Mərkəzi Bankın qərarı kreditləri ucuzlaşdıra bilərmi?
Bu gün Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti uçot dərəcəsini (kommersiya banklarına manatla verilən borclar üzrə faiz dərəcəsi) 7,25 faizdən 6,75 faizə endirib.
İqtisadçı Natiq Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Mərkəzi Bankın bu qərarı gözlənilən idi: “Bu, düzgün, məntiqə uyğun bir qərardır. Əvvəlki illərə nisbətən Mərkəzi Bankın indiki rəhbərliyi gələcəkdə atacağı addımları demək olar ki, öncədən anons edir və yaxud da onu proqnozlaşdırmaq mümkün olur. ABŞ-ın Federal Ehtiyatlar Sistemi, Avropa Mərkəzi Bankı və digər böyük banklar faiz endiriminə gedir. Azərbaycan da bu vəziyyətə uyğun addımlar atır”.
N.Cəfərli bildirib ki, uçot dərəcəsinin 7,25 faizdən 6,75 faizə endirilməsinin nəticəsi bank sekorunda, iqtisadiyyatda dərhal duyulmayacaq: “Bundan ötrü prosesin davamlı olması lazımdır. Yəni Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti növbəti iclaslarda da uçot dərəcəsinin azaldılması barədə qərarlar qəbul edərsə, onda bir müddət sonra prosesin kreditlərə təsiri hiss oluna, kreditlər ucuzlaşa bilər. Hərçənd bunun da uçot dərəcəsi ilə birbaşa əlaqəsi yoxdur, çünki bizdə depozitlər bahadır”.

Сегодня Совет управляющих Центрального банка снизил учетную ставку (процентная ставка по кредитам в манатах, выдаваемым коммерческим банкам) с 7,25% до 6,75%.
Экономист Натиг Джафарли в интервью Medianews.az сказал, что это решение Центрального банка было ожидаемым: «Это правильное, логичное решение. По сравнению с предыдущими годами нынешнее руководство Центрального банка практически заранее анонсирует свои дальнейшие шаги или можно их прогнозировать. Федеральная резервная система США, Европейский центральный банк и другие крупные банки снижают процентные ставки. Азербайджан также предпринимает соответствующие шаги».
Н.Джафарли отметил, что снижение учетной ставки с 7,25% до 6,75% не будет сразу ощущаться в банковском секторе и экономике: «Для этого процесс должен быть постоянным. То есть если Совет управляющих Центрального банка также примет решения о снижении учетной ставки на следующих заседаниях, то через некоторое время влияние этого процесса на кредиты станет заметным, кредиты могут подешеветь. Хотя прямой связи с учетной ставкой здесь нет, так как у нас депозиты дорогие».