Maşın bazarında DURĞUNLUQ yaranıb -
Çin istehsalı olan avtomobillər Azərbaycan bazarına sürətlə daxil olsa da, son günlər bu nəqliyyat vasitələrinin satışında azalma müşahidə olunur. Hibrid və "plug-in" hibrid avtomobillərə tətbiq olunan vergi güzəştləri müddətinin başa çatması bu maşınlara olan marağı zəiflədib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baku TV-nin videomaterialında bildirilib.
Nəqliyyat üzrə ekspert Eyyub Əliyevin sözlərinə görə, vətəndaşlar güzəştlərdən yararlanaraq 2026-cı ilə qədər həddindən artıq avtomobil idxal etdikləri üçün hazırda bazarda durğunluq yaranıb. Bu vəziyyət qiymətlərə də birbaşa təsir göstərib:
"Satışa çıxarılan həmin avtomobillər artıq bazarda çoxluq təşkil edir. Bu avtomobillərə marağın azalması qiymətlərin aşağı düşməsinə gətirib çıxardı. İnvestorlar əvvəlki dövrlərdə yatırdıqları vəsaiti və qazancı 10-15 gün ərzində əldə edə bilirdilər. Lakin yanvar ayından sonra satışların və tələbin azalması investorlarda narahatlıq yaradıb. Bu səbəbdən onlar avtomobilləri mənfəətsiz sataraq vəsaitlərini geri çəkməyə üstünlük verirlər. Nəticədə, qiymətlərdə ötən ilə nisbətən ucuzlaşma müşahidə olunur".
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2026-cı ilin yanvar-fevral ayları ərzində Çindən Azərbaycana 431 ədəd hibrid, 4 565 ədəd "plug-in" hibrid avtomobili daxil olub.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2025-ci ilin müvafiq dövründə Çindən ölkəyə 993 ədəd hibrid və 4 329 ədəd "plug-in" hibrid avtomobili gətirilmişdi. Rəqəmlər göstərir ki, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə hibrid avtomobillərin idxalında 2.3 dəfə azalma, "plug-in" hibridlərin idxalında isə 5.5% artım qeydə alınıb.

Автомобили китайского производства быстро выходят на азербайджанский рынок, однако в последние дни наблюдается снижение продаж этих транспортных средств. Окончание срока действия налоговых льгот на гибридные и "plug-in" гибридные автомобили ослабило интерес к этим машинам.
По словам эксперта по транспорту Эйюба Алиева, потребители, воспользовавшись льготами, импортировали чрезмерное количество автомобилей до 2026 года, в связи с чем на рынке сейчас наблюдается застой. Это обстоятельство также напрямую повлияло на цены:
"Автомобили, выставленные на продажу, уже многочисленны на рынке. Снижение интереса к этим автомобилям привело к падению цен. Инвесторы ранее могли получить вложенные средства и прибыль за 10-15 дней. Однако после января снижение продаж и спроса вызвало у инвесторов обеспокоенность. По этой причине они предпочитают продавать автомобили без прибыли, чтобы вернуть вложенные средства. В результате наблюдается удешевление по сравнению с прошлым годом".
Согласно данным Государственного комитета статистики, в январе-феврале 2026 года из Китая в Азербайджан поступило 431 гибридный автомобиль и 4565 "plug-in" гибридных автомобилей.
Для сравнения, в аналогичный период 2025 года из Китая в страну было привезено 993 гибридных и 4329 "plug-in" гибридных автомобилей. Цифры показывают, что по сравнению с тем же периодом прошлого года импорт гибридных автомобилей сократился в 2,3 раза, а импорт "plug-in" гибридов увеличился на 5,5%.