Metroda ölümün bəlli olmayan tərəfləri var
“Bakı Metropoliteni” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin “28 May”dakı hadisə barədə məlumatında bildirilir ki, sərnişin qatar yoluna düşən kimi dərhal təmas relsindən yüksək gərginlik çıxarılıb və əraziyə təcili tibbi yardım briqadası çağırılıb, həkimlərin səylərinə baxmayaraq sərnişinin həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Metropolitenin məlumatına görə, yüksək gərginlik bərpa ediləndən sonra qatar sərnişinsiz yola salınıb və “Nərimanov” stansiyasından elektrik deposuna göndərilib. Bu hadisə həmin axşam qatarların hərəkət intervalında əlavə yubanmalara da səbəb olub.
Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) də məsələ ilə bağlı məlumat yayıb. Qeyd olunub ki, aprelin 21-i saat 20:30 radələrində Bakı metrosunun “28 May” stansiyasından Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzinə çağırış daxil olub: “Çağırış ünvanına yollanan təcili tibbi yardım briqadası 2004-cü il təvəllüdlü şəxsin (kişi) həkiməqədər ölüm faktını qeydə alıb”.
Həlak olan gəncin ad-soyadını və ata adını isə jurnalistlər Daxili İşlər Nazirliyindən öyrəniblər: Elnur İlqar oğlu Ağayev.
21 yaşlı gənc qatar yoluna niyə düşüb?
Rəsmi məlumatda “yıxılıb” yox, “düşüb” ifadəsinin işlədilməsindən belə anlaşılır ki, Elnur Ağayev qatar yoluna yıxılmayıb, özü düşüb.
Bəs onda ani ölüm nədən baş verib? Qatar vurub, ya yüksək gərginlikli elektrik cərəyanı? Bəlkə Elnur ağır travma, məsələn, kəllə-beyin travması alıb?
Bu suallara cavab tapmaq üçün Medianews.az bir neçə rəsmi instansiyaya üz tutub, amma məsələyə aydınlıq gətirmək mümkün olmayıb.
“Bakı Metropoliteni”ndən sayta deyiblər ki, sərnişinin ölüm səbəbi ilə bağlı aidiyyəti quruma - TƏBİB-ə müraciət edilməlidir.
TƏBİB-dən deyiblər ki, həkiməqədər ölüm olub, yəni həkimlər hadisə yerinə çatanacan Elnur Ağayev ölübmüş, həkimlər yalnız bu faktı qeydə alıblar, səbəbi isə bilmirlər.
Səhiyyə Nazirliyindən bildiriblər ki, ölümün səbəbini hüquq-mühafizə orqanlarından soruşmaq gərəkdir.

В сообщении общества с ограниченной ответственностью «Бакинский метрополитен» о происшествии на станции «28 Мая» говорится, что сразу после того, как пассажир упал на железнодорожные пути, с токосъемного рельса было отключено высокое напряжение, на место вызвали бригаду скорой медицинской помощи, однако, несмотря на усилия врачей, спасти жизнь пассажира не удалось.
По информации метрополитена, после восстановления высокого напряжения поезд отправили в путь без пассажиров и направили с станции «Нариманов» в электродепо. Это происшествие также вызвало дополнительные задержки в интервалах движения поездов в тот вечер.
Объединение управления медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) также опубликовало информацию по этому вопросу. Уточняется, что 21 апреля около 20:30 из станции метро Баку «28 Мая» поступил вызов в Республиканский центр скорой и неотложной медицинской помощи: «Бригада скорой помощи, прибывшая по адресу вызова, зафиксировала факт смерти до прибытия врача у лица 2004 года рождения (мужчины)».
Имя, фамилия и отчество погибшего молодого человека журналистам сообщили в Министерстве внутренних дел: Эльнур Ильгар оглы Агаев.
Почему 21-летний молодой человек упал на пути поезда?
В официальной информации использовано выражение «упал» — не «споткнулся», а «упал», что предполагает, что Эльнур Агаев не свалился случайно, а упал самостоятельно.
Но тогда почему произошла мгновенная смерть? Его сбил поезд или ударило током высокого напряжения? Возможно, у Эльнура была тяжелая травма, например, черепно-мозговая травма?
Для ответа на эти вопросы Medianews.az обратился в несколько официальных инстанций, но не смог получить прояснения ситуации.
В «Бакинском метрополитене» сайту сказали, что по вопросу причины смерти пассажира необходимо обращаться в соответствующую организацию — TƏBİB.
Из TƏBİB сообщили, что смерть констатирована до прибытия врача, то есть, когда врачи прибыли, Эльнур Агаев уже был мертв, и врачи лишь зафиксировали этот факт, но не знают причины смерти.
В Министерстве здравоохранения сообщили, что причину смерти надо уточнять в правоохранительных органах.