Məzahir Pənahovun yeni şansı
Medianews.az bildirir ki, Məzahir Pənahov 2000-ci il mayın 19-da MSK üzvü təyin edilib və həmin vaxtdan qurumun sədridir.
Prezident, parlament, bələdiyyə seçkilərinin, həmçinin referendumların hazırlanmasına və keçirilməsinə məsul MSK-da 6 yeri parlamentdəki çoxluq partiyasının, 6 yeri azlıq partiyalarının, 6 yeri partiyasız deputatların təqdim etdiyi nümayəndələr tutur. Üzvləri Milli Məclis 5 il müddətinə seçir. Sədrin seçimi MSK üzvlərinin səlahiyyətindədir.
MSK-da hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının nümayəndəsi olan Məzahir Pənahov sonuncu dəfə 2021-ci il aprelin 27-də qurumun sədri seçilib. 2026-cı il aprelin 22-də Yeni Azərbaycan Partiyası MSK üzvlüyünə namizədlərini açıqlayıb. Onların arasında Məzahir Pənahov da var.
1951-ci il təvəllüdlü Məzahir Pənahovun MSK-ya sədrliyi dövründə Azərbaycanda 3 referendum, 5 prezident seçkisi, 6 parlament seçkisi, 5 bələdiyyə seçkiləri keçirilib.
2002-ci il avqustun 24-ü, 2009-cu il martın 18-i və 2016-cı il sentyabrın 26-da keçirilmiş referendumlarda konstitusiyaya dəyişikliklər edilib.
2003-cü il oktyabrın 15-də, 2008-ci il oktyabrın 15-də, 2013-cü il oktyabrın 9-da, 2018-ci il aprelin 11-də, 2024-cü il fevralın 7-də prezident seçkiləri olub.
2000-ci il noyabrın 5-də, 2005-ci il noyabrın 6-da, 2010-cu il noyabrın 7-də, 2015-ci il noyabrın 1-də, 2020-ci il fevralın 9-da, 2024-cü il sentyabrın 1-də parlament seçkiləri keçirilib.
Bələdiyyə seçkiləri bu tarixlərdə gerçəkləşib: 17 dekabr 2004-cü il, 23 dekabr 2009-cu il, 23 dekabr 2014-cü il, 23 dekabr 2019-cu il, 29 yanvar 2025-ci il.
Növbəti prezident seçkisi 2031-ci, parlament seçkisi 2029-cu, bələdiyyə seçkiləri 2030-cu ilə düşür.

Məzahir Pənahov's new chance
Medianews.az reports that Məzahir Pənahov was appointed a member of the CEC on May 19, 2000, and has been the chairman of the body since then.
The CEC, responsible for preparing and conducting presidential, parliamentary, municipal elections as well as referendums, has 6 seats held by representatives of the majority party in parliament, 6 seats held by minority parties, and 6 seats held by representatives of non-party deputies. The members are elected by the National Assembly for a term of 5 years. The election of the chairman is within the authority of the CEC members.
Məzahir Pənahov, who is the representative of the ruling New Azerbaijan Party in the CEC, was last elected chairman of the body on April 27, 2021. On April 22, 2026, the New Azerbaijan Party announced its candidates for CEC members. Məzahir Pənahov is among them.
Born in 1951, during Məzahir Pənahov’s chairmanship of the CEC, 3 referendums, 5 presidential elections, 6 parliamentary elections, and 5 municipal elections have been held in Azerbaijan.
Constitutional amendments were made in the referendums held on August 24, 2002, March 18, 2009, and September 26, 2016.
Presidential elections were held on October 15, 2003, October 15, 2008, October 9, 2013, April 11, 2018, and February 7, 2024.
Parliamentary elections took place on November 5, 2000, November 6, 2005, November 7, 2010, November 1, 2015, February 9, 2020, and September 1, 2024.
Municipal elections were held on the following dates: December 17, 2004, December 23, 2009, December 23, 2014, December 23, 2019, January 29, 2025.
The next presidential election is scheduled for 2031, the parliamentary election for 2029, and the municipal elections for 2030.