Məzahir Pənahovun yeni şansı
Medianews.az bildirir ki, Məzahir Pənahov 2000-ci il mayın 19-da MSK üzvü təyin edilib və həmin vaxtdan qurumun sədridir.
Prezident, parlament, bələdiyyə seçkilərinin, həmçinin referendumların hazırlanmasına və keçirilməsinə məsul MSK-da 6 yeri parlamentdəki çoxluq partiyasının, 6 yeri azlıq partiyalarının, 6 yeri partiyasız deputatların təqdim etdiyi nümayəndələr tutur. Üzvləri Milli Məclis 5 il müddətinə seçir. Sədrin seçimi MSK üzvlərinin səlahiyyətindədir.
MSK-da hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının nümayəndəsi olan Məzahir Pənahov sonuncu dəfə 2021-ci il aprelin 27-də qurumun sədri seçilib. 2026-cı il aprelin 22-də Yeni Azərbaycan Partiyası MSK üzvlüyünə namizədlərini açıqlayıb. Onların arasında Məzahir Pənahov da var.
1951-ci il təvəllüdlü Məzahir Pənahovun MSK-ya sədrliyi dövründə Azərbaycanda 3 referendum, 5 prezident seçkisi, 6 parlament seçkisi, 5 bələdiyyə seçkiləri keçirilib.
2002-ci il avqustun 24-ü, 2009-cu il martın 18-i və 2016-cı il sentyabrın 26-da keçirilmiş referendumlarda konstitusiyaya dəyişikliklər edilib.
2003-cü il oktyabrın 15-də, 2008-ci il oktyabrın 15-də, 2013-cü il oktyabrın 9-da, 2018-ci il aprelin 11-də, 2024-cü il fevralın 7-də prezident seçkiləri olub.
2000-ci il noyabrın 5-də, 2005-ci il noyabrın 6-da, 2010-cu il noyabrın 7-də, 2015-ci il noyabrın 1-də, 2020-ci il fevralın 9-da, 2024-cü il sentyabrın 1-də parlament seçkiləri keçirilib.
Bələdiyyə seçkiləri bu tarixlərdə gerçəkləşib: 17 dekabr 2004-cü il, 23 dekabr 2009-cu il, 23 dekabr 2014-cü il, 23 dekabr 2019-cu il, 29 yanvar 2025-ci il.
Növbəti prezident seçkisi 2031-ci, parlament seçkisi 2029-cu, bələdiyyə seçkiləri 2030-cu ilə düşür.

У Мазахира Панахова есть шанс вновь стать председателем Центральной избирательной комиссии (ЦИК).
Medianews.az сообщает, что Мазахир Панахов был назначен членом ЦИК 19 мая 2000 года и с тех пор является председателем этого органа.
ЦИК, ответственный за подготовку и проведение президентских, парламентских, муниципальных выборов, а также референдумов, состоит из 6 представителей правящей партии в парламенте, 6 представителей партий из меньшинства и 6 представителей беспартийных депутатов. Члены избираются Милли Меджлисом на срок 5 лет. Выбор председателя входит в компетенцию членов ЦИК.
Мазахир Панахов, представитель правящей партии «Новая Азербайджанская партия» в ЦИК, в последний раз был избран председателем комиссии 27 апреля 2021 года. 22 апреля 2026 года «Новая Азербайджанская партия» объявила своих кандидатов в члены ЦИК. Среди них есть Мазахир Панахов.
Родившийся в 1951 году Мазахир Панахов за время своего председательства в ЦИК Азербайджана провел 3 референдума, 5 президентских выборов, 6 парламентских выборов и 5 муниципальных выборов.
В референдумах, состоявшихся 24 августа 2002 года, 18 марта 2009 года и 26 сентября 2016 года, были внесены изменения в конституцию.
Президентские выборы проходили 15 октября 2003 года, 15 октября 2008 года, 9 октября 2013 года, 11 апреля 2018 года и 7 февраля 2024 года.
Парламентские выборы состоялись 5 ноября 2000 года, 6 ноября 2005 года, 7 ноября 2010 года, 1 ноября 2015 года, 9 февраля 2020 года и 1 сентября 2024 года.
Муниципальные выборы проходили в следующие даты: 17 декабря 2004 года, 23 декабря 2009 года, 23 декабря 2014 года, 23 декабря 2019 года и 29 января 2025 года.
Следующие президентские выборы намечены на 2031 год, парламентские — на 2029 год, муниципальные выборы — на 2030 год.