Məşhur müğənni Ramazan paylaşımına görə tənqid edildi -
Müğənni və UNICEF-in (Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondu Uşaq Hüquqları Müdafiəçisi Hadisənin Ramazan ayı ilə bağlı ianə videosu Türkiyədə müzakirələrə səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, sənətçinin videoda Türkiyəni Qəzza və Sudanla eyni kontekstdə qeyd etməsi tənqid edilib.
Videoda “Bu Ramazanda dünyanın heç bir yerində ac uşaq qalmasın. Türkiyədən Qəzzaya, Sudandan Afrikanın ən ucqar kəndlərinə qədər...” ifadələri yer alıb. Sosial şəbəkələrdə bəzi istifadəçilər Türkiyənin yardım alan deyil, yardım göstərən ölkə olduğunu bildirərək paylaşımı sərt tənqid ediblər.
Türkiyə Prezidentinin baş müşaviri Oktay Saral məsələ ilə bağlı açıqlamasında bu yanaşmanı “qəbuledilməz” adlandırıb və Türkiyənin böhran bölgələrinə yardım edən ölkə olduğunu vurğulayıb.
Tənqidlərdən sonra açıqlama yayan Hadisə bildirib ki, 2022-ci ildən UNICEF-in Türkiyə üzrə uşaq hüquqları müdafiəçisidir və bu müddətdə uşaqlarla bağlı müxtəlif sosial layihələrdə iştirak edib. Onun sözlərinə görə, Ramazan videosu UNICEF tərəfindən təqdim olunan mətn əsasında hazırlanıb və məqsəd xeyirxahlıq çağırışı etmək olub.
“Mən bu vətəni sevən bir qadınam. Türkiyə güclü dövlətdir və hər zaman ehtiyacı olanların yanındadır. Ölkəmiz həm daxildə, həm də xaricdə yardıma ehtiyacı olanlara dəstək göstərir. Arzum daha ədalətli dünyada bütün uşaqların təhlükəsiz və bərabər şəraitdə yaşamasıdır” – deyə sənətçi qeyd edib.

Знаменитого певца раскритиковали за его публикацию о Рамадане -
Певица и UNICEF (Детский фонд Организации Объединенных Наций) защитница прав детей Хадисе ролик с призывом к пожертвованиям, связанным с месяцем Рамадан, вызвал обсуждения в Турции.
По сообщению Medianews.az, артистку критиковали за то, что в видео она упомянула Турцию в одном контексте с Газой и Суданом.
В видео звучат слова: «В этот Рамадан ни в одном уголке мира не должен оставаться голодный ребенок. От Турции до Газы, от Судана до самых отдалённых деревень Африки...» Некоторые пользователи социальных сетей резко раскритиковали этот пост, отмечая, что Турция является страной, оказывающей помощь, а не получающей её.
Главный советник Президента Турции Октай Сарал в своем заявлении по этому поводу назвал такой подход «неприемлемым» и подчеркнул, что Турция — страна, которая помогает кризисным регионам.
После критики Хадисе, выпустившая объяснение, заявила, что с 2022 года она является Защитницей прав детей UNICEF по Турции и за это время участвовала в различных социальных проектах, связанных с детьми. По её словам, ролик с Рамаданом был подготовлен на основе текста, предоставленного UNICEF, и целью было призвать к доброте.
«Я женщина, любящая эту родину. Турция — сильное государство и всегда рядом с теми, кто нуждается. Наша страна оказывает поддержку тем, кто нуждается как внутри страны, так и во всём мире», — отметила артистка.
Хадисе добавила, что её цель — призыв поддержать детей: «Моё желание — чтобы в более справедливом мире все дети жили в безопасности и на равных условиях».