ABŞ dövlət katibi Marko Rubio bəyan edib ki, Vaşinqton İranın futbol üzrə dünya çempionatı 2026-da iştirakına mane olmayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, ABŞ tərəfindən heç kim İrana gəlməməli olduqlarını deməyib.
İranın idman naziri isə mart ayında ölkənin turnirdə iştirakının geosiyasi vəziyyətə görə mümkün olmadığını bildirib. Daha sonra İran Futbol Federasiyası FIFA ilə oyunların ABŞ ərazisindən Latın Amerikası stadionlarına köçürülməsi barədə danışıqlar aparıldığını açıqlayıb.
Çempionat 11 iyun–19 iyul tarixlərində ABŞ, Kanada və Meksikada keçiriləcək. İran G qrupunda Belçika, Misir və Yeni Zelandiya ilə qarşılaşmalıdır.

Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Вашингтон не препятствовал участию Ирана в чемпионате мира по футболу 2026 года.
Medianews.az сообщает, что, по его словам, никто из США не говорил иранцам, что они не должны приезжать.
Министр спорта Ирана в марте заявил, что участие страны в турнире невозможно из-за геополитической ситуации. Позже Федерация футбола Ирана сообщила, что ведутся переговоры с ФИФА о переносе матчей с территории США на стадионы Латинской Америки.
Чемпионат пройдет с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. Иран должен сыграть в группе G с Бельгией, Египтом и Новой Зеландией.