Məktəblilərə qida təhlükəsizliyi necə öyrədilməlidir?
Son günlərdə bölgələrdə məktəblilər üçün qida təhlükəsizliyi ilə bağlı maarifləndirmə işləri həyata keçirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssislər qida təhlükəsizliyi vərdişlərinin uşaqlara erkən yaşlardan aşılanmasının vacibliyini vurğulayırlar.
Məktəblərdə bu mövzu sadəcə nəzəri məlumat kimi deyil, praktik nümunələrlə öyrədilməlidir. Şagirdlərə qidanın saxlanma qaydaları, düzgün yuyulması, yararlılıq müddətinə diqqət edilməsi və gigiyenik davranışlar əyani şəkildə izah olunmalıdır.
Bildirilib ki, dərslərdə interaktiv üsullardan, oyun və təcrübə əsaslı yanaşmalardan istifadə edilməsi uşaqların mövzunu daha yaxşı qavramasına kömək edir. Eyni zamanda məktəb yeməkxanalarında düzgün qidalanma mədəniyyətinin formalaşdırılması da mühüm rol oynayır.
Valideynlərin də bu prosesə cəlb olunması vacibdir. Evdə qida gigiyenasına riayət edilməsi uşaqlarda davranışın formalaşmasına birbaşa təsir göstərir.
Qida təhlükəsizliyi vərdişlərinin düzgün öyrədilməsi gələcəkdə həm sağlamlıq problemlərinin azalmasına, həm də daha şüurlu istehlakçı davranışının formalaşmasına şərait yaradır.

В последние дни в регионах проводятся просветительские мероприятия по вопросам пищевой безопасности для школьников.
Как сообщает Medianews.az, специалисты подчеркивают важность прививания детям привычек пищевой безопасности с раннего возраста.
В школах эта тема должна преподаваться не только как теоретический материал, но и с демонстрацией практических примеров. Ученикам следует наглядно объяснять правила хранения пищи, правильное мытьё, обращать внимание на срок годности и гигиеническое поведение.
Отмечается, что использование на уроках интерактивных методов, игр и опытно-практического подхода помогает детям лучше усваивать материал. Вместе с тем важную роль играет формирование культуры правильного питания в школьных столовых.
Также важно привлекать к этому процессу родителей. Соблюдение пищевой гигиены дома напрямую влияет на формирование поведения детей.
Правильное обучение привычкам пищевой безопасности в будущем способствует как снижению проблем со здоровьем, так и формированию более осознанного потребительского поведения.