Məktəblilər müəllimlərə qarşı
Onlar sosial şəbəkədə feyk hesab açaraq, montaj edilmiş “xəbər süjetləri” yayıblar. Videolarda müəllimlərin real fotolar istifadə olunub, kadrarxası səs və yazılar müəllimləri “pedofil” adlandırıb.
Müəllimlərdən biri bildirib ki, bu materiallar onun şərəf və ləyaqətini alçaldır, həmçinin həmkarlarına qarşı kompromat yaratmaq üçün onun şəkillərindən istifadə olunur. Videolar məktəbli çatlarında geniş yayılıb.
16 aprel tarixində müəllim hüquqşünasla birlikdə böhtan və şəxsi həyatın toxunulmazlığının pozulması ilə bağlı regional İstintaq Komitəsinə müraciət edib. Hazırda istintaq aparılır.

In Russia, students have created fake videos targeting their teachers.
They opened a fake account on social media and distributed edited "news reports." The videos used real photos of the teachers, and the background voices and writings labeled the teachers as "pedophiles."
One of the teachers stated that these materials degrade his honor and dignity and that his photos are being used to create compromising materials against his colleagues. The videos spread widely among schoolchildren's chats, which made the work of the pedagogical staff unbearable.
On April 16, the teacher, together with a lawyer, filed a complaint to the regional Investigative Committee concerning defamation and violation of privacy (Article 137 of the Criminal Code of the Russian Federation). An investigation is currently underway.
The South Sakhalinsk Education Department announced that preventive measures would be taken in schools.