May ayında nadir təbiət hadisəsi
May ayında astronomiya həvəskarları "mavi Ay" adlı nadir təbiət hadisəsini, "Eta-Akvarida" meteor yağışını, eləcə də Günəşdən tədricən uzaqlaşan Veneranı müşahidə edə biləcəklər.
Bu barədə Tsiolkovski adına Rusiya Dövlət Kosmonavtika Tarixi Muzeyinin Fizika-Astronomiya şöbəsinin elmi əməkdaşı Aleksandr Alekseyev "RİA Novosti"yə müsahibəsində məlumat verib.
"May ayının ilk günü dolunayla başlayacaq. May ayının 31 gün olduğunu, dolunaylar arasındakı intervalın isə 29 yarım gün təşkil etdiyini nəzərə alsaq, növbəti dolunay mayın 31-nə təsadüf edəcək. Bu fenomen "mavi Ay" adlanır. İngilis dilindəki "Once in a Blue Moon" ifadəsi də buradan yaranıb və "son dərəcə nadir hadisə" mənasını verir. Eyni zamanda Ay mayın həm 1-də, həm də 31-də adi rəngdə görünəcək", - deyə Aleksandr Alekseyev bildirib.
Astronom qeyd edib ki, may ayı boyunca Veneranın əlverişli axşam görünüşü davam edəcək. Planet tədricən Günəşdən uzaqlaşdığına görə müşahidə üçün daha əlverişli vəziyyətə gələcək. Onun sözlərinə görə, durbindən istifadə etməklə Veneranın fazasını, yəni diskinin qismən işıqlanmasını görmək mümkün olacaq.
Aleksandr Alekseyev əlavə edib ki, parlaq planetlər arasında Yupiter də aydın görünəcək. O, Əkizlər bürcündə qalmağa davam edir və axşam saatlarında yaxşı müşahidə olunur.
Bundan başqa, mütəxəssis bildirib ki, yaz ulduz topluluqlarını müşahidə etmək üçün əlverişli dövr davam edir. Səmanın cənub hissəsində Xərçəng, Şir, Qaçan İtlər, Veronikanın Saçları, Qız və Volopası bürclərini aydın görmək mümkündür.
Onun sözlərinə görə, astronomiya həvəskarları Xərçəng bürcündəki Yaslı ulduz toplusunu və Qaçan İtlər bürcündəki M3 kürəvi ulduz topasını da müşahidə edə bilərlər. Qız və Veronikanın Saçları bürclərində isə teleskop vasitəsilə qalaktikaların eyniadlı supertopluluqlarını görmək mümkün olacaq./oxu.az

In May, astronomy enthusiasts will be able to observe the rare natural phenomenon called the "blue Moon," the "Eta-Aquarids" meteor shower, as well as Venus gradually moving away from the Sun.
This was reported by Aleksandr Alekseyev, a scientific associate of the Physics-Astronomy Department of the Tsiolkovsky State Museum of the History of Cosmonautics of Russia, in an interview with "RIA Novosti."
"The first day of May will begin with a full moon. Considering that May has 31 days and the interval between full moons is 29 and a half days, the next full moon will fall on May 31. This phenomenon is called the 'blue Moon.' The English expression 'Once in a Blue Moon' originates from this and means 'an extremely rare event.' At the same time, the Moon will appear in its usual color on both May 1 and May 31," Aleksandr Alekseyev said.
The astronomer noted that throughout May, Venus will continue to be favorably visible in the evening sky. Since the planet is gradually moving away from the Sun, it will reach a more favorable position for observation. According to him, it will be possible to see the phase of Venus, that is, the partial illumination of its disk, using binoculars.
Aleksandr Alekseyev added that among the bright planets, Jupiter will also be clearly visible. It remains in the Gemini constellation and can be well observed in the evening hours.
Furthermore, the specialist stated that the favorable period for observing spring constellations continues. In the southern part of the sky, it will be possible to clearly see the constellations of Cancer, Leo, Canes Venatici, Coma Berenices, Virgo, and Bootes.
According to him, astronomy enthusiasts can observe the Beehive Cluster in the Cancer constellation and the M3 globular star cluster in the Canes Venatici constellation. In the Virgo and Coma Berenices constellations, it will be possible to see superclusters of galaxies with the same names through a telescope./oxu.az