Meteoroloqlar həyəcan təbili çalırlar:
Onun sözlərinə görə, "El-Ninyo" Sakit okeanın ekvatorial hissəsində suyun temperaturunun anormal şəkildə artması ilə əlaqədardır. Bu proses qlobal temperaturun yüksəlməsinə, eləcə də dünyanın müxtəlif bölgələrində təhlükəli hava şəraitinin yaranmasına səbəb ola bilər.
ABŞ-nin Okean və Atmosfer Tədqiqatları üzrə Milli İdarəsinin (NOAA) proqnozuna görə, fenomen iyun-avqust aylarında yenidən başlayacaq və ən azı 2026-cı ilin sonuna qədər davam edəcək.
Meteoroloqlar bildirirlər ki, fenomenin ən güclü təsiri qarşıdakı qış mövsümündə hiss olunacaq. Nəticədə 2026 və 2027-ci illər meteoroloji müşahidələr tarixində ən isti illərdən biri ola bilər. Sakit okeanda suyun temperaturunun normadan 1,5-2 dərəcə yüksək olacağı gözlənilir./oxu.az

Meteorologists are sounding the alarm:
This was stated by Mikhail Leus, an expert at the "Phobos" weather center, on his "Telegram" channel.
According to him, "El-Nino" is related to an abnormal increase in water temperature in the equatorial part of the Pacific Ocean. This process may lead to a rise in global temperature, as well as dangerous weather conditions in various parts of the world.
According to the forecast of the US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), the phenomenon will start again in June-August and will last at least until the end of 2026.
Meteorologists report that the strongest impact of the phenomenon will be felt in the upcoming winter season. As a result, 2026 and 2027 may be among the hottest years in the history of meteorological observations. The temperature of the water in the Pacific Ocean is expected to be 1.5-2 degrees higher than normal./oxu.az