Məhkəmə Eşqi Bağırova
Məhkəmə Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Eşqi Bağırova bir ay vaxt verib.
Medianews.az "Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, agentlik barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin (İXM) 539.3-cü (Dövlət Əmək Müfəttişliyi tərəfindən verilən qanuni əmrlərin və ya tələblərin icra edilməməsi, yaxud müfəttişin fəaliyyətinə maneə törədilməsi ilə bağlı inzibati məsuliyyət) maddəsi ilə protokol tərtib edilib.
Sənəd Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən tərtib edilib və işə məhkəmədə baxılıb.
Məlum olub ki, vətəndaş X.A.-nın şikayəti əsasında Əmək Məcəlləsinin 15-ci maddəsinin 2-ci hissəsinə əsasən, agentliyə 2025-ci ildə məktub göndərilərək, həmin şəxsə aid qeyd olunan sənədlərin təqdim edilməsi tələb olunub, lakin sənədlər hələ də təqdim edilməyib.
Məhkəmənin qərarı ilə Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Eşqi Bağırov İXM-in 539.3-cü maddəsi ilə nəzərdə tutulmuş inzibati xətanı törətməkdə təqsirli bilinib və bu məcəllənin 116.1-ci maddəsinə əsasən, şərti olaraq 2 000 manat məbləğində cərimə olunub. Agentlik tərəfindən törədilmiş hüquqpozmanın aradan qaldırılması üçün bir ay müddət müəyyən edilib və nəzərdə tutulan müddətdə hüquqpozma aradan qaldırılarsa, inzibati cərimə ödənilməyəcək. Hüquqpozma aradan qaldırılmadıqda cərimə ödəniləcək.

Суд Эшки Багирова дал один месяц времени
Суд дал месяц времени Эшги Баировой, директору Государственного агентства по дошкольному и общему образованию при Министерстве науки и образования.
Medianews.az, ссылаясь на "Qaynarinfo", сообщает, что в отношении агентства был составлен протокол по статье 539.3 Кодекса об административных правонарушениях (неисполнение законных предписаний или требований, выданных Государственной трудовой инспекцией, либо препятствование деятельности инспектора, связанное с административной ответственностью).
Документ был составлен Государственной службой трудовой инспекции при Министерстве труда и социальной защиты населения, и дело рассматривалось в суде.
Установлено, что по жалобе гражданина Х.А., в соответствии с частью 2 статьи 15 Трудового кодекса, агентству в 2025 году было направлено письмо с требованием предоставить указанные документы, относящиеся к данному лицу, однако документы до сих пор не были предоставлены.
По решению суда директор Государственного агентства по дошкольному и общему образованию при Министерстве науки и образования Эшги Баиров признан виновным в совершении административного правонарушения, предусмотренного статьей 539.3 Кодекса об административных правонарушениях, и на основании статьи 116.1 данного кодекса условно оштрафован на сумму 2000 манатов. Агентству предоставлен месяц на устранение правонарушения, и если оно будет устранено в установленный срок, административный штраф уплачен не будет. В случае неустранения правонарушения штраф будет взыскан.