быть законодательные предложения по увеличению минимальной зарплаты и минимальной пенсии. Думаю, что ожидается рост как минимум на 10-15%.»
Отметим, что в государственном бюджете на 2026 год предусмотрена цена на нефть в 65 долларов за баррель. В настоящее время цена на нефть марки "Azeri Light" превышает 100 долларов за баррель.