Məhkəmə Eşqi Bağırova
Məhkəmə Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Eşqi Bağırova bir ay vaxt verib.
Medianews.az "Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, agentlik barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin (İXM) 539.3-cü (Dövlət Əmək Müfəttişliyi tərəfindən verilən qanuni əmrlərin və ya tələblərin icra edilməməsi, yaxud müfəttişin fəaliyyətinə maneə törədilməsi ilə bağlı inzibati məsuliyyət) maddəsi ilə protokol tərtib edilib.
Sənəd Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən tərtib edilib və işə məhkəmədə baxılıb.
Məlum olub ki, vətəndaş X.A.-nın şikayəti əsasında Əmək Məcəlləsinin 15-ci maddəsinin 2-ci hissəsinə əsasən, agentliyə 2025-ci ildə məktub göndərilərək, həmin şəxsə aid qeyd olunan sənədlərin təqdim edilməsi tələb olunub, lakin sənədlər hələ də təqdim edilməyib.
Məhkəmənin qərarı ilə Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Eşqi Bağırov İXM-in 539.3-cü maddəsi ilə nəzərdə tutulmuş inzibati xətanı törətməkdə təqsirli bilinib və bu məcəllənin 116.1-ci maddəsinə əsasən, şərti olaraq 2 000 manat məbləğində cərimə olunub. Agentlik tərəfindən törədilmiş hüquqpozmanın aradan qaldırılması üçün bir ay müddət müəyyən edilib və nəzərdə tutulan müddətdə hüquqpozma aradan qaldırılarsa, inzibati cərimə ödənilməyəcək. Hüquqpozma aradan qaldırılmadıqda cərimə ödəniləcək.

Court Eshqi Bagirova
The court has given Eshqi Bagirov, the director of the State Agency for Preschool and General Education under the Ministry of Science and Education, one month.
Medianews.az reports with reference to "Qaynarinfo" that a protocol has been drawn up against the agency under Article 539.3 of the Administrative Offenses Code (AOC) (failure to comply with legal orders or demands issued by the State Labor Inspection, or obstruction of the inspector's activities, which entails administrative liability).
The document was prepared by the State Labor Inspection Service under the Ministry of Labor and Social Protection of Population, and the case was reviewed in court.
It was revealed that, based on the complaint of citizen X.A. and pursuant to Paragraph 2 of Article 15 of the Labor Code, a letter was sent to the agency in 2025 requesting the submission of the documents related to that person, but the documents have still not been submitted.
By court decision, Eshqi Bagirov, director of the State Agency for Preschool and General Education under the Ministry of Science and Education, was found guilty of committing an administrative offense envisaged by Article 539.3 of the AOC and was conditionally fined 2,000 manat under Article 116.1 of this Code. A period of one month was set for the elimination of the violation committed by the agency, and if the violation is eliminated within the stipulated period, the administrative fine will not be collected. If the violation is not eliminated, the fine will be enforced.