Maaşlarla bağlı mühüm
Azərbaycanda iş yerləri cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödəməyə borclu olacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqının verilməsini təmin etmək əmək münasibətləri sahəsində işəgötürənin əsas vəzifəsi hesab ediləcək.
İşəgötürən cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödəməyə borclu olacaq.
İşin bərabər dəyərli olması əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan vahid tarif-ixtisas sorğu kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürən tərəfindən müəyyən ediləcək.

Важное по поводу зарплат
В Азербайджане работодатели будут обязаны выплачивать равную заработную плату работникам, выполняющим одинаковую или равноценную работу, независимо от пола.
Medianews.az сообщает, что это отражено в проекте закона о внесении изменений в Трудовой кодекс, обсуждавшемся на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту закона, обеспечение равной оплаты труда работникам, выполняющим одинаковую или равноценную разную работу независимо от пола, будет считаться основной обязанностью работодателя в сфере трудовых отношений.
Работодатель будет обязан выплачивать равную заработную плату работникам, выполняющим одинаковую или равноценную разную работу независимо от пола.
Равноценность работы будет определяться работодателем с учётом условий труда, характера трудовых функций и тарифно-квалификационных характеристик, предусмотренных в действующих единых тарифно-квалификационных справочниках.