Metroda ölümün bəlli olmayan tərəfləri var
“Bakı Metropoliteni” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin “28 May”dakı hadisə barədə məlumatında bildirilir ki, sərnişin qatar yoluna düşən kimi dərhal təmas relsindən yüksək gərginlik çıxarılıb və əraziyə təcili tibbi yardım briqadası çağırılıb, həkimlərin səylərinə baxmayaraq sərnişinin həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Metropolitenin məlumatına görə, yüksək gərginlik bərpa ediləndən sonra qatar sərnişinsiz yola salınıb və “Nərimanov” stansiyasından elektrik deposuna göndərilib. Bu hadisə həmin axşam qatarların hərəkət intervalında əlavə yubanmalara da səbəb olub.
Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) də məsələ ilə bağlı məlumat yayıb. Qeyd olunub ki, aprelin 21-i saat 20:30 radələrində Bakı metrosunun “28 May” stansiyasından Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzinə çağırış daxil olub: “Çağırış ünvanına yollanan təcili tibbi yardım briqadası 2004-cü il təvəllüdlü şəxsin (kişi) həkiməqədər ölüm faktını qeydə alıb”.
Həlak olan gəncin ad-soyadını və ata adını isə jurnalistlər Daxili İşlər Nazirliyindən öyrəniblər: Elnur İlqar oğlu Ağayev.
21 yaşlı gənc qatar yoluna niyə düşüb?
Rəsmi məlumatda “yıxılıb” yox, “düşüb” ifadəsinin işlədilməsindən belə anlaşılır ki, Elnur Ağayev qatar yoluna yıxılmayıb, özü düşüb.
Bəs onda ani ölüm nədən baş verib? Qatar vurub, ya yüksək gərginlikli elektrik cərəyanı? Bəlkə Elnur ağır travma, məsələn, kəllə-beyin travması alıb?
Bu suallara cavab tapmaq üçün Medianews.az bir neçə rəsmi instansiyaya üz tutub, amma məsələyə aydınlıq gətirmək mümkün olmayıb.
“Bakı Metropoliteni”ndən sayta deyiblər ki, sərnişinin ölüm səbəbi ilə bağlı aidiyyəti quruma - TƏBİB-ə müraciət edilməlidir.
TƏBİB-dən deyiblər ki, həkiməqədər ölüm olub, yəni həkimlər hadisə yerinə çatanacan Elnur Ağayev ölübmüş, həkimlər yalnız bu faktı qeydə alıblar, səbəbi isə bilmirlər.
Səhiyyə Nazirliyindən bildiriblər ki, ölümün səbəbini hüquq-mühafizə orqanlarından soruşmaq gərəkdir.

In the statement from "Baku Metro" Closed Joint Stock Company regarding the incident at "28 May," it is stated that as soon as the passenger fell onto the tracks, the high voltage was immediately turned off from the contact rail and an emergency medical team was called to the scene; despite the doctors' efforts, it was impossible to save the passenger's life.
According to the metro's information, after the high voltage was restored, the train was sent along the track without passengers and was sent from "Narimanov" station to the electric depot. This incident also caused additional delays in the interval of train movements that evening.
The Medical Territorial Units Management Association (TƏBİB) also released information on the matter. It was noted that on April 21 around 20:30, a call was received from the "28 May" station of the Baku metro to the Republic Emergency and Urgent Medical Aid Center: "The emergency medical team sent to the call address recorded the pre-medical death of a person born in 2004 (male)."
Journalists learned the full name and patronymic of the deceased young man from the Ministry of Internal Affairs: Elnur Ilgar oglu Agayev.
Why did the 21-year-old young man fall onto the tracks?
From the official information, the use of the word "fell" instead of "tripped" implies that Elnur Agayev did not trip onto the tracks but fell on his own.
Then what caused the sudden death? Was he hit by the train or by the high-voltage electric current? Perhaps Elnur suffered a severe trauma, for example, a head injury?
To find answers to these questions, Medianews.az contacted several official bodies, but it was not possible to clarify the matter.
From "Baku Metro," they told the website that inquiries about the cause of the passenger's death should be directed to the relevant agency – TƏBİB.
TƏBİB stated that there was pre-medical death, meaning Elnur Agayev had died before the doctors arrived at the scene, and the doctors only recorded this fact; they do not know the cause.
The Ministry of Health reported that the cause of death should be asked from law enforcement agencies.