Mərkəzi Bankın yeni qaydaları:
Azərbaycanda kart bazarı böyüməyə davam etsə də, rəqəmlər daxilində diqqət çəkən ziddiyyət formalaşıb. Yanvarın sonunda banklar və "Azərpoçt" MMC sistemləri üzrə dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı aylıq müqayisədə 176 min artaraq 22 milyon 156 minə çatıb. İllik artım 11 faizdir ki, bu da nağdsız ödənişlərin genişlənməsi və bank xidmətlərinə çıxışın artması fonunda gözlənilən dinamika kimi qiymətləndirilə bilər. Lakin ümumi artımın arxasında fərqli mənzərə var. Belə ki, debet kartları 13.3 faiz artdığı halda, kredit kartlarının sayı 7.6 faiz azalıb. Yəni bazar böyüyür, amma borclanma alətləri geri çəkilir. Bəs görəsən kredit kartlarının azalmasının səbəbi nədir?
"Məqsəd izafi borclanmanın qarşısını almaqdır"
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vüqar Bayramovun sözlərinə görə, kredit kartlarının azalması əsasən onların verilmə şərtlərinin dəyişdirilməsi ilə bağlıdır: "Mərkəzi Bank tərəfindən kredit xətti üzrə yeni qaydalar hazırlanıb və bu qaydalara əsasən, vətəndaşın rəsmi gəliri ilə ona açılan kredit xətti arasında birbaşa əlaqə müəyyənləşdirilib. Məqsəd vətəndaşların izafi borclanmasının qarşısını almaq, kreditləşməni daha məsuliyyətli etməkdir. Bu addım borclanmanın nəzarətdə saxlanmasına və risklərin azaldılmasına xidmət edir. Bu proses həm də istehlak kreditləşməsinin zəifləməsi demək deyil. İstehlak kreditlərinə tələb hələ də qalır və kredit portfelində artım müşahidə olunur".
Mərkəzi Bankın yeni qaydaları: Kredit kartı almaq çətinləşir
V.Bayramovun fikrincə, yenilik vətəndaşları izafi borclanmadan uzaqlaşdırır: "Əvvəlki dövrlərdə kredit kartları üzrə rəsmi gəlirlə açılan kredit xətti arasında tam mütənasiblik müşahidə olunmurdu. Nəticədə bəzi banklar və poçt qurumları tərəfindən yüksək məbləğli kredit xətləri təklif edilirdi və nəzarət mexanizmləri indiki qədər sərt deyildi. Bu isə bir sıra hallarda vətəndaşların artıq borclanmasına səbəb olurdu. Xüsusilə gəlirlə müqayisədə böyük limitlərin açılması sonradan ödəniş çətinlikləri yaradır, gecikmələr və əlavə maliyyə öhdəlikləri formalaşdırırdı. Yeni qaydaların tətbiqi kredit kartlarının sayına birbaşa təsir göstərib, çünki kredit kartı faktiki olaraq kredit xəttinin açılması deməkdir və hər bir yeni kart potensial borclanma imkanı yaradır. Kredit kartlarının azalması tələbin zəifləməsi deyil, bazarın optimallaşdırılması kimi qiymətləndirilir. İzafi borclanma uzunmüddətli perspektivdə maliyyə sabitliyi üçün risk faktoruna çevrilə bilərdi".
"Kredit kartlarının sayında yenidən artım gözlənilir"
Millət vəkili bildirdi ki, bu dinamika kredit kartlarının növbəti dövrlərdə də azalacağı anlamına gəlmir: "Rəsmi gəliri olan və kredit kartı əldə etmək istəyən kifayət qədər vətəndaş mövcuddur və müraciət edən şəxslərə onların gəlirlərinə uyğun limit müəyyən edilir. Yəni bazarda tələbin tamamilə itməsi deyil, daha selektiv və ölçülmüş kreditləşmə modeli formalaşır. Yeni qaydalar tətbiq olunduqdan sonra bazar müəyyən müddət reaksiya verir, daha sonra isə yeni şərtlərə uyğunlaşaraq tarazlıq formalaşdırır. Adaptasiya mərhələsindən sonra kredit kartlarının sayında yenidən artımın mümkün olduğu istisna edilmir və bazarın daha dayanıqlı struktur üzərində inkişaf edəcəyi gözlənilir".
"Geniş həcmdə kredit xətləri asanlıqla təqdim edilmir"
Bank eksperti Emin Kərimov isə qeyd etdi ki, kredit kartları müştərinin gəlirləri və xərcləri nəzərə alınmaqla təqdim olunur və bu proses bir neçə mərhələdən ibarətdir: "Kartın rəsmiləşdirilməsi üçün vətəndaş banka müraciət etməli, onun adına olan mövcud borclar, aylıq rəsmi gəlirlər, kredit öhdəlikləri və zaminlikləri qiymətləndirilməlidir. Yəni kredit kartı sadəcə ödəniş vasitəsi deyil, eyni zamanda kredit xəttidir və bu xəttin açılması üçün maliyyə göstəriciləri əsas meyar sayılır. Məsələn, şəxs 3 min manatlıq kredit limiti istəyirsə, lakin bankın hesablamalarına əsasən ona maksimum 1500 manat uyğun görülürsə, həmin şəxs digər banklara müraciət etdikdə də ümumi borclanma səviyyəsinə görə imtina ilə qarşılaşa bilər. Bu isə nəticə etibarilə kredit kartlarının ümumi sayına təsir göstərir. Çünki hər müraciət müsbət qərarla nəticələnmir və risk göstəriciləri yüksək olan şəxslərə limit açılmır. Bununla yanaşı, tənzimləyici qurumların qaydaları sərtləşdirməsi və borcalanların qiymətləndirilməsi meyarlarının daha da dəqiqləşdirilməsi bankların kredit siyasətinə təsir edir. Artıq əvvəlki dövrlərdə olduğu kimi geniş həcmdə - 3-5 min manatlıq kredit xətlərinin asanlıqla təqdim edilməsi mümkün deyil. Banklar riskləri azaltmaq üçün daha aşağı məbləğlərdə limitlər tətbiq edir və daha selektiv yanaşma sərgiləyir. Bu isə statistik olaraq kredit kartlarının sayında azalma ilə nəticələnə bilir".
E.Kərimovun sözlərinə görə, debet kartların artması və kredit kartlarının azalması bütövlükdə bazarın gedişatı ilə tənzimlənir: "Bununla belə, kredit kartları vətəndaşlar üçün əlavə maliyyə vəsaiti kimi əhəmiyyətini qoruyur və istehlakın maliyyələşdirilməsində rol oynayır".
"İstehlak kreditlərinə daha çox üstünlük verirlər"
Ekspertin fikrincə, istehlak kreditlərinin cəlbediciliyi də rəqəmlərə təsir edir: "Kredit kartlarına tələbin azalması müəyyən hallarda əhalinin borclanmadan yayınması ilə də əlaqələndirilir. Bəzi dövrlərdə vətəndaşlar istehlak kreditlərinə daha çox üstünlük verə bilirlər. Məsələn, müəyyən banklarda istehlak kreditləri 10 faizdən başlayaraq təklif olunduğu halda, kredit kartları üzrə faiz dərəcələri 22-30 faiz intervalında dəyişə bilir. Bu fərq seçimə təsir edir və kredit kartlarından istifadənin müvəqqəti azalmasına səbəb olur".

The Central Bank's new regulations:
Although the card market in Azerbaijan continues to grow, a striking contradiction has formed within the numbers. By the end of January, the number of payment cards in circulation through the banks and "Azərpoçt" LLC systems increased by 176 thousand monthly, reaching 22 million 156 thousand. The annual growth is 11 percent, which can be evaluated as an expected dynamic against the backdrop of the expansion of cashless payments and increased access to banking services. However, behind the overall growth, there is a different picture. While debit cards increased by 13.3 percent, the number of credit cards decreased by 7.6 percent. In other words, the market is growing, but borrowing instruments are retreating. So what is the reason for the decrease in credit cards?
Medianews.az presents an article from the "Kaspi" newspaper on the subject:
"The aim is to prevent excessive borrowing"
According to Vüqar Bayramov, a member of the National Assembly's Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship, the decrease in credit cards is primarily related to changes in their issuance conditions: "New rules have been developed by the Central Bank regarding the credit line, and according to these rules, a direct connection has been established between a citizen's official income and the credit line opened for them. The goal is to prevent excessive borrowing by citizens and to make lending more responsible. This step serves to keep borrowing under control and to reduce risks. This process does not mean a weakening of consumer lending. There is still demand for consumer loans, and growth is observed in the credit portfolio."
Central Bank's new rules: Getting a credit card becomes harder
In V. Bayramov's opinion, the innovation distances citizens from excessive borrowing: "In earlier periods, there was no full proportionality between the official income and the credit line opened on credit cards. As a result, some banks and postal institutions offered high credit lines, and control mechanisms were not as strict as they are now. This sometimes caused citizens to become excessively indebted. Especially, opening large limits compared to income later created payment difficulties, delays, and additional financial obligations. The implementation of the new rules had a direct impact on the number of credit cards, because a credit card essentially means opening a credit line, and each new card creates a potential borrowing opportunity. The decrease in credit cards is not due to weakening demand but is considered as market optimization. Excessive borrowing could have become a risk factor for financial stability in the long term."
"An increase in the number of credit cards is expected again"
The parliamentarian noted that this dynamic does not mean that credit cards will continue to decline in the coming periods: "There are enough citizens with official income who want to obtain a credit card, and for the applicants, a limit is set according to their income. In other words, it is not a complete loss of demand in the market, but a more selective and measured lending model is forming. After the new rules are implemented, the market reacts for a certain period, and later adjusts to the new conditions and forms a balance. After the adaptation phase, a renewed increase in the number of credit cards is not excluded, and the market is expected to develop on a more stable structure."
"Large credit lines are not easily offered"
Bank expert Emin Karimov noted that credit cards are issued taking into account the customer's income and expenses, and this process consists of several stages: "For the card to be issued, the citizen must apply to the bank, and existing debts in their name, monthly official income, credit obligations, and guarantees are assessed. In other words, the credit card is not just a payment tool but also a credit line, and financial indicators are the main criteria for opening this line. For example, if a person wants a credit limit of 3,000 manat but according to the bank's calculations a maximum of 1,500 manat is suitable for them, that person may also face refusals from other banks based on their overall debt level. This ultimately affects the total number of credit cards because not every application results in a positive decision, and limits are not opened for persons with high risk indicators. Additionally, the tightening of rules by regulatory bodies and the more precise criteria for assessing borrowers affects banks' credit policies. Unlike earlier periods, it is now impossible to easily offer large credit lines of 3-5 thousand manat. Banks apply lower limits to reduce risks and take a more selective approach. This can statistically lead to a decrease in the number of credit cards."
According to E. Karimov, the increase in debit cards and the decrease in credit cards are regulated by the overall market trend: "Nevertheless, credit cards retain their importance for citizens as an additional financial resource and play a role in financing consumption."
"More preference is given to consumer loans"
According to the expert, the attractiveness of consumer loans also influences the figures: "The decrease in demand for credit cards is in some cases related to the avoidance of borrowing by the population. At certain times, citizens may give more preference to consumer loans. For example, while consumer loans in some banks are offered starting from 10 percent, interest rates on credit cards can range between 22-30 percent. This difference affects choice and causes a temporary decrease in the use of credit cards."