May ayında nadir təbiət hadisəsi
May ayında astronomiya həvəskarları "mavi Ay" adlı nadir təbiət hadisəsini, "Eta-Akvarida" meteor yağışını, eləcə də Günəşdən tədricən uzaqlaşan Veneranı müşahidə edə biləcəklər.
Bu barədə Tsiolkovski adına Rusiya Dövlət Kosmonavtika Tarixi Muzeyinin Fizika-Astronomiya şöbəsinin elmi əməkdaşı Aleksandr Alekseyev "RİA Novosti"yə müsahibəsində məlumat verib.
"May ayının ilk günü dolunayla başlayacaq. May ayının 31 gün olduğunu, dolunaylar arasındakı intervalın isə 29 yarım gün təşkil etdiyini nəzərə alsaq, növbəti dolunay mayın 31-nə təsadüf edəcək. Bu fenomen "mavi Ay" adlanır. İngilis dilindəki "Once in a Blue Moon" ifadəsi də buradan yaranıb və "son dərəcə nadir hadisə" mənasını verir. Eyni zamanda Ay mayın həm 1-də, həm də 31-də adi rəngdə görünəcək", - deyə Aleksandr Alekseyev bildirib.
Astronom qeyd edib ki, may ayı boyunca Veneranın əlverişli axşam görünüşü davam edəcək. Planet tədricən Günəşdən uzaqlaşdığına görə müşahidə üçün daha əlverişli vəziyyətə gələcək. Onun sözlərinə görə, durbindən istifadə etməklə Veneranın fazasını, yəni diskinin qismən işıqlanmasını görmək mümkün olacaq.
Aleksandr Alekseyev əlavə edib ki, parlaq planetlər arasında Yupiter də aydın görünəcək. O, Əkizlər bürcündə qalmağa davam edir və axşam saatlarında yaxşı müşahidə olunur.
Bundan başqa, mütəxəssis bildirib ki, yaz ulduz topluluqlarını müşahidə etmək üçün əlverişli dövr davam edir. Səmanın cənub hissəsində Xərçəng, Şir, Qaçan İtlər, Veronikanın Saçları, Qız və Volopası bürclərini aydın görmək mümkündür.
Onun sözlərinə görə, astronomiya həvəskarları Xərçəng bürcündəki Yaslı ulduz toplusunu və Qaçan İtlər bürcündəki M3 kürəvi ulduz topasını da müşahidə edə bilərlər. Qız və Veronikanın Saçları bürclərində isə teleskop vasitəsilə qalaktikaların eyniadlı supertopluluqlarını görmək mümkün olacaq./oxu.az

В мае любители астрономии смогут наблюдать редкое природное явление под названием «синяя Луна», метеоритный дождь «Эта-Аквариды», а также Венеру, постепенно удаляющуюся от Солнца.
Об этом в интервью «РИА Новости» сообщил научный сотрудник физико-астрономического отдела Российского государственного музея истории космонавтики имени Циолковского Александр Алексеев.
«Первый день мая начнётся с полнолуния. Учитывая, что в мае 31 день, а интервал между полнолуниями составляет 29 с половиной дней, следующее полнолуние будет 31 мая. Это явление называется «синяя Луна». Выражение на английском языке "Once in a Blue Moon" возникло именно отсюда и означает "крайне редкое событие". При этом Луна 1 и 31 мая будет видна в обычном цвете», — сообщил Александр Алексеев.
Астроном отметил, что в течение всего мая сохраняется благоприятное вечернее появление Венеры. Поскольку планета постепенно удаляется от Солнца, условия для её наблюдения становятся более удобными. По его словам, используя бинокль, можно будет увидеть фазу Венеры, то есть частичное освещение её диска.
Александр Алексеев добавил, что среди ярких планет хорошо будет виден также Юпитер. Он продолжает находиться в созвездии Близнецов и отлично наблюдается в вечерние часы.
Кроме того, специалист сообщил, что продолжается благоприятный период для наблюдения весенних созвездий. В южной части неба можно будет чётко увидеть созвездия Рака, Льва, Большой Пса, Волосы Вероники, Девы и Волопаса.
По его словам, любители астрономии смогут наблюдать скопление Ясли в созвездии Рака и шаровое скопление М3 в созвездии Большого Пса. В созвездиях Девы и Волос Вероники с помощью телескопа будет возможно увидеть одноимённые суперкластеры галактик./oxu.az