Maaşlarla bağlı mühüm
Azərbaycanda iş yerləri cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödəməyə borclu olacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqının verilməsini təmin etmək əmək münasibətləri sahəsində işəgötürənin əsas vəzifəsi hesab ediləcək.
İşəgötürən cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödəməyə borclu olacaq.
İşin bərabər dəyərli olması əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan vahid tarif-ixtisas sorğu kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürən tərəfindən müəyyən ediləcək.

Important regarding salaries
In Azerbaijan, employers will be obliged to pay equal wages to employees performing the same or different work of equal value, regardless of gender.
Medianews.az reports that this is reflected in the draft law on amendments to the Labor Code, discussed at today's plenary session of the Milli Majlis.
According to the draft law, ensuring equal pay for employees performing the same or different work of equal value, regardless of gender, will be considered the employer's primary duty in labor relations.
The employer will be obliged to pay equal wages to employees performing the same or different work of equal value, regardless of gender.
The equal value of the work will be determined by the employer taking into account working conditions, the nature of the labor function, and the tariff-qualification characteristics provided in the currently effective unified tariff-qualification reference books.