Maşın bazarında DURĞUNLUQ yaranıb -
Çin istehsalı olan avtomobillər Azərbaycan bazarına sürətlə daxil olsa da, son günlər bu nəqliyyat vasitələrinin satışında azalma müşahidə olunur. Hibrid və "plug-in" hibrid avtomobillərə tətbiq olunan vergi güzəştləri müddətinin başa çatması bu maşınlara olan marağı zəiflədib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baku TV-nin videomaterialında bildirilib.
Nəqliyyat üzrə ekspert Eyyub Əliyevin sözlərinə görə, vətəndaşlar güzəştlərdən yararlanaraq 2026-cı ilə qədər həddindən artıq avtomobil idxal etdikləri üçün hazırda bazarda durğunluq yaranıb. Bu vəziyyət qiymətlərə də birbaşa təsir göstərib:
"Satışa çıxarılan həmin avtomobillər artıq bazarda çoxluq təşkil edir. Bu avtomobillərə marağın azalması qiymətlərin aşağı düşməsinə gətirib çıxardı. İnvestorlar əvvəlki dövrlərdə yatırdıqları vəsaiti və qazancı 10-15 gün ərzində əldə edə bilirdilər. Lakin yanvar ayından sonra satışların və tələbin azalması investorlarda narahatlıq yaradıb. Bu səbəbdən onlar avtomobilləri mənfəətsiz sataraq vəsaitlərini geri çəkməyə üstünlük verirlər. Nəticədə, qiymətlərdə ötən ilə nisbətən ucuzlaşma müşahidə olunur".
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2026-cı ilin yanvar-fevral ayları ərzində Çindən Azərbaycana 431 ədəd hibrid, 4 565 ədəd "plug-in" hibrid avtomobili daxil olub.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2025-ci ilin müvafiq dövründə Çindən ölkəyə 993 ədəd hibrid və 4 329 ədəd "plug-in" hibrid avtomobili gətirilmişdi. Rəqəmlər göstərir ki, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə hibrid avtomobillərin idxalında 2.3 dəfə azalma, "plug-in" hibridlərin idxalında isə 5.5% artım qeydə alınıb.

Although cars manufactured in China have rapidly entered the Azerbaijani market, there has been a recent decline in the sales of these vehicles. The expiration of tax benefits applied to hybrid and "plug-in" hybrid cars has weakened the interest in these vehicles.
Medianews.az reports that this was stated in a video material by Baku TV.
According to transportation expert Eyyub Aliyev, citizens imported an excessive number of cars taking advantage of the benefits until 2026, which has currently caused stagnation in the market. This situation has also directly affected prices:
"The cars put up for sale already constitute an abundance in the market. The decreased interest in these cars has led to a drop in prices. Investors were able to recoup their invested capital and profit within 10-15 days in earlier periods. However, after January, the decline in sales and demand has caused concern among investors. Therefore, they prioritize withdrawing their funds by selling cars at a loss. As a result, price reductions are observed compared to last year."
According to data from the State Statistics Committee, during January-February 2026, 431 hybrid and 4,565 "plug-in" hybrid cars were imported to Azerbaijan from China.
For comparison, during the corresponding period of 2025, 993 hybrid and 4,329 "plug-in" hybrid cars were brought from China to the country. The figures show that compared to the same period last year, hybrid car imports decreased by 2.3 times, while there was a 5.5% increase in "plug-in" hybrid imports.